استعفا در کمیته نظارت بر المپیک ۲۰۱۲ لندن

استادیوم المپیک در لندن
Image caption "داو" می گوید 10 میلیون دلار بابت پوشش یک استادیوم المپیک در لندن پرداخته است، اما به خاطر جنجالی که در سر مشارکتش در این بازی ها درگرفته، اسم تجاری خود را در این پوشش درج نخواهد کرد.

مردیث الکساندر، یک کمیسر کمیته نظارت بر بازی های المپیک ۲۰۱۲ لندن به خاطر ارتباط این کمیته با شرکت شیمیایی "داو" (Dow) از سمت خود کناره گیری کرده است.

برخی از سیاستمداران هندی و بریتانیایی، این شرکت را مسئول فاجعه انسانی ناشی از نشت گاز سمی در بوپال هند می دانند که در سال ۱۹۸۴ میلادی، به مرگ ۲۵۰۰۰ نفر منجر شد.

شرکت چند ملیتی "داو" که دفتر مرکزی آن در آمریکا واقع شده، تا پایان این دهه میلادی یکی از مهمترین شرکتهای سرمایه گذار در بازی های المپیک است و در نتیجه از شرکتهای دارای حق آگهی در این رقابتها محسوب می شود. "داو" هر نوع مسئولیتی را نسبت به فاجعه انسانی بوپال رد می کند.

خانم الکساندر در تشریح دلیل استعفای خود به بی بی سی گفت: "من حس کردم بخشی از یک لابی شده ام که به عدم قبول مسئولیت فاجعه بوپال توسط شرکت داو مشروعیت می دهد."

خانم الکساندر افزوده به نظر او هر نوع مشارکت شرکت "داو" در برپایی بازی های المپیک لندن، ساحت این رقابتها را لکه دار خواهد کرد.

"داو" بر سر موضع

هفته گذشته شرکت "داو" به بی بی سی گفت علی رغم جنجالی که بر سر مشارکتش در بازی های المپیک بر پا شده، حاضر نیست از حق تبلیغات خود در این رقابتها چشم پوشی کند.

شرکت "داو" می گوید ۱۵ سال بعد از وقوع حادثه صنعتی در بوپال، با شرکت یونیون کارباید ادغام شده است. تاسیساتی که نشت آن در بوپال آن تبعات مرگبار را به دنبال داشت، متعلق به شرکت یونیون کارباید بوده است.

"داو" می گوید ۴۷۰ میلیون دلاری که شرکت یونیون کارباید در سال ۱۹۸۹ به عنوان غرامت به آسیب دیدگان آن سانحه پرداخت کرده، منصفانه و نهایی بوده است.

اما سال گذشته میلادی، دفتر دادستانی کل هند با طرح دادخواستی در دادگاه عالی آن کشور خواستار افزایش مبلغ غرامت به بیش از دو برابر رقم قبلی شد.

نوامبر سال گذشته میلادی، کمیته المپیک هند اعلام کرد که صحبتی از تحریم این بازی ها به خاطر حضور شرکت "داو" در بین صاحبان امتیاز آگهی ها نیست. اما ماه گذشته، رئیس علی البدل هیات مدیره این کمیته، ادعای "داو" مبنی بر مختومه بودن پرونده غرامت را تکذیب کرد و خواستار حذف این شرکت از شرکتهای آگهی دهنده در رقابتهای المپیک لندن شد.