اعمال فشار به نخست وزیر استرالیا به دلیل 'نقض موازین امنیتی'

حق نشر عکس AFP
Image caption در پی حمله مهاجمان، خانم گیلارد که توسط محافظش کشیده می شد، به زمین افتاد

از جولیا گیلارد، نخست وزیر استرالیا، خواسته شده در مورد اطلاعاتی که درز آنها باعث شد یک جمعیت خشمگین، به او و تونی آبوت، رهبر حزب مخالف هجوم بیاورند، جزئیات بیشتری ارائه دهد.

یکی از مشاوران خانم گیلارد بعد از آنکه اذعان کرد که اطلاعات مربوط به حضور این دو نفر در مراسم روز ملی استرالیا را درز داده است، از مقام خود کناره‌گیری کرد.

این اطلاعات به دست گروهی از فعالان حقوق بومیان استرالیا افتاد که از اظهاراتی که آقای آبوت پیشتر مطرح کرده بود، عصبانی بودند.

گروهی از بومیان استرالیا روز پنجشنبه (۲۶ ژانویه، ۶ بهمن) با محاصره رستورانی در کانبرا، پایتخت، که نخست وزیر و رهبر حزب مخالف برای شرکت در مراسمی به مناسبت روز ملی این کشور در آن حضور داشتند، خانم گیلارد را مجبور به فرار کردند.

خانم گیلارد گفته است مشاور او سرخود این کار را کرده است اما رهبر گروه مخالف خواهان ارائه جزئیات بیشتر و تحقیق کامل در این مورد شده است.

هنگام خروج خانم گیلارد از رستوران، تظاهرکنندگان خشمگین به سوی اتومبیل او هجوم آوردند اما ماموران پلیس موفق شدند قبل ار رسیدن مهاجمان به اتومبیل نخست وزیر، او را از محل فراری دهند.

خانم گیلارد که توسط محافظش کشیده می شد، به زمین افتاد و در حالی که با عجله به سوی اتومبیل می رفت، یکی از کفش هایش از پایش درآمد.

پس از آن، رهبران بومی استرالیا "بی احترامی" به نخست وزیر را محکوم کردند.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption تونی آبوت می گوید اظهارات او درست تعبیر نشده است

روز جمعه (۲۷ ژانویه، هفت بهمن) گروهی متشکل از ۲۰۰ نفر از فعالان با حرکت به سوی پارلمان استرالیا، خیابان اصلی پایتخت را مسدود کردند و شعار "استرالیا در گذشته و آینده سرزمین بومیان بوده و خواهد بود"، سر دادند.

با نزدیک شدن معترضان به ساختمان پارلمان، پلیس عقب نشینی کرد و معترضان تا بیرون در ورودی رفتند اما یک ساعت بعد محل را ترک کردند. برخی از آنها پرچم استرالیا را آتش زدند.

روز ملی استرالیا یادآور ورود مهاجران بریتانیایی به این سرزمین در سال ۱۷۸۸ میلادی است اما برخی از بومیان استرالیایی این واقعه را اشغال سرزمین اجدادی خود می نامند و با بزرگداشت آن مخالفند.

از چهل سال پیش، بومیان استرالیا همزمان با مراسم روز ملی این کشور در اطراف "سفارت چادری" در کانبرا جمع می شوند تا به تصاحب سرزمین‌شان توسط سفیدپوستان اروپایی اعتراض کنند.

تونی آبوت اخیرا در یک مصاحبه تلویزیونی مناسبت این چادر را با توجه به طرح های کنونی برای به رسمیت شناخته شدن بومیان در قانون اساسی استرالیا، زیر سوال برده بود.

معترضان معتقدند منظور او برچیده شدن چادر بوده اما آقای آبوت می گوید اظهارات او درست تعبیر نشده است.