ارتش آمریکا 'کوچک تر و چابک تر' می شود

حق نشر عکس Reuters
Image caption پانه تا می گوید کوچک شدن ارتش ریسک های خودش را به همراه دارد و آمریکا برای پاسخگویی به آن آماده است

لئون پانه تا، وزیر دفاع آمریکا از کوچک شدن نیروهای مسلح این کشور به میزان حدود یکصد هزار نفر خبر داده است.

آقای پانه تا که در یک کنفرانس خبری در واشنگتن، درباره بودجه نظامی جدید آمریکا صحبت می کرد، گفت ایالات متحده قصد دارد ارتشی "کوچک تر و چابک تر" داشته باشد.

به گفته او ارتش آمریکا کماکان توان مقابله با همه دشمنان را در نبردهای زمینی خواهد داشت و توانایی نیروهای ویژه این کشور نیز افزایش خواهد یافت.

بودجه وزارت دفاع آمریکا قرار است در طول ده سال آینده ۴۸۷ میلیارد دلار کاهش یابد.

به گفته لئون پانه تا، در ۵ سال آینده ۹۲ هزار نفر از تعداد سربازان نیروهای زمینی و تفنگدار دریایی کاسته می شود و تعدادی از پادگان ها هم تعطیل خواهند شد.

به گفته آقای پانه تا بودجه این وزارتخانه در سال مالی ۲۰۱۳ ، ۵۲۵ میلیارد دلار خواهد بود که نسبت به سال مالی قبل از آن شش میلیارد دلار کاهش نشان می دهد.

بر این اساس، بودجه نظامی آمریکا در افغانستان در سال آینده ۸۸.۴ میلیارد دلار خواهد بود که حدود ۲۶ میلیارد دلار کمتر از سال مالی جاری خواهد بود.

این نخستین بار از زمان حملات یازدهم سپتامبر ۲۰۰۱ است که بودجه نظامی آمریکا نسبت به سال مالی قبل از آن کاهش می یابد.

کاستن از بودجه دفاعی آمریکا بخشی از طرح دولت باراک اوباما برای مقابله کسری بودجه بی سابقه این کشور است.

آقای پانه تا گفت: "کاری که کرده ایم این است که چابکی و توانایی نیروهای مسلح را طوری در نظر گرفته ایم که بتوانیم به تهدیدهای قرن بیست و یکم پاسخ دهیم. فکر می کنم این ارتش برای آینده مناسب خواهد بود. آیا این کار با خطراتی هم همراه است؟ حتما همین طور است. آیا می توانیم به خطرات پاسخ دهیم؟ حتما همین طور خواهد بود."

آقای پانه تا گفت تمرکز آمریکا از مناقشه های بزرگ نظامی مانند جنگ در عراق و افغانستان متوجه مناطقی مانند آسیا-اقیانوسیه، آسیای میانه و خاورمیانه خواهد شد که برای امنیت ملی ایالات متحده اولویت دارد.

به گفته وزیر دفاع آمریکا، نیروی هوایی این کشور جنگنده های نسل جدید اف ۳۵ را خریداری خواهد کرد ولی سفارش سایر هواپیماهای رادار گریز به تاخیر خواهد افتاد.

ولی هواپیماهای بدون خلبان همچنان از جمله اقلامی است که در صدر فهرست تجهیزات خریداری شده برای ارتش آمریکا قرار خواهد داشت.

آمریکا همچنین ناوگان کشتی های هواپیمابر خود را قوی نگه خواهد داشت ولی از تعداد رزمناوهایش خواهد کاست.

تعدادی از هواپیماهای ترابری قدیمی آمریکا هم قرار است از ناوگان هوایی این کشور خارج شود و سفارش خرید زیردریایی های جدید هم به تاخیر خواهد افتاد.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا سه هفته پیش در وزارت دفاع این کشور حاضر شد تا نتیجه بررسی راهبردی بودجه نظامی ایالات متحده را اعلام کند.

به گفته آقای اوباما به رغم کاهش بودجه نظامی، اندازه ارتش آمریکا همچنان از دوران پیش از حملات یازدهم سپتامبر ۲۰۰۱ بزرگ تر خواهد بود.

جمهوری خواهان با کوچک شدن ارتش و کاستن از بودجه وزارت دفاع مخالفت کرده اند و آن را به ضرر امنیت ملی آمریکا می دانند.

مطالب مرتبط