بازداشت رئیس شرکت تولید کننده سیلیکون پستان در فرانسه

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

پلیس فرانسه رئیس شرکت پی آی پی (PIP)، تولید کننده سیلیکون‌های پستان، که با کیفیت غیر استاندارد تولید و توزیع شده بودند را بازداشت کرد.

منابع پلیس فرانسه به خبرنگاران گفته اند ژان کلودما در منزل خود در جنوب فرانسه بازداشت شده است.

اتهام وی مواردی چون کلاهبرداری و قتل نفس را شامل می شود.

استفاده از مواد زیرسطح استاندارد پزشکی در تولید سیلیکون های معیوب توسط شرکت پی آی پی (Poly Implant Prothese) طی مدتی طولانی صورت گرفته و محصولات این شرکت در بدن زنان بسیاری در ۶۵ کشور جهان از آمریکای لاتین تا اروپا قرار گرفته که احتمال می رود شمار آنها به ۴۰۰ هزار نفر برسد.

برخی نگران سمی بودن مواد استفاده شده در این محصول هستند و دولت های مختلف برای خارج کردن این سیلیکون ها از بدن زنان متقاضی دستورالعمل هایی صادر کرده اند.

سیلیکون های استفاده شده در این محصولات از همان نوعی بوده که برای پر کردن تشک ها استفاده می شود و از نوع سیلیکون های صنعتی بوده اند که فاقد کیفیت برای استفاده در محصولات پیشرفته پزشکی هستند.

محصول شرکت پی آی پی در سال ۲۰۱۰ از اروپا جمع آوری شد چون این نگرانی وجود داشت که پوسته بیرونی پاره شده و باعث نشت سیلیکون به درون بدن فرد شود.

آقای کلودما به پلیس گفته است کارمندان شرکتش موفق شده بودند تا محصولات معیوب را به مدت سیزده سال از چشم بازرسان مخفی نگاه دارند.

با این حال وی تاکید کرده که این سیلیکون ها برای بدن هیچ ضرری ندارند و بشدت از دولت فرانسه به خاطر ارائه خدمات برای خارج کردن سیلیکون های کار گذاشته شده انتقاد کرده و گفته که این امر باعث تحمیل ریسک عمل جراحی به زنان می شود.

وی همچنین زنانی را که علیه وی شکایت قضایی کرده اند، متهم کرده که شکایتشان "صرفا برای پول" بوده است.

تنها ۳۰ هزار زن در فرانسه از سوی مسئولان به خارج کردن سیلیکون ها از بدنشان تشویق شده اند و ۲۷۰۰ تن نیز علیه آقای کلودما شکایت کرده اند.

بر اساس گزارش ها، کلود کوتی، مدیر سابق امور مالی شرکت پی آی پی نیز بازداشت شده است.

بازداشت آقای کلودما توسط پلیس فرانسه در حالی صورت گرفته که پس از افزایش شکایات و نگرانی ها پلیس بین الملل، اینترپل، در ماه دسامبر سال گذشته اعلام کرد که در صدد دستگیری موسس شرکت پی آی پی است.

خطرات احتمالی محصول معیوب

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption اتهام ژان کلودما مواردی چون کلاهبرداری و قتل نفس را شامل می شود

به گفته روزنامه لیبراسیون، این نگرانی وجود دارد که بافت های سیلیکونی پیوندی شرکت پولی ایمپلنت پروتز (Poly Implant prothese (PIP که مرکز آن در مارسی فرانسه است، خطرات بالقوه ای را ایجاد کند.

اکنون هشت مورد سرطان در بین زنانی که از بافت سیلیکونی شرکت (PIP) استفاده کردند، گزارش شده است.

این نگرانی وجود دارد که شماری از موارد ابتلا به سرطان مربوط به نشت سیلیکون از این بافت های پیوندی باشد.

هر چند که مقامات بهداشت فرانسه گفته اند هیچ دلیلی که نشان دهنده این ارتباط باشد وجود ندارد، اما فشارها بر دولت افزایش یافت.

ژل های سیلیکونی تولیدی شرکت (PIP) توسط جراحان زیبایی در سراسر جهان مورد استفاده قرار گرفته است.

عوارضی همچون تورم و نشت بافت ژلی دربین صدها زنی که از بافت های سیلیکونی این شرکت فرانسوی استفاده کردند، دیده شده است.

تحقیقات انجام شده توسط جامعه جراحان پلاستیک فرانسوی در سال گذشته نشان می دهد که احتمال گسیختگی بافت های سیلیکونی پیوندی شرکت (PIP) به نسبت سایر بافت های مصنوعی بیشتر است و سیلیکون به کار رفته در این بافت های مصنوعی برای استفاده پزشکی مناسب نیستند.

بافت های سیلیکونی پیوندی شرکت (PIP) در بین ارزان ترین بافت های مورد استفاده در پیوند های پستان قرار دارد و این بافت ها به میزان زیادی به سایر کشورها هم صادر شده است.

در این حال دولت بریتانیا توصیه همگانی برای خارج کردن این سیلیکون‌ها را رد کرده است و اعلام کرده است که "هیچ مدرکی" در تأیید خطر بالقوه استفاده از این ماده وجود ندارد.

تخمین زده می‌شود که حدود ۴۰ هزار زن بریتانیایی عمل جراحی زیبایی پستان را انجام داده‌اند.

اندرو لنزلی، وزیر بهداشت بریتانیا گفته است:

"در حال حاضر ما در وضعیتی هستیم که مدرکی در رابطه با سرطانزا بودن یا سمی بودن این ماده در دست نداریم. ما همچنین هیچ مدرکی در دست نداریم که نشان دهد خطر پاره شدن یا نشت این نوع سیلیکون از مواد مشابه بیشتر است. پس نگرانی بابت به خطر افتادن سلامتی و جان افراد در این زمینه وجود ندارد و به همین دلیل ما توصیه‌ای بابت جراحی برای خارج کردن این مواد نمی‌کنیم."

او گفت: " درست نیست که زنان این سیلیکونها را از بدنشان خارج کنند چرا که در هر عمل جراحی خطرهای زیادی دارد و گاه خطراتش به مراتب بیشتر از فوائد آن است."

مطالب مرتبط