قاضی سرشناس اسپانیایی محاکمه می‌شود

قاضی گارزون حق نشر عکس BBC World Service
Image caption قاضی گارزون به خاطر صدور کیفرخواست علیه اسامه بن لادن و ژنرال آگوستو پینوشه و پیگیری جنایات دوران جنگ داخلی اسپانیا مشهور است

دیوان عالی اسپانیا درخواست وکلای بالتازار گارزون، قاضی بلندپایه این کشور را برای مختومه کردن رسیدگی به پرونده علیه او رد کرده است.

قاضی گارزون به سوء استفاده از قانون متهم شده است.

دیوان عالی اسپانیا گفت وکلای مدافع آقای گارزون نتوانسته اند ادله کافی برای مختومه کردن رسیدگی ارائه کنند.

آقای گارزون متهم است که قانون عفو مصوب سال ۱۹۷۷ این کشور را با تحقیق در مورد جنایات دوران ژنرال فرانکو نقض کرده است.

بالتازار گارزون این اتهام را رد می کند و هوادارانش می گویند او از سوی گروه هایی که منافع راستگرایان را مدنظر قرار دارند، تحت آزار و اذیت قرار گرفته است.

قاضی گارزون به دادگاه گفته است که قانون عفو در مورد افرادی است که شامل جرایم سیاسی شده اند، نه افرادی که به جنایت علیه بشریت متهم شده اند.

تا کنون چندین تظاهرات در این کشور در حمایت از آقای گارزون برپا شده است.

سیاستمداران، هنرمندان سرشناس و اتحادیه های کارگری در این تظاهرات شرکت کرده اند.

قاضی گارزون همچنین با دو پرونده دیگر در دادگاه مواجه است. یک پرونده در مورد تحقیق در مورد بانک سانتاندر، بزرگ ترین بانک اسپانیایی است که او متهم شده دستور شنود غیر قانونی مکالمات بین وکلای بانک و مشتریان آن را داده بود.

اگر او مقصر شناخته شود، برای ۲۰ سال از قضاوت منع می شود که این به معنای پایان کار حرفه ای او خواهد بود.

قاضی گارزون به خاطر صدور کیفرخواست علیه اسامه بن لادن و ژنرال آگوستو پینوشه و پیگیری جنایات دوران جنگ داخلی اسپانیا مشهور است.

در عرصه سیاسی، گروه ها و سازمان های حقوق بشری و احزاب چپگرا از این قاضی حمایت کرده اند اما گروه های دست راستی از جمله فالانژها، حزب فاشیست اسپانیا، علیه او تظاهرات کرده اند.

'دوران تیره و تار'

حق نشر عکس reuters
Image caption تا کنون چندین تظاهرات در این کشور در حمایت از آقای گارزون برپا شده است

احزاب سیاسی اسپانیا در هنگام دوران انتقال به دموکراسی طی سال های ۱۹۷۰ میلادی قرار بر این گذاشتند تا هیچ کس را برای جنایات دوران جنگ داخلی و پس از آن مسئول ندانند.

هزاران نفر در زمان زمامداری ژنرال فرانکو ناپدید شدند. بسیاری از این افراد در دوران جنگ داخلی اعدام شدند و یا پس از پایان جنگ داخلی توسط هواداران ملی‌گرای ژنرال فرانکو به قتل رسیدند.

اتهام متوجه قاضی گارزون این است که او عامدانه، بدون داشتن صلاحیت کاری، تحقیقات در این زمینه را در سال ۲۰۰۸ آغاز کرد. او این اتهام ها را تکذیب کرده و گفته است هیچ کار اشتباهی انجام نداده است.

بالتازار گارزون، در اکتبر سال ۲۰۰۸ به دنبال مخالفت گروهی از دادستانان و قضات اسپانیایی، تحقیقات گسترده درباره ناپدید شدن هزاران نفر از مردم این کشور در دوران حکومت ژنرال فرانکو را متوقف کرد.

او دستور نبش قبر فوری گورهای دسته جمعی دوران جنگ داخلی را داده بود.

آمار رسمی در مورد تعداد کشته شدگان این دوران در اسپانیا وجود ندارد اما آمار غیر رسمی میان سی تا پنجاه و پنج هزار نفر متغیر است.

مطالب مرتبط