هزاران نفر در مخالفت با ولادیمیر پوتین در مسکو دست به اعتراض زدند

حق نشر عکس Reuters
Image caption مخالفان ولادیمیر پوتین در دی ماه گذشته در اعتراض به "تقلب" در انتخابات پارلمانی دست به تظاهرات زدند

هزاران نفر در مسکو، پایتخت روسیه، در مخالفت با ولادیمیر پوتین، نخست وزیر این کشور دست به اعتراض زدند.

با وجود هوای سرد، معترضان با در دست داشتن بادکنک هایی سفید که نشانه جنبش اعتراضی مردم روسیه است، در مرکز مسکو حضور یافتند.

شرکت کنندگان در این راهپیمایی ضمن اعتراض به نتایج انتخابات پارلمانی این کشور در ماه دسامبر گذشته، خواستار برگزاری انتخاباتی منصفانه شدند.

از جمله خواسته های دیگر معترضان ایجاد اصلاحات سیاسی در روسیه است.

معترضان همچنین از مردم روسیه خواستند تا در انتخابات ریاست جمهوری ماه آینده به ولادیمیر پوتین رای ندهند.

در همین حال تعدادی از طرفداران آقای پوتین همزمان در مسکو در حمایت از او دست به راهپیمایی زده اند.

خبرنگار بی بی سی در مسکو می گوید سازمان‌دهندگان راهپیمایی معترضان انتظار ندارند که بتوانند مانع از پیروزی آقای پوتین در انتخابات ماه مارس شوند، اما امیدوارند که این فشارها بتواند او را به ایجاد اصلاحات در کشور ترغیب کند.

مخالفان آقای پوتین اوایل دی ماه گذشته هم در اعتراض به "تقلب" در انتخابات پارلمانی یک تظاهرات بزرگ برگزار کردند.

وی که پس از دو دوره ریاست جمهوری، هم اکنون سمت نخست وزیری را بر عهده دارد، بار دیگر نامزد حزب روسیه متحد در انتخابات ریاست جمهوری است.

از آنجا که موفقیت حزب روسیه متحد همواره به حمایت گسترده مردم از ولادیمیر پوتین نسبت داده می شد، مخالفان آقای پوتین کاهش محبوبیت حزب را نیز نشانه از میان رفتن نفوذ او در میان رای دهندگان دانسته اند.

مقامات دولتی نارضایی مردم از سیاست های دولت را پذیرفته اند اما گفته اند که ولادیمیر پوتین همچنان از محبوبیت فراوان در میان مردم برخوردار است و اطمینان داده اند که او با رای قاطع مردم در انتخابات ریاست جمهوری پیروز خواهد شد.

آقای پوتین طی بیش از یک دهه حضور پرقدرت در صحنه سیاسی روسیه، تمامی توان خود را به کار گرفته است تا از ظهور رقبای واقعی در برابر خود جلوگیری کند.

مطالب مرتبط