بررسی اوضاع سوریه در شورای امنیت

حق نشر عکس AP
Image caption بعضی نظامیان سوریه به مخالفان پیوسته اند

شورای امنیت سازمان ملل متحد روز جمعه در پشت درهای بسته قطعنامه پیشنهادی اتحادیه عرب و کشورهای اروپایی را درباره اوضاع سوریه بررسی کرد.

اتحادیه عرب و کشورهای اروپایی در حالی برای اقدام بین المللی علیه حکومت بشار اسد تلاش می کنند که روسیه با اقدام آنها مخالفت کرده است.

دیپلمات های بریتانیا، فرانسه و آلمان این هفته با همتایان خود از کشورهای عرب از جمله مراکش و قطر دیدار کردند تا درباره تصویب قطعنامه ای مبتنی بر طرح اتحادیه عرب مذاکره کنند.

این طرح از بشار اسد می خواهد از قدرت کناره گیری کند و مسوولیت را به یک جانشین بسپارد تا پس از دو ماه یک دولت وحدت ملی تشکیل دهد.

طرح اتحادیه عرب بر ضرورت اقدام بیشتر در صورت عدم موافقت حکومت سوریه با کناره گیری آقای اسد تاکید کرده است.

ویتالی چورکین، سفیر روسیه در سازمان ملل متحد پس از نشست روز جمعه به خبرنگاران گفت قطعنامه پیشنهادی که به وسیله مراکش به شورای امنیت تقدیم شده، بعضی از "خطوط قرمز" روسیه را نقض می کند.

آقای چورکین تاکید کرد روسیه با حامیان قطعنامه پیشنهادی گفت و گو خواهد کرد.

به گفته او شورای امنیت به جای تمرکز بر تحریم و منع فروش تسلیحات به سوریه باید به تسهیل گفت و گو میان طرفین درگیری توجه کند.

روسیه و چین در پاییز گذشته مانع از تصویب قطعنامه شورای امنیت درباره اوضاع سوریه شده بودند.

همزمان، مارک لیال گرنت، سفیر بریتانیا در واکنش به سخنان همتای روس خود به خبرنگاران گفت در هیچ جای قطعنامه پیشنهادی از تحریم تسلیحاتی یا هر گونه تحریم دیگر صحبت نشده است.

او گفت: "ما و همین طور کشورهای عرب خواهان قطعنامه ای هستیم که به اتفاق آرا تصویب شود."

باربارا پلت، خبرنگار بی بی سی در سازمان ملل متحد می گوید علاوه بر روسیه، بعضی دیگر از اعضای شورای امنیت نگران بروز جنگ داخلی در سوریه در صورت دخالت کشورهای خارجی در امور این کشور هستند.

خانم پلت گفت معلوم نیست که تهیه کنندگان قطعنامه پیشنهادی برای جلب نظر روسیه به اصلاح آن اقدام کنند یا خیر.

شورای امنیت قرار است هفته آینده قطعنامه پیشنهادی را به رای بگذارد.

به گفته گیدو وستروله، وزیر خارجه آلمان، فرصتی برای اقدام قاطع شورای امنیت در رابطه با سوریه فراهم شده است.

نشست شورای امنیت در نیویورک در حالی برگزار شد که مخالفان حکومت بشار اسد از کشته شدن حداقل ۱۳۵ نفر در دو روز گذشته خبر داده اند.

گزارش های منتشر شده همچنین بیانگر برپایی ایستگاه های ایست-بازرسی به وسیله مخالفان در بعضی از محله ای دمشق است و به نظر می رسد نیروهای امنیتی توانایی کنترل کل پایتخت را از دست داده اند.

سازمان ملل متحد می گوید در ده ماه گذشته حدود ۵۴۰۰ نفر در ناآرامی های سوریه کشته شده اند.

مطالب مرتبط