اف بی آی شبکه های اجتماعی را رصد می کند

توییتر حق نشر عکس PA
Image caption اف بی آی در پی گردآوری اطلاعات حساس از شبکه های اجتماعی است

از این به بعد آنچه کاربران اینترنت در آمریکا در حساب های کاربری خود در فیس بوک و توییتر منتشر می کنند، می تواند توسط پلیس فدرال ایالات متحده، اف بی آی، جمع آوری شود.

این سازمان از شرکتهای کامپوتری دعوت کرده است، نرم افزاری را تولید کنند که بتواند آنچه را کاربران منتشر کرده اند بررسی کند.

این نرم افزار شبکه های اجتماعی مجازی همچون فیس بوک و توییتر را هدف قرار می دهد.

اف بی آی گفته است این وب سایت ها را نشانه گرفته چون آنها جزو اولین و مهمترین مکانهایی هستند که اطلاعات درباره اتفاقات مهم در آنها منتشر می شود.

جان میلر، مسئول دفتر روابط عمومی اف بی آی در خبری که در وب سایت این سازمان منتشرشده، گفته است این سازمان برای آنکه بتواند از مردم عادی در کارهایش کمک بگیرد، نیاز دارد بداند آنها کجا گرد هم می آیند.

به گفته او اف بی آی می داند که دهها هزار نفر در شبکه های اجتماعی حضور دارند و به همین دلیل تصمیم گرفته است از این ابزاراستفاده کند.

آنچه اف بی آی می گوید دنبالش است، کلمات کلیدی مرتبط با جرایم و تروریسم است. به همین دلیل نرم افزاری که قرار است تولید شود، باید از بین دریایی از اطلاعات، آنچه را که برای این سازمان اهمیت دارد جدا کند.

خبر اف بی آی سه هفته پس از آن منتشر می شود که وزارت امنیت داخلی آمریکا گزارشی را درباره گردآوری اطلاعات از شبکه های اجتماعی ارائه داد.

دراین گزارش آمده است آنچه که در این وب سایت ها برای دید عموم منتشر می شود، جزو حریم عمومی حساب می شوند. خود این وزارتخانه نیز قصد دارد وب سایت هایی چون یوتیوب و فلیکر را تحت نظر داشته باشد.

البته این اولین بار نیست که نهادهای دولتی آمریکا از شبکه های اجتماعی برای جمع آوری اطلاعات استفاده می کند. وزارت دفاع و سی آی ای (سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا) قبلا هم سیستمهایی برای این کار پایه گذاری کرده بودند.

اما آنچه که در مورد اقدام اف بی آی با موارد قبلی تفاوت دارد، این است که درموارد قبلی، تمرکز بر جمع آوری اطلاعات از نقاط مختلف جهان بود. اما حالا این کار به داخل خاک آمریکا رسیده، و برخی را نگران کرده است.

جنیفر لینچ، از بنیاد تازه ترین یافته های الکترونیکی نگرانی خود را به مجله "نیو ساینس" ابراز داشته.

به گفته او بسیاری از مردم عادی نمی دانند که چگونه باید نوشته های خود را در شبکه های اجتماعی به طور خصوصی منتشر کنند. همچنین اغلب آنها فکر می کنند مطالبشان را فقط با دوستان و خانواده شان در میان گذاشته اند، اما خیلی وقتها حقیقت این چنین نیست.

مطالب مرتبط