گروگانهای غربی در عملیات هوایی آمریکا در مرکز سومالی آزاد شدند

نیروهای ویژه آمریکایی - عکس آرشیوی از آسوشیتدپرس حق نشر عکس AP
Image caption عملیات کم سابقه نجات گروگانها توسط دو تیم از نیروهای ویژه "سیلز" به اجرا گذاشته شد

دو گروگان غربی در عملیات هوایی نیروهای ویژه ارتش آمریکا در مناطق مرکزی سومالی آزاد شده اند.

روز چهارشنبه، ۵ بهمن (۲۵ ژانویه)، منابع آمریکایی تایید کردند که هلی کوپترهای نیروی ویژه دریایی ارتش ایالات متحده - سیلز - در عملیاتی کم سابقه در منطقه خودمختار گالمودوگ در مرکز سومالی، توانسته اند جسیکا بوکانان، شهروند آمریکایی، و پول هاگن تیستد، شهروند دانمارکی را که توسط راهزنان سومالیایی به گروگان گرفته شده بودند، آزاد کنند.

این دو نفر که از سوی واحد جمع آوری مین وابسته به شورای دانمارکی کمک به آوارگان به این منطقه اعزام شده بودند در ماه اکتبر سال گذشته - حدود چهار ماه پیش - در شهر گالکیون، در منطقه گالمودوگ ربوده شدند و تلاش برای رهایی آنان تا کنون به نتیجه نرسیده بود.

منطقه گالمودوگ در مرکز سومالی واقع شده و رهبران قبایل ساکن آن در سال ۲۰۰۶، این منطقه را دولت خودمختار تابع کشور سومالی اعلام کردند.

محمد احمد علیم، رئیس جمهوری گالمودوگ، گفته است که در عملیات هلی کوپترهای آمریکایی، نه تن از راهزنان کشته و پنج تن دیگر توسط آمریکاییان اسیر شدند.

به گفته وی، عملیات نجات گروگان ها در نزدیکی هرادهیر اجرا شد که راهزنان از آن به عنوان منطقه "امن" برای استقرار و سازمان دادن عملیات خود استفاده می کنند.

روز شنبه گزارش شده بود که دولت محلی گالمودوگ با هدف رهایی گروگان ها، مذاکراتی را با راهزنان آغاز کرده است اما ظاهرا در آن زمان هم نیروهای آمریکایی در صدد اجرای عملیات نجات بوده اند.

محمد احمد علیم گفته است که حدود دوازده فروند هلی کوپتر نظامی آمریکایی در عملیات نجات شرکت کردند و با ابراز قدردانی از آمریکاییان، افزوده است که: "راهزنان مستقر در این منطقه به شکل تشکیلات مافیا عمل می کنند و باعث بدنامی گالمودوگ شده اند."

عملیات کم سابقه

منابع خبری گفته اند که نخستین نشانه از موفقیت این عملیات لحظاتی قبل از سخنرانی باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، در جلسه مشترک سنا و مجلس نمایندگان آمریکا آشکار شد.

حق نشر عکس AP
Image caption رئیس جمهوری منطقه خودمختار گالمودوگ عملیات نجات را ستوده است

آقای اوباما هنگام ورود به تالار سخنرانی خطاب به وزیر دفاع گفت: "کار امشب خوب بود، خیلی خوب بود" که ظاهرا به عملیات نجات گروگان ها در گالمودوگ اشاره داشت.

سومالی طی حدود بیست سال گذشته دارای دولت مرکزی واحد و مقتدر نبوده و در سال های اخیر، به مرکزی برای حضور بعضی گروه های اسلامگرای تندرو و فعالیت تبهکاران از جمله راهزنان دریایی تبدیل شده است.

در این کشور، گروگانگیری به منظور اخاذی و در مقابل، عملیات نیروهای خارجی برای نجات گروگان ها یا مقابله با راهزنان امری بی سابقه نبوده است.

از جمله، نیروی دریایی آمریکا و فرانسه در چند مورد ضمن حمله به کشتی های دزدان دریایی، توانسته اند افرادی را که به گروگان گرفته بودند آزاد کنند.

اخیرا نیز گزارش شد که شناورهای نیروی دریایی آمریکا موفق شده اند تعدادی از شهروندان ایرانی را که توسط دزدان دریایی سومالی اسیر شده بودند آزاد و گروگانگیرها را دستگیر کنند.

با اینهمه، عملیات نظامی نیروهای غربی علیه راهزنان در عمق خاک سومالی اقدامی کم سابقه بوده است.

مطالب مرتبط