باراک اوباما: لياقت دارم يک دور ديگر هم رئيس جمهور باشم

باراک اوباما حق نشر عکس NA
Image caption آقای اوباما می گويد که يک رئيس جمهور کارش را با گذشت زمان ياد می گيرد

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، در مصاحبه تلویزیونی خود با شبکه تلویزیونی ان بی سی گفت که لیاقتش را دارد که یک دور دیگر در کاخ سفید بماند.

مصاحبه آقای اوباما دو روز پس از اعلام آمار نرخ بیکاری در آمریکا انجام گرفت که نشان دهنده کاهش بی‌کاری در این کشور بود.

کارشناسان می گویند پیشرفت در این آمار، امید بیشتری برای انتخاب مجدد آقای اوباما به وجود آورده است.

آقای اوباما گفت: "من لیاقتش را دارم که یک دور دیگر هم رئیس جمهور شوم. کار ما هنوز به اتمام نرسیده."

او گفت که در ۲۳ ماه گذشته، ۳/۷ میلیون شغل ایجاد کرده است: "ما از سال ۲۰۰۵ تا کنون بیشترین شغل ها را و از سال ۱۹۹۰ بیشترین کارهای تولیدی را ایجاد کردیم." و ادامه می دهد: "اما کار ما تمام نشده است. "

او گفت کاری که مداوم انجام خواهد داد این است که "آهسته و محکم و با استقامت" حرکت کند: "گذشت زمان باعث می شود که یک رئیس جمهوری در کارش بهتر شود."

نظرسنجی ها در آمریکا نشان می‌دهند که آقای اوباما برای اولین بار بیش از ۵۰ درصد آرا را می تواند از آن خود کند.

طبق این نظرسنجی ها اگر انتخابات همین حالا برگزار شود، ۵۱ درصد به آقای اوباما و ۴۵ درصد به میت رامنی، نامزد حزب جمهوری‌خواه، رای می‌دهند.

آقای اوباما در مقابل نیوت گنگریچ، یکی دیگر از نامزدهای انتخاباتی حزب جمهوریخواه، ۵۴ درصد آرا را به دست می آورد. در مقابل ۴۳ درصد رای آقای گینگریچ.

نظرسنجی های شبکه خبری ای‌بی‌سی و واشنگتن پست هم نشان می دهد که آقای اوباما بر میت رامنی پیروز خواهد شد.

حق نشر عکس AP
Image caption اوباما در نظرسنجی‌ها از رقبای جمهوری خواه خود جلوتر است

آقای رامنی و رقبای جمهوری خواه او اکنون در ایالات کلورادو و مینسوتای آمریکا به سر می برند و خود را برای پیروزی در این ایالت ها آماده می کنند.

حق نشر عکس AFP
Image caption رامنی از بقیه جمهوری‌خواهان محبوبتر است

نامزدهای حزب جمهوری خواه ایالت به ایالت پیش می روند و در هر ایالت اعضای این حزب به نامزد مورد نظرشان رای می دهند تا چند ماه دیگر که معلوم می شود، جمهوری خواهان چه کسی را در ماه نوامبر (۹ ماه دیگر) به مصاف آقای اوباما می فرستند.

آقای رامنی در انتخابات مقدماتی ایالت نوادا که به صورت مشورتی برگزار شد هم از رقبای خود پیشی گرفت.

او ۵۰ درصد آرا را در این انتخابات کسب کرد.

هر چند آقای اوباما از رقبای خود جلوتر است اما نظرسنجی ها نشان می دهد که اگر او رقیبی نداشته باشد، تنها ۴۹ درصد از آرا را از آن خود خواهد کرد.

۵۲ درصد از کسانی که در این نظرسنجی شرکت کرده اند می گویند که هر چه بیشتر میت رامنی را می شناسند، کمتر از او خوششان می آید.

نظرسنجی ها نشان داده است که روز دوشنبه ریک سانتروم، یکی دیگر از نامزدهای حزب جمهوریخواه، در ایالات مینسوتا و پنسیلوانیا از آقای رامنی جلوتر است.

برای همین گروه تبلیغاتی آقای رامنی حملات خود را متوجه آقای سانتروم کرده اند. در ایالت های قبلی، آقای رامنی سعی داشت تا نیوت گینگریچ را از صحنه به در کند.

مطالب مرتبط