روسیه خواهان 'نقش اعراب در حل بحران سوریه است'

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه که به دمشق سفر کرده، خواهان حل بحران سوریه بر اساس طرح اتحادیه عرب شده است.

وزیر امور خارجه روسیه مذاکرات خود با بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه را "بسیار مفید" توصیف کرد.

به گفته آقای لاوروف، رئیس جمهور سوریه آمادگی خود را برای انجام گفتگو با تمام گروه‌های سیاسی در داخل سوریه اعلام کرده است.

وزیر خارجه روسیه همچنین گفت که آقای اسد نسبت به ادامه و گسترش ماموریت اتحادیه عرب در کشورش ابراز علاقه کرده است.

وزیر خارجه روسیه امروز، سه شنبه هیجدهم بهمن ماه ( هفتم فوریه) در حالی برای مذاکره با بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه به این کشور سفر کرده که شش کشور شورای همکاری خلیج فارس،فرانسه و ایتالیا در اعتراض به شدت گرفتن سرکوب معترضان، سفرای خود را از سوریه فراخوانده‌اند.

گزارش های همچنین حاکی از که کشورهای شورای همکاری خلیج فارس، سفرای سوریه را از کشورهایشان اخراج کردند.

در همین حال تلویزیون دولتی سوریه تصاویری از هواداران بشار اسد را که در خیابان های دمشق به استقبال آقای لاوروف آمده اند، نشان داده است.

ویکتوریا نولند، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا از آقای لاوروف خواسته است تا " با استفاده از این فرصت برای بشار اسد روشن کند که تا چه حد در شرایط فعلی حکومت او در انزوا قرار دارد. "

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا همچنین از آقای لاوروف خواست تا " بشار اسد را به پذیرش طرح اتحادیه عرب ترغیب کرده و مقدمات دولت انتقالی را فراهم کند."

روز گذشته آمریکا اعلام کرد که سفارتخانه اش را در دمشق تعطیل و تمامی کارکنان این سفارتخانه را از سوریه خارج کرده است.

بریتانیا هم به نشانه اعتراض با سیاست های سرکوبگرانه بشار اسد سفیرش را برای مشورت از این کشور فراخواند.

ویلیام هیگ، وزیر خارجه بریتانیا ضمن انتقاد شدید از روسیه و چین به خاطر وتو کردن قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل، گفته است که این اقدام آنها به معنای خیانت به مردم سوریه است.

رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه هم در آنکارا به نمایندگان پارلمان این کشور گفته است :" ما با کشورهایی که حامی مردم سوریه هستند ابتکار عمل جدیدی را آغاز خواهیم کرد."

سخنگوی بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل متحد هم افزایش خشونت ها در سوریه را "غیرقابل قبول" دانسته و از جامعه بین الملل خواست تا برای توقف خشونت ها در این کشور بر تلاش هایشان اضافه کنند.

در همین حال، همزمان با سفر وزیر خارجه روسیه به دمشق، گزارش ها حاکی است که ارتش این کشور عملیات نظامی علیه مناطق مسکونی شهر حمص را با شدت بیشتری از سر گرفته است.

حق نشر عکس AFP
Image caption تلویزیون دولتی سوریه تصاویری از هواداران بشار اسد را که در خیابان های دمشق به استقبال وزیر خارجه روسیه آمده اند، پخش کرده است

براساس گزارش های دریافتی، واحدهای ارتش سوریه اعزامی به شهر حمص از ساعات اولیه بامداد روز سه شنبه، ۱۸ بهمن (۷ فوریه)، پس از چند ساعت وقفه، برای چهارمین روز متوالی آتشباری سنگین به سوی مناطق مسکونی این شهر را از سر گرفته اند.

حمص از مراکز عمده تظاهرات اعتراضی علیه حکومت بشار اسد است.

شاهدان عینی گفته اند که آتشباری سنگین به امکانات و کادر پزشکی در این محل آسیب رسانده و زخمی های حملات ارتش در وضعیت ناگواری به سر می‌برند در حالی که خانواده های آنان هم از بیم بازداشت و شکنجه، از مراجعه به بیمارستان های دولتی و حتی خصوصی اکراه دارند.

عملیات نظامی در حمص از روز شنبه و پیش از تشکیل جلسه شورای امنیت سازمان ملل متحد برای بررسی قطعنامه پیشنهادی اتحادیه عرب برای پایان دادن به بحران سیاسی در سوریه با شدت آغاز شد.

این قطعنامه، که از جمله شامل توصیه به کناره گیری بشار اسد و برگزاری انتخابات آزاد در سوریه زیر نظر نهادهای بین المللی بود، به دلیل وتوی روسیه و چین به تصویب نرسید.

همزمان بودن وتوی قطعنامه شورای امنیت و حملات گسترده ارتش سوریه در حمص این گمان را تقویت کرده است که دولت روسیه پیشاپیش در مورد وتوی این قطعنامه به حکومت سوریه اطمینان خاطر داده بود تا حکومت نیز، با استفاده از این فرصت، در صدد پایان دادن به اعتراضات یازده ماهه برآید.

روسیه از زمان شوروی سابق همواره از متحدان و حامیان حکومت سوریه بوده است و در حال حاضر نیز، از تامین کنندگان اصلی اسلحه مورد نیاز ارتش این کشور بوده و نیروی دریایی روسیه از امکانات بنادر سوریه در دریای مدیترانه برخوردار است و مقامات روسی، حکومت سوریه و حکومت های مخالف غرب را بخشی از "حوزه نفوذ" خود محسوب می کنند.

مطالب مرتبط