بروز تنش در سنگال در پی پذیرش نامزدی رییس جمهور فعلی

حق نشر عکس Getty
Image caption سنگال تنها کشور منطقه غرب آفریقاست که هیچگاه در آن کودتای نظامی رخ نداده است

در سنگال پس از آنکه دادگاه قانون اساسی نامزدی عبدالله واد، رییس جمهور کنونی را برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری ماه آینده تایید کرد، خشونت هایی درگرفته است.

آقای واد از سال ۲۰۰۰ دو دوره رییس جمهور سنگال بوده و این سومین بار است که نامزد پست ریاست جمهوری می شود.

رییس جمهور سنگال می‌گوید اصلاحات قانون اساسی در این مورد که افراد حداکثر می توانند دو دوره رییس جمهور باشند، شامل حال او نمی شود زیرا قانون اساسی پس از دومین دور ریاست جمهوری وی اصلاح شده است.

گفته می شود یک افسر پلیس در جریان درگیری میان نیروهای امنیتی و تظاهرکنندگانی که سنگ پرتاب می کردند، کشته شده است.

تلویزیون سنگال تصاویری از سنگر ها و لاستیک های در حال سوختن را در داکار، پایتخت، نشان داده است.

چندین فروشگاه به آتش کشیده شده و پلیس به روی افرادی که دست به این حملات زده بودند، گلوله گاز اشک آور شلیک کرده است.

در دیگر شهرهای سنگال نیز بروز ناآرامی هایی گزارش شده است.

رییس جمهوری سنگال که ۸۵ سال دارد، از مردم خواسته است آرامش خود را حفظ کنند. وی گفت انتخابات آتی، آزاد و عادلانه خواهد بود و آزادی های مردم محدود نخواهد شد.

اما 'یوسو اندور'، موسیقیدان سرشناس سنگالی که از مخالفان برجسته است، نسبت به شدت گرفتن تنش ها هشدار داده و گفته است در مورد حکم دادگاه قانون اساسی که نامزدی او را رد کرده، تقاضای تجدید نظر خواهد کرد.

مخالفان پیشتر هشدار داده بودند که اگر نامزدی عبدالله واد تایید شود، دست به اعترضات خیابانی خواهند زد. قبل از اعلام تصمیم دادگاه، مردم در انتظار این تصمیم در میدانی در مرکز داکار جمع شده بودند.

بعد از اعلام تصمیم دادگاه، جوانان معترض، لاستیک ها را آتش زدند و به سوی پلیس ضد شورش سنگ پرتاب کردند.

این جوانان به خبرگزاری اسوشیتدپرس گفته بودند اگر نامزدی آقای واد تایید شود، تصمیم دارند این میدان را به میدان تحریر قاهره تبدیل کنند.

سنگال یکی از دمکراتیک ترین و باثبات ترین کشورهای غرب آفریقا محسوب می شود و تنها کشور منطقه است که هیچگاه در آن کودتای نظامی رخ نداده است.