هشدار صندوق بین المللی پول در خصوص سیاست های انقباضی

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption کریستین لاگارد، رییس صندوق بین المللی پول

کریستین لاگارد، رییس صندوق بین المللی پول، هشدار داده است که اقدام دولت ها در کاهش دادن هزینه های جاری می تواند به کاهش رشد اقتصادی بینجامد.

خانم لاگارد گفته است که برنامه های کاهش بودجه و کاهش هزینه های جاری و عمرانی را نمی توان به طور یکنواخت در کشورهای متفاوت اجرا کرد و هر کشور باید بنا به اوضاع خودش سیاست های انقباضی را دنبال کند.

صندوق بین المللی پول خود یکی از مشوقین کشورها به کاهش بدهی ها بوده است اما برخی نگرانند که که اعمال سیاست های انقباضی به رشد اقتصاد ضربه بزند.

تیم گایتنر، وزیر خزانه داری آمریکا، یکی از حاضران در اجلاس اقتصادی داووس در سوییس بوده و او نیز از نتایج سوء احتمالی اعمال سیاست های انقباضی ابراز نگرانی کرده است.

او گفته که افزایش سیاست های انقباضی بدون برنامه ریزی صحیح، می تواند سبب ایجاد یک دور باطل رکود اقتصادی شود، اما برای بخش هایی از اروپا چاره ای جز کاهش بدهی ها نخواهد بود.

دولت های گرفتار بحران، از جمله یونان و اسپانیا، به افزایش مالیات و کاهش دادن هزینه های جاری و عمرانی پرداخته اند تا از این طریق میزان کسری بودجه و بدهی های خود را کاهش دهند.

اما جرج سوروس، میلیاردر آمریکایی، می گوید که اعمال سیاست های انقباضی مورد حمایت آلمان در کشورهای بحران زده اروپا می تواند سبب ایجاد یک دهه رکود اقتصادی در اروپا شود.

او معتقد است که پافشاری آلمان بر کاهش دادن هزینه های جاری و عمرانی کشورهای اروپایی می تواند سبب نابودی این اتحادیه شود.

مطالب مرتبط