واکنش رسمی دانشگاه شریف به بازداشت مجتبی عطاردی

دانشگاه صنعتی شریف حق نشر عکس ISNA
Image caption به گفته دانشگاه صنعتی شریف مجتبی عطاردی در چهارده ماه گذشته دوبار سکته‌ قلبی کرده است

دانشگاه صنعتی شریف با صدور بیانیه ای در واکنش به بازداشت مجتبی عطاردی در خاک ایالات متحده، اتهامات وارد بر عضو هیات علمی دانشکده برق این دانشگاه را بی اساس دانست.

در بیانیه روابط عمومی دانشگاه شریف، که شنبه ۸ بهمن (۲۸ ژانویه) صادر شده، آمده است که زمینه‌ فعالیت آقای عطاردی "در حوزه‌ کارهای غیرنظامی و عمدتاً بر روی طراحی تراشه‌های کارت هوشمند و گیرنده‌ تلویزیون دیجیتال بوده است".

آقای عطاردی متهم شده که با خرید تجهیزات پیشرفته آزمایشگاهی آمریکایی، قوانین صادراتی آن کشور را زیر پا گذاشته است.

در پاسخ به این اتهام، در بخش دیگری از بیانیه دانشگاه شریف آمده است: "مواردی که ایشان متهم به خرید آن هستند همگی ابزارهای ساده آزمایشگاهی است که به سادگی توسط هرکسی قابل ابتیاع و انتقال به ایران بوده است."

بیانیه می افزاید: " بسیاری از این موارد هم‌اکنون در اکثر دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی کشور مورد استفاده قرار می‌گیرد و تنها دلیلی که ممکن است ایشان شخصاً مبادرت به خرید این وسایل کرده باشند آسان‌تر کردن فرایند خرید بوده است."

آقای عطاردی که هفتم دسامبر سال ۲۰۱۱ هنگام پیاده شدن از هواپیمایی در لس آنجلس دستگیر شد، در یک بازداشتگاه دولت فدرال آمریکا در حومه سان فرانسیسکو تحت بازداشت قرار گرفت و روز پنجشنبه در دادگاهی در سان فرانسیسکو حضور یافت.

خانواده مجتبی عطاردی بعد از جلسه ۱۰ دقیقه ای دادگاه گفتند که قرار است این استاد دانشگاه به قید وثیقه و مشروط به نصب دستگاه ردیاب الکترونیکی به او آزاد شود.

خبرگزاری مهر امروز از قول رضا روستا آزاد رئیس دانشگاه صنعتی شریف نوشته است که با توجه به وضعیت جسمی رضا عطاردی، دادگاه آمریکا موافقت کرده که وی در ازای وثیقه ای ۴۶۰ هزار دلاری، در منزل تحت مداوا قرار گیرد.

در بیانیه دانشگاه صنعتی شریف هم با اشاره به وضعیت جسمانی این استاد دانشگاه آمده که وی در چهارده ماه گذشته دوبار سکته‌ قلبی کرده است.

مطالب مرتبط