تظاهرات تبت یک کشته برجای گذاشت

 سیچوان که جمعیت زیادی از تبتی ها را در خود جای داده، منشا تنش‌هایی میان راهبان بودایی و مقامات چینی بوده است حق نشر عکس AFP
Image caption سیچوان که جمعیت زیادی از تبتی ها را در خود جای داده، منشا تنش‌هایی میان راهبان بودایی و مقامات چینی بوده است

روز چهارشنبه، ۵ بهمن (۲۵ ژانویه)، مقام‌های چینی تائید کردند که یک تظاهرکننده تبتی در تظاهرات اعتراضی روز سه شنبه توسط پلیس کشته شده‌ است.

رسانه های چینی گفته اند پلیس چین این معترض تبتی را در دومین روز تظاهرات در تبت تحت کنترل چین کشته است.

این رسانه ها می گویند گروهی به یک پاسگاه پلیس در شهر سدا در استان سیچوان حمله کردند و به سوی نیروهای پلیس تیراندازی کردند.

یک گروه از فعالان تبتی گفته اند که دو تبتی در تظاهرات اخیر کشته شده اند.

به گفته آنان، نیروهای امنیتی به سوی معترضانی که علیه وضع محدودیت های مذهبی دست به تظاهرات زده بودند، شلیک کردند.

روز دوشنبه این هفته هم پلیس چین با تیراندازی به سوی جمعیت معترض در نقطه دیگری از استان سیچوان، یک نفر را کشت.

ایالات متحده نسبت به بروز خشونت در تبت ابراز نگرانی جدی کرده است.

سیچوان که جمعیت زیادی از تبتی ها را در خود جای داده، منشا تنش‌هایی میان راهبان بودایی و مقامات چینی بوده است.

خودسوزی، تازه ترین روش راهبان بودایی تبت در اعتراض به سیاست های دولت چین در تبت به شمار می رود.

دالایی لاما، رهبر روحانی تبت و از مخالفان سیاست کنونی چین در این سرزمین، شرایط ناامید کننده و سرکوب تبتی ها توسط حکومت چین را عامل موج اخیر خودسوزی‌ها خوانده است.

مقامات چینی به تازگی از اجرای برنامه هایی در راستای اعطای مزایای اجتماعی به راهبان بودایی تبت خبر داده و هدف ازاین اقدام را کمک به تقویت "ثبات" در منطقه عنوان کرده اند.

فعالان سیاسی و مدافعان حقوق بشر می گویند در جریان اعتراض به ادامه حاکمیت چین بر این منطقه، تعداد زیادی از تبتی ها بازداشت و شکنجه شده اند.

دولت جمهوری خلق چین سرزمین تبت را همواره بخشی از خاک این کشور دانسته، اگر چه پیش از قرن بیستم، تبت مدتی طولانی خودمختار بوده و بسیاری از اهالی تبت خود را به دالایی لاما، رهبر معنوی در تبعید تبت وفادار می دانند.

در سال ۱۹۵۶، مردم تبت علیه آنچه که فشار دولت چین بر دولت محلی خود می دانستند قیام کردند که تا سال ۱۹۵۹ و سرکوب خشونت آمیز این قیام به دست ارتش سرخ چین، ادامه داشت.

پس از سرکوب این قیام، دالایی لاما همراه با جمعی از رهبران تبتی این سرزمین را ترک کرد و در هند دولت در تبعید تبت را تشکیل داد.

مطالب مرتبط