اسرائیل: توان حمله به تمام مراکز هسته‌ای ایران وجود دارد

موشه یعلون، معاون نخست وزیر اسرائیل حق نشر عکس no credit
Image caption موشه یعلون بین سال های ۲۰۰۲ و ۲۰۰۵ میلادی رئیس ستاد مشترک ارتش بود.

موشه یعلون، معاون نخست وزیر اسرائیل، گفته است که توان حمله به تمام مراکز هسته‌ای ایران وجود دارد.

آقای یعلون روز پنجشنبه (۲ فوریه) به حاضران در کنفرانس سالانه هرتزلیا در نزدیکی تل آویو گفت: "غرب توان حمله را دارد اما تا زمانی که ایران درباره مصمم بودن غرب به حمله متقاعد نشود، به فریبکاری‌های خود ادامه خواهد داد."

او همچنین ادعا کرد ایران برای ساخت موشکهایی با برد تقریبا ده هزار کیلومتر تلاش کرده بود.

او گفت به نظر می‌رسد که ایران درباره مصمم بودن غرب به اقدام نظامی و تحریم تردید دارد.

اظهارات آقای یعلون در حالی عنوان می‌شود که روزنامه وال استریت ژورنال اخیرا به نقل از مقام‌های نظامی ناشناس آمریکا نوشته بود ایالات متحده توان نابود کردن کلیه مراکز هسته ای احتمالی زیر زمینی ایران را ندارد.

لئون پانه تا، وزیر دفاع آمریکا، نیز به این روزنامه گفته بود که پنتاگون برای ساختن بمب های متعارف با قدرت بیشتر در تلاش است.

به نظر می‎رسد که اظهارات روز پنجشنبه معاون نخست وزیر اسرائیل پاسخی تلویحی به سخنان مقام های نظامی آمریکا باشد.

ایران اتهام تلاش برای تولید بمب اتمی را رد می کند و درباره پیامدهای حمله به مراکز هسته ای خود هشدار داده است.

پیشتر محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور ایران نیز در ماه ژانویه به یک شبکه تلویزیونی مکزیک گفت: "اصولا تاسیسات اتمی در منطقه کوهستانی و در زیرزمین ایجاد می‌شود، زیرا تاسیسات هسته‌ای باید از ایمنی بالایی برخوردار باشند و این به خاطر حفظ سلامتی مردم است."

معاون نخست وزیر اسراییل در اظهارات خود در کنفرانس هرتزلیا تاکید کرد: "انسان می تواند به هر تاسیساتی که توسط انسان دیگری محافظت می‌شود نفوذ کند. امکان حمله به تمام مراکز اتمی ایران وجود دارد. من بر اساس تجربه خودم به عنوان رئیس (پیشین) ستاد مشترک ارتش اسرائیل این مطلب را بیان می کنم."

موشه یعلون بین سال های ۲۰۰۲ و ۲۰۰۵ میلادی رئیس ستاد مشترک ارتش بود. این مقام ارشد حزب لیکود هم اکنون سمت معاونت نخست وزیر و وزیر امور استراتژیک را برعهده دارد.

هشدار رئیس اطلاعات ارتش

همزمان آویو کوخاوی، رئیس سازمان اطلاعات ارتش اسرائیل نیز در سخنانی گفته است که در حال حاضر فشارهای بین المللی به تغییر استراتژیک در سیاست اتمی ایران منجر نشده است.

به باور وی، این امکان وجود دارد که در صورت تشدید فشارها بر حکومت ایران، که به گفته او بیش از هر چیزی به حفظ قدرت خود فکر می کند، در موضعش تجدید نظر کند.

این مقام اسرائیلی گفت اگر آیت الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران، تصمیم بگیرد تا سطح ۹۰ درصد غنی سازی اورانیوم انجام شود، حدود یک سال طول خواهد کشید که تهران یک بمب اتمی بسازد و پس از آن به حدود یک تا دو سال دیگر برای نصب آن در کلاهک نیاز خواهد داشت.

او این ارزیابی ارتش اسرائیل را تکرار کرد که ذخیره اورانیوم غنی شده ایران در صورتی که غلظت آن به حد ۹۰ درصد افزایش یابد، برای تولید چهار بمب اتمی کافی خواهد بود.

اسرائیل برآورد می‌کند که ایران حدود چهار تن اورانیوم غنی شده با غلظت سه و نیم درصد و حدود ۱۰۰ کیلوگرم اورانیوم با غلظت ۲۰ درصد دارد.

آویو کوخاوی گفت ۲۰۰ هزار موشک و راکت از ایران، سوریه و لبنان، اسرائیل را نشانه گرفته اند اما توان نظامی بازدارندگی اسرائیل کاهش نیافته است.

تهدیدی برای آمریکا

موشه یعلون، همچنین گفته است ایران در حال ساخت موشک هایی با برد تغریبا ده هزار کیلومتر بوده که بتواند با آن آمریکا را هدف قرار دهد. این موشک ها به گفته وی در پایگاه نظامی در نزدیکی تهران تولید می شده که مدتی پیش در آن انفجار صورت گرفت.

آقای یلعون گفته: "این یعنی هدف شیطان بزرگ بوده است، آمریکا، نه ما."

به عقیده او برنامه هسته ای ایران تنها تهدیدی برای اسرائیل نیست، بلکه "کابوسی بزرگ برای جهان آزاد" است.

برد موشکهای کنونی ایران بسیار کمتر از این است.

مطالب مرتبط