بروز اختلاف میان ایران و ترکیه بر سر قیمت گاز

حق نشر عکس AP
Image caption ایران سالیان ده میلیارد متر مکعب گاز به ترکیه صادر می‌کند

ترکیه می گوید که موضوع اختلاف نظر با ایران بر سر قیمت گاز وارداتی از این کشور را امروز سه شنبه یازدهم بهمن ماه (۳۱ ژانویه) به داوری ارجاع داده است.

این اقدام از سوی ترکیه پس از آن صورت می گیرد که مقامات ایران، شکایت ترکیه را در مورد "قیمت زیاد" گاز این کشور رد کرد.

یکی از مقامات ارشد ترکیه در این باره گفته است: "با توجه به این که ایران به تخفیفی که مورد نظر ترکیه بود، توجه نکرده است. در نتیجه ترکیه رسیدگی به این موضوع را به داوری بین المللی ارجاع داده است."

ایران سالی ده میلیارد متر مکعب گاز به ترکیه صادر می کند و پس از روسیه دومین کشور تامین کننده گاز ترکیه به شمار می رود.

مقامات ایران در پاسخ به خبرگزاری رویترز از اقدام امروز دولت ترکیه در ارجاع موضوع به داوری ابراز بی اطلاعی کرده اند.

مجید بوجارزاده، سخنگوی شرکت ملی گاز ایران در این باره گفته است: "هر دو طرف باید به قرداد فیمابین پایبند باشند."

مقامات در این مورد که مرجع داوری مورد مراجعه ترکیه چه نهادی است، اشاره ای نکرده اند، اما به احتمال زیاد این موضوع به اتاق بازرگانی بین المللی مستقر در سوئیس ارجاع خواهد شد. ترکیه اختلافات قبلی اش با ایران در مورد گاز را هم از این طریق رفع کرده است.

در سال ۲۰۰۹ میلادی، اتاق بازرگانی بین المللی مستقر در سوئیس به پرداخت ۸۰۰ میلیون دلار خسارت به ترکیه توسط ایران در مورد قرارداد خرید گاز رأی داد.

هفته گذشته، وزیران امور خارجه اتحادیه اروپا به منظور افزایش فشار بر جمهوری اسلامی ایران برای توقف بخشی از برنامه های هسته ای اش، تحریم واردات نفت خام از ایران را تصویب کردند.

مصوبه اتحادیه اروپا که به تصویب تمامی ۲۷ کشور عضو این اتحادیه رسیده است، منع امضای قراردادهای جدید خرید نفت از ایران و فروش فرآورده های نفتی به این کشور و همچنین توقف اجرای قراردادهای نفتی موجود از یازدهم تیرماه سال ۱۳۹۱ را شامل می شود.

این در حالی است که قرار است پنج شنبه هفته جاری (دوم فوریه) کمیته امور بانکی مجلس سنا طرح جدیدی را بررسی کند که به منظور افزایش فشار بر برنامه اتمی ایران از طریق کاهش درآمدهای نفتی این کشور تهیه شده است.

پیشتر در اوایل ماه جاری یکی از مقامات انرژی ترکیه گفته بود که این کشور در تلاش است تا کمپانی نفتی "توپراس "را از تحریم های آمریکا معاف کند.

ترکیه ۳۰ درصد از نفت مورد نیاز خود را از ایران وارد می کند و کمپانی "توپراش" مهم ترین خریدار نفت این کشور است.

یک منبع خبری که از سیاست های کمپانی "توپراش" مطلع است به خبرگزاری رویترز گفته است که این کمپانی اخیرا تماس هایی با عربستان سعودی داشته است.

به گفته این منبع خبری، احتمالا این اقدام با هدف یافتن جایگزینی برای نفت ایران در صورت قطع خرید نفت از این کشور صورت گرفته است.

این در حالی است که تانر ییلدز، وزیر انرژی ترکیه امروز سه شنبه به خبرنگاران گفته است که علیرغم تحریم های اتحادیه اروپا، کمپانی "توپراش" به خرید نفت از ایران ادامه می دهد.

گفته شده از آنجایی که ترکیه از اعضای اتحادیه اروپا نیست، اجباری به تبعیت از تحریم نفتی ایران توسط اعضای این اتحادیه ندارد.

مطالب مرتبط