حمله ارتش سوریه به پایگاه مخالفان در شهرهای حمص و حماه

حق نشر عکس

فعالان حقوق بشر در سوریه می گویند دست کم ۲۰ تن از معترضان و شش تن از نیروهای امنیتی در تازه‌ترین دور خشونت‌ها در این کشور کشته شده‌اند.

به گفته آنها، ۱۲ نفر در شهر درعا و پنج نفر نیز در شهر آلپو، دومین شهر سوریه، کشته شده اند. آلپو تا کنون نسبتا آرام بوده است.

پیشتر گزارش شده بود که ارتش سوریه قبل از سحر امروز (جمعه ۷ بهمن) دست به یک تهاجم گسترده علیه شهر حما زده اند.

روز قبل نیز بخش‌هایی از شهر حمص بمباران شده بود. این دو شهر از جمله پایگاه‌های اصلی مخالفان دولت بشار اسد، رییس جمهوری سوریه، هستند.

شهر حمص، واقع در ۱۶۰ کیلومتری شمال دمشق، سومین شهر بزرگ سوریه است و یک سازمان حقوق بشری سوری می گوید که ۳۳ نفر در این حمله کشته شده اند.

یکی از فعالان حقوق بشر این بمباران را یک قتل عام وحشتناک خواند.

درگیری‌هایی نیز در دوما، در حومه دمشق، بروز کرده است.

اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد قرار است درباره پیش‌نویس قطعنامه ای مذاکره کنند که خواهان کناره گیری بشار اسد است.

سازمان ملل متحد که ماه گذشته تعداد تخمینی افراد کشته شده در ناآرامی‌های سوریه را در طول سال گذشته بیش از ۵۴۰۰ نفر اعلام کرده بود، اینک می گوید که دیگر نمی تواند آمار دقیق یا حتی نسبتا دقیقی از تعداد کشته شدگان این ناآرامی ها ارائه دهد.

برخی دولت‌های غربی و متحدان عرب آنها اکنون خواستار ارائه پیش‌نویس قطعنامه ای به شورای امنیت سازمان ملل متحد در محکومیت این حمله هستند.

دفتر نمایندگی سوریه در سازمان ملل متحد گفته است که شورای امنیت پشت درهای بسته در خصوص اوضاع سوریه تشکیل جلسه خواهد داد.

در صورتی که متن پیش‌نویسی که مورد توافق اعضای دائم شورای امنیت باشد، تهیه شود؛ قطعنامه هفته آینده به رای عمومی همه اعضای شورا گذاشته خواهد شد.

قرار است که نبیل العربی، دبیر کل اتحادیه عرب، و شیخ حمد بن جاسم آل ثانی نخست وزیر قطر، برای گفتگو با اعضای شورای امنیت هفته آینده در مقر سازمان ملل حاضر شوند.

اتحادیه عرب از بشار اسد خواسته است که با انتقال قدرت به معاون خود مقدمات تشکیل یک دولت وحدت ملی را فراهم کند.

مطالب مرتبط