سازمان ملل: تا ۳۰ سال آینده ۳ میلیارد نفر در فقر خواهند بود

سازمان ملل متحد
Image caption سازمان ملل متحد: تا سی سال آينده منابع طبيعی کم شده و يک سوم از مردم دنيا در فقر زندگی خواهند کرد

گزارش جدید سازمان ملل متحد می گوید، تا سال ۲۰۴۰ میلادی، یعنی کمتر از سی سال دیگر، جمعیت جهان از ۷ میلیارد نفر به ۹ میلیارد خواهد رسید و بشریت با کمبود منابع طبیعی و فقر روبه‌رو خواهد شد.

بنا به این گزارش، زمان زیادی برای تولید مواد غذایی، آب و انرژی بیشتر در دنیا باقی نمانده است و برای پیشگیری از این فرجام، به یک برنامه سیاسی اقتصادی جدید نیاز است.

تدوین این برنامه در دستور کار کنفرانسی است به نام توسعه پایا که قرار است در ماه ژوئن امسال یعنی حدود ۵ ماه دیگر، در شهر ریو دو ژانیروی برزیل برگزار شود.

طبق این گزارش، نیاز جمعیت جهان به غذا تا ۲۰ سال آینده ۵۰ درصد، به انرژی ۴۵ درصد و به آب ۳۰ درصد افزایش خواهد یافت.

تا آن زمان هم به دلیل تغییرات زیست محیطی، منابع انرژی کمتری در دسترس خواهد بود.

بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد، می گوید که رشد اقتصادی فشار بیشتری بر منابع طبیعی می آورد.

کارشناسان ارشد سازمان ملل در زمینه توسعه پایا در این گزارش نوشته اند که تلاشها برای استفاده بهینه از منابع طبیعی به اندازه کافی سریع نیست و بهره وری باید افزایش یابد.

" طرحهای توسعه جهانی فعلی، پایا نیستند و باید تغییر اساسی در اقتصاد دنیا به وجود آید."

این مقامها می گویند: "حاشیه رفتن کاری را از پیش نمی برد. رکود اقتصادی کنونی در جهان به یک تحول اساسی احتیاج دارد."

به گفته این کارشناسان،" طرحهای موجود برای توسعه جهانی پایا نیستند و برای رسیدن به ثبات، باید تغییر اساسی در آنها به وجود آید."

هر چند شمار افرادی که در فقر زندگی می کنند از سال ۱۹۹۰ تا کنون از ۴۶ درصد به ۲۷ درصد کاهش یافته است و رشد اقتصادی هم از سال ۱۹۹۲ به ۷۵ درصد افزایش یافته است، شیوه زندگی پیشرفته و تغییر در عادات افراد، منابع طبیعی را در معرض تهدید قرار داده است.

بیش از ۵ میلیون هکتار از جنگلها در سال از بین می روند. ۸۵ درصد از انواع ماهیهای خوراکی در معرض صید بیش از حد قرار دارند. گاز دی اکسید کربن ۳۸ درصد افزایش یافته است. گرمایش زمین هم موجب باعث بالا آمدن سطح دریا و تغییرات آب و هوایی می شود.

راه حل

در این گزارش از دولت ها خواسته شده اهداف خود را مشخص کنند و با سازمان های بین المللی برای ساخت یک "انقلاب زیست محیطی" همکاری کنند.

این دولتها باید بکوشند با صرفه جوئی در مصرف منابع طبیعی، تولید را دوبرابر کنند و از مصرف منابع طبیعی بکاهند.

از منابع آب و اکوسیستم دریایی باید به درستی استفاده کرد.

دسترسی به انرژی پایای ارزان، باید تا سال ۲۰۳۰ میلادی راحت تر شود.

تا سال ۲۰۲۰ برای اینکه اوضاع اقتصادی بهبود یابد، باید قیمت سوخت و منابع طبیعی را از طریق مقررات مالیاتی تعیین کرد و دولت ها نباید برای سوخت های فسیلی یارانه ای پرداخت کنند.

بانک ها و موسسه های اعتباری باید به فکر سرمایه گذاری در توسعه پایا باشند و دانشمندان باید رابطه سیاست و علم را قوی تر سازند.

سازمان ملل متحد هم باید برای راهنمایی سازمانهای بین المللی، یک مشاور ارشد علمی انتخاب کند.