محمود عباس ریاست دولت انتقالی فلسطینی را بر عهده می‌گیرد

محمود عباس، رییس تشکیلات خود گردان فلسطینی حق نشر عکس BBC World Service
Image caption محمود عباس همزمان ریاست و نخست وزیری تشکیلات خودگردان را بر عهده خواهد داشت

محمود عباس، رییس تشکیلات خود گردان فلسطینی، بعد از دومین دیدار خود با خالد مشعل، رهبر حماس اعلام کرده است که ریاست دولت انتقالی فلسطینیان را بر عهده خواهد گرفت.

قرار است دولت انتقالی، با عنوان دولت وحدت ملی، انتخابات ریاست تشکیلات خودگردان و همچنین انتخابات پارلمان فلسطینی را در سرزمین های فلسطینی واقع در کرانه باختری رود اردن و نوار غزه برگزار کند.

خالد مشعل و محمود عباس در جلساتی که در قطر برگزار شد در مورد جزییات توافق آشتی که در ماه آوریل سال ۲۰۱۱ بین دو گروه رقیب حماس و فتح به دست آمد گفتگو کردند و سرانجام در این مورد به توافق دست یافتند.

به گفته خبرنگاران، موضوع تصدی ریاست دولت انتقالی یکی از موانع اصلی اجرای این توافق بوده که اینک مرتفع شده است.

خبرنگار بی بی سی در رام الله، مرکز تشکیلات خودگردان، می گوید قرار بود جناح های فتح و حماس یک شخصیت مستقل را برای ریاست دولت انتقالی انتخاب کنند اما بعد از اینکه دو طرف نتوانستند در مورد فردی برای این منظور به توافق برسند، سرانجام به توافقی رسیدند که بسیاری از ناظران آنرا نوعی "سرهم بندی سیاسی" تلقی خواهند کرد.

بر اساس این تصمیم، محمود عباس هم مقام ریاست تشکیلات خودگردان و هم مقام نخست وزیری این تشکیلات را بر عهده خواهد داشت.

تا پیش از این، جنبش اسلامگرای حماس به شدت مخالف آن بود که محمود عباس، به عنوان رهبر جنبش ملی گرای فتح، چنین سمتی را در اختیار بگیرد.

گزارشهای حاکی است که هیات دولت انتقالی فلسطینیان با عضویت چهره های تکنوکرات و مستقل تشکیل خواهد یافت.

حق نشر عکس AP
Image caption مذاکرات خالد مشعل و محمود عباس در مورد تشکیل دولت وحدت ملی سرانجام به نتیجه رسید

اسراییل، که حماس را گروهی تروریستی می داند، با سازش سیاسی میان فلسطینیان شدیدا مخالف بوده است.

طی بیش از چهار سال گذشته، دو "دولت" جداگانه امور فلسطینیان را اداره می کرده اند.

از یک سو "دولت" حماس، کنترل نوار غزه را در دست داشته و از سوی دیگر، تشکیلات خودگردان فلسطینی به رهبری محمود عباس، اداره امور کرانه باختری رود اردن را عهده دار بوده است.

براساس توافقی که در ماه آوریل سال گذشته میلادی میان حماس و فتح حاصل شد، قرار شد اداره امور تمامی سرزمین های فلسطینی به تشکیلات واحدی سپرده شود.

به عنوان بخشی از این توافق، قرار بود که دولت انتقالی انتخاباتی را برای برگزیدن نمایندگان پارلمان و رییس تشکیلات خودگردان فلسطینی برگزار کند تا زمینه تشکیل دولت واحد فراهم شود.

اما حماس با خواست تشکیلات خودگردان برای سپردن ریاست دولت انتقالی به آقای عباس شدیدا مخالفت می کرد.

براساس توافق ماه آوریل سال گذشته، انتظار می رفت که انتخابات عمومی در ماه مه سال جاری برگزار شود اما به گفته خبرنگاران، با تاخیری که در امضای توافق نهایی صورت گرفته، امکان برگزاری انتخابات در ماه مه وجود ندارد و این انتخابات باید دیرتر برگزار شود.

آقای عباس مایل بود آقای فیاض، نخست وزیر فعلی تشکیلات خودگردان فلسطینی در کرانه باختری ، ریاست دولت انتقالی را در دست بگیرد.

مطالب مرتبط