روسیه و چین پیش نویس قطعنامه شورای امنیت علیه سوریه را وتو کردند

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

شورای امنیت سازمان ملل متحد بر سر پیش‌نویس قطعنامه‌ای در مورد سوریه رأی گیری کرد و روسیه و چین این قطعنامه را وتو کردند.

سوزان رایس، سفیر آمریکا در سازمان ملل در واکنش به این اقدام گفت که از بار قبل که همین دو کشور قطعنامه در مورد سوریه را وتو کردند تا کنون ۳۰۰۰ غیرنظامی در این کشور کشته شده اند و مسئولیت خونریزی های پس از این هم به عهده این دو کشور است.

او گفت که روسیه و چین شورای امنیت را گروگان گرفته اند.

خانم رایس افزود: "اينكه يك عضو شورا در عين وتو کردن قطعنامه به حكومت بشار اسد اسلحه مى فروشد، شرم آور است".

این در حالی است که به گفته جیم میور، خبرنگار بی بی سی در بیروت، روسیه و چین خواهان این هستند که خشونت مخالفان دولت سوریه هم در قطعنامه شورای امنیت محکوم شود.

نمایندگان کشورهای عضو شورای امنیت پیش از شرکت در جلسه رسمی این شورا، به درخواست سفیر روسیه به مدت یک ساعت گفتگوی غیر رسمی داشتند.

دیپلمات های غربی به خبرنگار ما در سازمان ملل گفتند که در این جلسه با تغییرات مورد نظر روسیه مخالفت کرده اند.

این تغییرات عمدتا در جهت ملایم کردن لحن قطعنامه بوده است.

بهمن کلباسی، خبرنگار بی بی سی فارسی در مقر سازمان ملل در نیویورک می گوید که این وتو می تواند موقعیت روسیه و چین را نزد کشورهای عرب تضعیف کند.

به گزارش خبرگزاری روسی ایتارتاس، سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه پیش تر گفته بود که اگر اعضای شورای امنیت "رویکردی سازنده" در پیش بگیرند، امکان رسیدن به اجماع در جلسه شورا وجود دارد.

بیانیه اوباما

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا با انتشار بیانیه‌ای در آستانه جلسه شورای امنیت، بر ضرورت ممانعت از بی‌رحمی شدید حکومت بشار اسد در برخورد با مخالفانش تأکید کرده و خواهان کناره گیری فوری او شده بود.

این بیانیه دقایقی پیش از جلسه برنامه ریزی شده شورای امنیت برای تصمیم گیری در مورد قطعنامه مربوط به سوریه صادر شد.

در بیانیه آقای اوباما آمده بود: "دولت سوریه دیروز صدها غیر نظامی سوری از جمله زنان و کودکان را در حمص از طریق گلوله باران و خشونت بی ملاحظه کشته است و جلوی دسترسی صدها مجروح را به خدمات پزشکی می گیرد".

او ضمن محکوم کردن شدید این اقدامات، خواهان توقف "عملیات کشتار" مخالفان در سوریه و کناره گیری فوری آقای اسد شد.

این در حالی است که دولت سوریه دقایقی پیش مخالفان خود را متهم کرد که شهر حمص را گلوله باران کرده اند تا بر رأی گیری امروز شورای امنیت اثر بگذارند.

کناره گیری بشار اسد از قدرت و سپرده شدن اداره امور سوریه به فاروق الشرع، معاون او در پیش نویس اولیه مورد حمایت کشورهای غربی پیش بینی شده بود، اما به دلیل مخالفت روسیه از پیش نویس بعدی حذف شد.

درخواست برای اخراج سفیر سوریه از بریتانیا

یکی از نمایندگان حزب محافظه کار بریتانیا در واکنش به خشونت های دیروز در شهر حمص از ویلیام هیگ، وزیر امور خارجه این کشور خواسته است که موضوع اخراج سفیر سوریه را بررسی کند.

گروهی از مخالفان سوری حکومت بشار اسد در لندن هم امروز در مقابل سفارت سوریه در لندن تجمع کرده اند و از جمله خواهان اخراج سفیر سوریه شده اند.

فریبا صحرایی، خبرنگار بی بی سی از مقابل سفارت سوریه گفت که تجمع کنندگان در صدد اشغال ساختمان سفارت بوده اند، اما پلیس از این اقدام جلوگیری کرده است.

مطالب مرتبط