سازمان ملل از پایان شرایط بحرانی قحطی در سومالی خبر داد

حق نشر عکس AFP
Image caption مردم در صف توزیع غذا در موگادیشو، پایتخت سومالی

سازمان ملل متحد گفته است که به دلیل افزایش کمک‌های بشردوستانه خارجی و همچنین افزایش تولید محصولات کشاورزی در سومالی، آن کشور از شرایط بحرانی قحطی خارج شده است.

با این حال، سازمان ملل هشدار داده که حدود ۲ میلیون و ۳۵۰ هزار نفر در سومالی هنوز به کمکهای غذایی اضطراری خارجی نیازمند هستند.

منطقه شرق آفریقا بدترین خشکسالی ۶۰ سال گذشته را از سر می گذراند و سومالی به دلیل بی ثباتی سیاسی بیش از کشورهای دیگر منطقه شرق آفریقا از این خشکسالی آسیب دیده است.

تعداد زیادی از مردم سومالی در طول ماههای گذشته از مناطق روستایی تحت کنترل گروه "اسلامگرا" و تندرو الشباب خارج شده اند و به مناطق تحت کنترل دولت مرکزی پناه برده اند.

دلیل آن ممنوع شدن فعالیت سازمانهای کمک رسان بین المللی در مناطق تحت کنترل گروه الشباب است. الشباب روز دوشنبه گذشته نمایندگان کمیته بین المللی صلیب سرخ را نیز که مشغول توزیع مواد غذایی بودند از مناطق تحت کنترل خود اخراج کرد.

با این که آخرین برداشت محصولات کشاورزی در سومالی دو برابر متوسط برداشت ۱۷ سال گذشته بوده است و این هم سبب کاهش قیمت محصولات اصلی غذایی شده است، نرخ مرگ و میر در جنوب آن کشور هنوز بسیار بالاست.

مارک بودن، مسوول هماهنگی کمکهای بشردوستانه به سومالی در سازمان ملل متحد گفته است که میلیونها نفر در آن کشور هنوز به غذا، آب آشامیدنی و سرپناه نیاز دارند.

سازمان ملل می گوید که حدود یک و نیم میلیون نفر در سومالی در جستجوی آب و غذا ناچار به ترک خانه های خود شده اند و هنوز ۳۲۵ هزار کودک از سوء تغذیه رنج می برند.

مناطق جنوبی و مرکزی سومالی که تحت کنترل الشباب است هنوز در خطر بحران قرار دارند، هر چند که سازمان ملل می گوید که در صورت ادامه بارش باران و گسترش برنامه های توزیع مواد غذایی می توان بخش عمده مشکل را برطرف کرد.

مطالب مرتبط