کشتن بن لادن هم مانع از گسترش 'لیست سیاه' نشد

پرچم آمریکا و سایه های مبهم که بر آن افتاده است حق نشر عکس AP
Image caption طولانی تر شدن لیست افراد پرواز ممنوع می تواند به معنای احتمال اشتباه بیشتر در اسامی و هویت کسانی باشد که می خواهند به آمریکا یا در آمریکا سفر کنند

لحظه ای که باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا در بهار سال گذشته، با غرور و افتخار خبر کشته شدن اسامه بن لادن، رهبر گروه القاعده را اعلام کرد بسیاری پنداشتند که خطر تروریسم تا حدود زیادی رفع شده است. دیگر هواپیماها برج ها را نشانه نخواهند رفت و لزومی به لشکرکشی های جدید نخواهد بود.

اما هنوز یکسال از حمله غافلگیرانه کماندوهای آمریکایی به ویلای ابیت آباد محل اختفای آقای بن لادن نگذشته که خبرگزاری آسوشیتد پرس مدعی شده فهرست اشخاص پرواز ممنوع به آمریکا و یا حتی کسانی که حق استفاده از پروازهای داخلی در آمریکا را ندارند، دو برابر شده است.

به گزارش آسوشیتد پرس، این خبرگزاری مطلع شده که فهرست افراد پرواز ممنوع در سال ۲۰۱۱ به حدود ۲۱ هزار نفر رسیده در حالی که این فهرست در سال ۲۰۱۰ تنها ۱۰ هزار نفر بوده است.

بنابراین گزارش، بیش از ۲۰ هزار نفر از این فهرست افرادی از کشورهایی غیر آمریکا هستند و البته نام ۵۰۰ آمریکایی هم در میان آنها وجود دارد.

این فهرست در حالی بلند تر شده که طی ماههای گذشته کاخ سفید به مدد هواپیماهای بدون سرنشین حملات متعددی را در پاکستان و یمن صورت داده و تعداد قابل توجهی از رهبران اصلی گروههایی که از طرف آمریکا تروریستی معرفی شده اند را کشته است.

بشنوید: گزارش رادیویی درباره طولانی تر شدن فهرست افراد پرواز ممنوع آمریکا

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

الهه هیکس، کارشناس حقوق بین الملل، در گفتگو با بی بی سی فارسی مبنای چنین محدودیت هایی را حملات ۱۱ سپتامبر ارزیابی کرد.

به گفته خانم هیکس، حمله به برج های دوقلو سازمان تجارت جهانی در نیویورک در سپتامبر سال ۲۰۰۱ به آمریکا و برخی کشورهای دیگر اجازه داد که پا را فراتر از قوانین بگذارند و به بهانه "مقابله با تروریسم" قوانینی وضع کنند که می توانند نمونه ای از نقض آشکار حقوق بشر ارزیابی شوند.

در همین حال جان پیستول، از اداره امنیت حمل و نقل آمریکا می گوید که اساس اضافه کردن نام شخصی به این فهرست آنست که فرد مذکور "بالقوه خطرناک برای امنیت آمریکا" ارزیابی شود.

توجه به این "لیست سیاه" هنگامی جدی تر شد که در کریسمس سال ۲۰۰۹ یک جوان نیجریه ای بنام عمر فاروق عبدالمطلب تلاش کرد که در دیترویت آمریکا عملیاتی تروریستی انجام دهد.

مقام های اطلاعاتی آمریکا پس از این واقعه اعلام کردند که آقای عبدالمطلب در فهرست "افراد بالقوه خطرناک" آنها بوده اما هنوز وارد لیست سیاه ممنوع پرواز نشده بود.

اقدام آقای عبدالمطلب مقام های امنیتی آمریکا را بر آن داشت که در فرآیند حذف یا اضافه کردن به فهرست افراد ممنوع پرواز بازبینی اساسی کنند.

اما الهه هیکس، کارشناس حقوق بین الملل و مدیر اجرایی سازمان همیاران برای حقوق بشر، این عمل را نقض آشکار حقوق شهروندان آمریکا می داند.

همزمان خانم هیکس از طرح دعوی حقوقی علیه مقام های آمریکایی توسط سازمان حفظ حقوق شهروندان آمریکا خبر داده و معتقد است که برای کشوری چون آمریکا که مدعی گسترش حقوق بشر در تمامی جهان است، وضع چنین مقرراتی برای کسانی که هیچ پرونده حقوقی و قضایی ندارند، می تواند سوال برانگیز باشد.

یکی از ویژگی های جدید که برای گنجاندن نام افراد در این "لیست سیاه" در نظر گرفته شده این است که اگر کسی سابقه آموزش دیدن در یک پایگاه نظامی یا شبه نظامی که آمریکا آن را تروریستی می شناسد، حضور یافته باشد، فارغ از اینکه برای ایالات متحده خطرناک باشد یا خیر، مسئولان می توانند او را با اتکا به بند خطر بالقوه برای امنیت جهانی، در فهرست خود قرار دهند.

با این وجود، طولانی تر شدن این لیست می تواند به معنای احتمال اشتباه بیشتر در اسامی و هویت کسانی باشد که می خواهند به آمریکا یا در آمریکا سفر کنند.

کسانی که احتمالا تنها وجه تشابهشان با آنهایی که "خطر بالقوه" شناخته شده اند، این است که نامی مشابه، ملیتی یکسان یا ظاهری متفاوت دارند.

مطالب مرتبط