بریتانیا متهم صادرات قطعات موشک به ایران را تحویل آمریکا می دهد

حق نشر عکس PA
Image caption آقای تپین به اتهام توطئه برای صادرات تجهیزات دفاعی بدون مجوز یا تایید مراجع، تحت تعقیب است

آخرین تلاشهای حقوقی یک شهروند بریتانیایی که اتهامش اقدام به فروش قطعات باطری موشک به ایران است، برای ‌مسترد نشدن به آمریکا بی‌نتیجه ماند.

کریستوفر تپین، ۶۴ ساله، به اتهام توطئه برای صادرات تجهیزات دفاعی بدون مجوز یا تایید مراجع، در ایالت تگزاس آمریکا تحت تعقیب است.

پیش از این، دادگاه عالی بریتانیا با درخواست دولت آمریکا برای استرداد آقای تپین موافقت کرده بود و وکلای او به دنبال ارجاع این پرونده به دیوان عالی تجدیدنظر بودند. اما این درخواست از سوی قضات دادگاه عالی رد شد.

دیوان عالی تجدیدنظر بالاترین نهاد قضایی در بریتانیا است.

آقای تپین که اهل اورپینگتون در جنوب شرقی لندن است، می‌گوید که قربانی تله پلیس فدرال آمریکا (اف‌بی‌آی) شده است.

او همچنین متهم است که در تلاش برای صادرات تجهیزات دفاعی بدون دریافت مجوزهای لازم معاونت داشته و به روند آنها کمک کرده است.

ارجاع پرونده به دادگاه عالی تجدیدنظر، آخرین اقدام حقوقی بود که آقای تپین می‌توانست در بریتانیا به کار بگیرد تا مانع از استرداد خود به آمریکا شود. اما درخواست او برای ارجاع پرونده‌اش رد شد.

اعلام شده است که مسایل حقوقی مطرح در این پرونده، اهمیت عمومی لازم را برای بررسی شدن در دادگاه عالی تجدیدنظر ندارد.

در صورتی که آقای تپین مجرم شناخته شود، ممکن است با مجازات حداکثر ۳۵ سال حبس روبه‌رو شود.

او که مدیر سابق شرکت باربری بین‌المللی بروکلند است، می‌گوید که فکر می‌کرد در حال صادرات باطری برای صنعت خودروسازی در هلند بوده است.

اوایل ماه ژانویه، دادگاه عالی در بریتانیا درخواست او برای عدم استرداد به آمریکا را رد کرد.

آقای تپین بعد از اعلام نظر دادگاه عالی گفت که این حکم او را "کاملا ناامید" کرده است.

او گفت: "من روی سازوکار قضایی بریتانیا حساب کرده بودم تا از من در برابر این اتهامات دروغین، محافظت کند، اتهامات نادرستی که از سوی یک اداره دولتی خودمدار و تک‌رو که آشکارا خارج از محدوده قانون در آمریکا عمل می‌کند، به من وارد شده است."

در ماه فوریه سال گذشته، یک دادگاه بدوی در لندن حکم به استرداد آقای تپین به دولت آمریکا داده بود.

با این حال، او خود را قربانی صحنه‌پردازی اف‌بی‌آی خوانده و گفته است که ماموران مخفی اف‌بی‌آی که تظاهر می‌کردند متعلق به یک شرکت صادراتی هستند، با او درباره صدور این قطعات به ایران مذاکره کرده‌اند.

مطالب مرتبط