مادر بزرگ چینی، تاجر کمونیست

منگ فنگ نینگ حق نشر عکس BBC World Service

رشد اقتصادی زیادی که چین در چند دهه گذشته تجربه کرده است با پیدایش انبوهی از شرکت‌های جدید همراه بوده است.

اما کارآفرینی در دومین اقتصاد بزرگ جهان امری مختص جوانان نیست. منگ فنگ نینگ در شصت سالگی مالک و گرداننده کسب و کار آنلاین موفقی است که به مشتریانش در سراسر چین تنقلات و محصولاتی دیگر می‌فروشد.

خانم منگ سال‌ها در بخش منابع انسانی شرکت‌های دولتی کار کرده است. در سال ۲۰۰۵ بازنشسته شد اما به سرطان مبتلا گشت.

در طول درمانش به پکن آمد تا با خانواده دخترش باشد و در این مدت خود را با نگهداری از نوه‌اش سرگرم کرد. اما وقتی دختر کوچولو به سنی رسید که به مهدکودک برود خانم منگ خود را بی‌مصرف یافت.

او شیفته بازی‌های کامپیوتری نوه‌اش شد و خواست تا بعضی را خودش امتحان کند. او به سرعت گرفتار بازی‌ها شد. البته دخترش، منگ یینگی می‌گوید او بازیکن چندان قابلی نبود.

دخترش می‌گوید: "او از این که مدام می‌باخت کمی بدخلق شده بود. گاهی تا ۲ و ۳ بعد از نیمه شب بیدار می‌نشست تا امتیازهای از دست رفته را ببرد."

به همین دلیل منگ یینگی و شوهرش تصمیم گرفتند او را به فعالیت‌ رایانه‌ای مفیدتری ترغیب کنند، چیزی شبیه کسب و کار آنلاین.

کمونیسم علیه سرمایه‌داری

تنها مشکل این بود که خانم منگ بسیار به عضویت چندین و چند ساله‌اش در حزب کمونیست چین می‌بالید.

او می‌گوید اولین باری که دخترش ایده تاسیس یک شرکت آنلاین را مطرح کرد این چنین جوابش را داد که "مادر تو در عمرش هرگز کاری که کمترین ربطی به تجارت داشته باشد نکرده است، تو می‌خواهی یک مغازه آنلاین راه بیندازم؟ لابد شوخی‌ات گرفته".

او می‌افزاید: "من در اقتصاد برنامه‌‌ای پرورش یافتم. جایی که به ما آموخته می‌شد "چیزهای خوب را تنها برای خودت نخواه، آنها را با دیگران سهیم شو. اما در کاسبی شما پول را از جیب دیگران در می‌آورید و به جیب خود می‌گذارید. برای همین می‌بایست تغییر روحیه نسبتا دشواری را طی می‌کردم".

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption خانم منگ به عضویتش در حزب کمونیست چین می‌بالد

با این حال منگ یینگی به ترغیب مادرش برای تاسیس یک شرکت آنلاین ادامه داد و به او می‌گفت این راه خوبی برای فعال ماندن، یافتن دوستان جدید و سرعت بخشیدن به بهبودش از بیماری است.

او سرانجام تصمیم گرفت این طرح را امتحان کند و به ایده فروش آنلاین تنقلات و غذای سالم رسید. او هیجان اولین فروش را به یاد می‌آورد.

او می‌گوید: "معامله‌ای چند ده یوانی بیشتر نبود، اما وقتی انجام شد هیجانی شدید برایم داشت. خیلی خوشحال بودم و این از بازی کامپیوتری بسیار جالب‌تر بود. این بود که فکر کردم باید به آن ادامه دهم."

در ابتدا او چند رقم محدود کالا می‌فروخت اما اکنون دامنه کارش به بیش از ۲۰۰ محصول رسیده است که شامل خرما، قارچ و زال‌زالک هم می‌شود.

خانم منگ نه تنها ارزش‌های خود را با واقعیت‌های اداره یک بنگاه وفق داده، بلکه راهی برای نکوداشت‌شان نیز یافته است.

او می‌گوید که سعی کرده پیرو آموزه‌های رهبر فقید چین دنگ ژیائو پینگ باشد.

او نام "بانوی مارکسیست سالخورده" را برای خود برگزیده است که به قول او ارزش‌هایش را برای شرکای تجاری و مشتریان روشن می‌کند که بخش مهمی از صداقت است.

سیاست صداقت

خانم منگ می‌گوید این فقط فروشی ساده نیست، بلکه او می‌کوشد سطح بالایی از ارائه خدمات به مشتریان را حفظ کند، البته امور همیشه مطابق میلش پیش نمی‌روند.

میزبان اینترنتی فروشگاه او سایت عظیم تجارت آنلاین چینی یعنی تائوبائو است که نظام بازخورد و اعتباری برای فروشندگان و خریداران ترتیب داده است. او به یاد می‌آورد که چگونه یکی از مشتریان از نقطه‌ای دور در کشور به خاطر تاخیر در دریافت جنسش به او هشت گل سیاه به عنوان بازخوردی منفی داد.

او می‌گوید در ابتدا عصبانی شده بود، چرا که برای اطمینان از رسیدن به موقع سفارش یک شرکت محلی پیدا کرده بود که قول تحویل به موقع داده بود. اما ادامه می‌دهد: "وقتی آرام شدم، فکر کردم اگر من خریدار بودم و برای دریافت جنسم ناچار به انتظاری طولانی بودم، من هم عصبانی می‌شدم".

او ضمن عذرخواهی به تفصیل برای مشتری‌اش نوشت که چه مراحلی را برای رساندن جنس به او طی کرده است. به نحوی نامنتظره مشتری به او پاسخ داد که حالا که متوجه وضعیت می‌شود بازخورد خود را از منفی به مثبت تغییر می‌دهد.

منگ می‌گوید از بسیاری از مشتریان بابت تغییر این بازخورد منفی به مثبت، که کار سختی است، نظرهای تشویق‌آمیز دریافت کرده است.

باید سخت کوشید

منگ می‌گوید از او اغلب درباره چگونگی راه انداختن کسب و کار آنلاین مشورت می‌خواهند.

به گفته او "اغلب خرده‌فروش‌ها این اصل ساده را فراموش کرده‌اند که همه خریدارند و تنها معدودی فروشنده‌اند". اگر می‌خواهید موفق شوید باید نقطه‌نظر مشتریان را در ذهنتان نگاه دارید.

او می‌افزاید از حجم تلاشی که لازم است وحشت‌زده نشوید.

"هر وقت می‌خواهید کاری را به انجام برسانید باید سخت برایش کار کنید... نعمت از آسمان نمی‌افتد. ممکن است موفقیت در همه زندگی‌تان با شما نباشد اما سدها و موانع قطعا خواهند بود".

"تنها وقتی که بتوانید بر این موانع فائق آیید، از موفقیت و کامیابی‌تان لذت خواهید برد."

مطالب مرتبط