سازمان ملل از وضعیت بازداشتگاههای غیرمجاز در لیبی نگران است

ایان مارتین حق نشر عکس Reuters
Image caption ایان مارتین ادامه فعالیت شبه نظامیان و فقدان نظارت دولت مرکزی را نگران کننده خوانده است

به گفته مقامهای سازمان ملل متحد، شبه نظامیان لیبیایی از کنترل خارج شده اند و هزاران نفر را در بازداشتگاه های سری محبوس کرده اند.

نگرانی سازمان ملل در مورد نا امنی در لیبی در حالی ابراز می شود که دولت انتقالی، که با سقوط حکومت معمر قذافی اداره امور را در دست گرفته است، به سختی در تلاش است تا اقتدار خود را بر کلیه امور و همه مناطق این کشور اعمال کند.

مقامات سازمان ملل گفته اند که در حال حاضر، بیش از هشت هزار تن از طرفداران معمر قذافی در اسارت گروه های شبه نظامی هستند و برخی گزارشها حاکی از وقوع شکنجه در این بازداشتگاه هاست.

ایان مارتین، نماینده ویژه سازمان ملل متحد در امور لیبی، روز گذشته در گزارشی به شورای امنیت این گفت که درگیری اخیر بین شهروندان مسلح شهر بنی ولید و نیروهای انقلابی، به غلط با عنوان بازپس گیری این شهر توسط طرفداران قذافی انتشار یافته است.

در زمان حکومت سابق لیبی، شهر بنی ولید به عنوان یکی از مراکز تمرکز افراد وفادار به معمر قذافی شهرت داشت و گفته می شود که در درگیری های روز دوشنبه این هفته در این شهر، دست کم چهار نفر کشته شده اند.

به گفته آقای مارتین، حوادث شهر بنی ولید نشانه ای از دشواری های موجود بر سر دستیابی به تفاهم بین طرفداران رهبر سابق لیبی و شبه نظامیانی است که پس از سقوط حکومت قذافی، اینک بر اوضاع مسلط شده اند.

این مقام سازمان ملل متحد گفته است طی ماه جاری، شبه نظامیانی که در سرنگونی حکومت سابق مشارکت داشتند، مسئول برخوردهای خونین در طرابلس، پایتخت، و درگیری در شهرهای دیگری بوده اند که تلفاتی هم برجای گذاشته است.

آقای مارتین گفت: "هر چند رژیم قبلی ساقط شده، اما واقعیت تلخ این است که مردم لیبی ناچارند با میراث عمیقا ً ریشه دار آن رژیم زندگی کنند."

Image caption به گفته مقامات سازمان ملل حدود هشت هزار تن در بازداشتگاههای وابسته به شبه نظامیان زندانی هستند

نماینده ویژه سازمان ملل در امور لیبی ضعف و گاه حتی فقدان سازمان های دولتی، نبود احزاب سیاسی و نهادهای جامعه مدنی را بخش هایی از میراث حکومت سابق لیبی عنوان کرد و افزود که این نقاظ ضعف، گذار سیاسی در این کشور را حتی دشوارتر کرده است.

آقای مارتین در عین حال گفت که اقداماتی برای خلع سلاح شبه نظامیان صورت گرفته است اما دسترسی آزادانه به اسلحه و حضور "تیپ های" مختلف متشکل از شبه نظامیان مسلح، حدود اختیارات و محدوده عمل آنها معلوم نیست، باعث شده است تا دولت انتقالی در احراز و تثبیت مشروعیت و اقتدار خود در تمامی نقاط و در میان تمامی شهروندان لیبی با دشواری مواجه شود.

این مقام سازمان گفت که دولت انتقالی تا کنون در جلوگیری از بروز خشونت و درگیری گسترده موفق بوده است اما در مورد خطر بروز خشونت و گسترش آن هشدار داد.

"گزارش‌های مضطرب کننده"

همزمان، ناوی پیلای، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل، نسبت به وضعت بازداشتیانی که همچنان در اختیار نیروهای انقلابی هستند ابراز نگرانی عمیق کرده است.

خانم پیلای نیز گفته است که بر اساس گزارش های رسیده، احتمالا تا هشت هزار نفر در حدود شصت بازداشتگاه در سراسر لیبی زندانی هستند.

به گفته کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل، اکثر بازداشت شدگان از نیروهای وفادار به حکومت قذافی هستند که توسط شبه نظامیان مخالف دستگیر شده اند اما در میان بازداشت شدگان، تعداد قابل توجهی از شهروندان کشورهای آفریقای سیاه نیز وجود دارد.

حق نشر عکس AFP
Image caption نیروهای شورای ملی انتقالی با تجهیزات رزمی به اطراف بنی ولید اعزام شده اند

خانم پیلای گفته است که فقدان نظارت دولت مرکزی بر این بازداشتگاه ها و وضعیت بازداشتیان "جوی را ایجاد کرده که زمینه ساز توسل به شکنجه و بدرفتاری است."

کمسیر عالی حقوق بشر سازمان ملل گفته است: "همکاران ما از وضعیت بازداشتگاه هایی که مورد بازدید قرار داده اند گزارش های بسیار نگران کننده را تهیه کرده اند."

ناوی پیلای از مقامات دولت انتقالی لیبی خواست تا اداره "این زندان های غیررسمی" را هر چه زودتر در دست بگیرند و با زندانیان، در چارچوبی قانونی رفتار کنند.

در خبر دیگری در مورد لیبی، اسامه الجوالی، وزیر دفاع دولت انتقالی لیبی که مشغول مذاکره با شبه نظامیان مسلح در شهر بنی ولید است، اوضاع شهر را "با ثبات" توصیف کرده است.

در عین حال، به گفته شاهدان، نیروهای اعزامی با تجهیزات کامل رزمی به منطقه اعزام و در اطراف شهر مستقر شده اند و به نظر می رسد که در صورت شکست مذاکرات، آماده دست زدن به عملیات نظامی هستند.

با اینهمه، یکی از فرماندهان این نیروها گفت که نفرات تحت امر او برای "مصالحه" به این ماموریت اعزام شده اند.

براساس برخی گزارش ها، افراد مسلح داخل بن ولید توانسته اند نیروهای وفادار به شورای ملی انتقالی را از شهر خارج و به عقب نشینی به صحرای حوالی بن ولید وادار کنند.

ساکنان بن ولید به خبرنگار بی بی سی گفته اند که ۹۰ درصد شهر در اختیار شبه نظامیان است.

مطالب مرتبط