مذاکره کشورهای شورای همکاری خلیج فارس و ترکیه درباره اوضاع سوریه

حق نشر عکس Reuters
Image caption ترکیه که زمانی از متحدان نزدیک سوریه بشمار می رفت حال از منتقدان بین المللی این کشور شده است

شش کشور شورای همکاری خلیج فارس، به منظور بحث و مذاکره با مقامات ترکیه امروز (شنبه ۲۸ ژانویه) در نشستی در استانبول شرکت کرده اند.

شورای همکاری خلیج فارس از شش کشور عربستان سعودی، امارات متحده عربی، بحرین، کویت ، عمان و قطر تشکیل شده است.

نشست وزرای خارجه شورای همکاری خلیج فارس و ترکیه در حالی برگزارشده است که اتحادیه اروپا و کشورهای عربی در تلاشند تا دولت سوریه را به پایان دادن به سرکوب معترضان در سوریه وادار کنند.

احمد داووداوغلو، وزیر خارجه ترکیه در سخنانی که دراین نشست ایراد کرد گفت: "ما در تلاشیم تا خاورمیانه را به منطقه ای امن و با ثبات تبدیل کنیم."

تاکنون تلاش های شورای امنیت سازمان ملل در مورد بحران سوریه با توجه به مخالفت های دو کشور چین و روسیه به بن بست رسیده است.

چین وروسیه در اکتبر سال گذشته قطعنامه اتحادیه اروپا را در مورد سوریه با این اتهام که کشورهای غربی در صدد تغییر رژیم در سوریه هستند، وتو کردند.

ترکیه که زمانی از متحدان نزدیک سوریه به شمار می رفت در حال حاضر در خط مقدم منتقدان بین المللی دولت سوریه به دلیل سرکوب معترضان آن کشور قرارگرفته است.

به گفته ناظران، هم اکنون ترکیه به محلی امن برای بسیاری از فعالان مخالف دولت سوریه تبدیل شده است.

رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه از بشار اسد، رئیس جمهور سوریه، که زمانی از دوستان نزدیک او بشمار می رفت، خواسته تا از قدرت کناره گیری کند.

وزیر خارجه ترکیه گفته است شمار غیرنظامیانی که در جریان اعتراضات سوریه کشته و یا مفقود شده اند به میزانی "هشدار دهنده " رسیده است.

در بیانیه وزارت خارجه ترکیه که روز گذشته (جمعه ۲۷ ژانویه) منتشر شد، آمده است: "حال برای تمامی گردانندگان اصلی بحران سوریه در جامعه بین الملل، به خصوص شورای امنیت سازمان ملل ضرورت دارد تا اقداماتی فوری و جدی را برای حل بحران در این کشور اتخاذ کنند."

مطالب مرتبط