نمایه سیاسی کویت

تاریخچه

حق نشر عکس BBC World Service

کویت کشوری کوچک و نفت خیز است که در راس خلیج فارس قرار دارد. همسایگان بزرگ و مقتدر این کشور، عربستان سعودی در جنوب، عراق در شمال و ایران در شرق (از طریق مرز آبی) هستند.

میدان‌های نفتی این کشور برای اولین بار در دهه ۱۹۳۰ مورد بهره‌برداری قرار گرفتند. از زمان توسعه صنعت نفت پس از جنگ جهانی دوم و استقلال کشور در سال ۱۹۶۱، نفت بر اقتصاد حکمفرما بوده است و ۹۰ درصد درآمد حاصل از صادرات کویت را تشکیل می دهد.

در سال ۱۹۹۱ کویت صحنه نبرد عظیمی شد نیروهای ائتلاف بین المللی به رهبری آمریکا و ارتش صدام حسین شد. نیروهای عراقی یک سال پیش از آن کویت را اشغال کرده بودند.

در عملیات "توفان صحرا" نیروهای عراقی از کویت بیرون رانده شدند، اما این جنگ به تخریب زیربنای اقتصادی کشور منجر شد که باید بازسازی می شد. صادرات نفت برای مدتی قطع شد.

دوازده سال بعد، یعنی دراوایل سال ۲۰۰۳، کویت بار دیگر میزبان یک نیروی نظامی عظیم به رهبری آمریکا با حضور هزاران سرباز در مرز با عراق شد. هدف از آغاز این جنگ خلع سلاح و سرنگونی صدام حسین، رهبر وقت عراق بود.

این ناحیه مرزی همچنان یکی از راه های مهم رفت و آمد نیروهای نظامی و غیر نظامی به داخل و خارج از عراق محسوب می شود.

کویت اولین کشور عربی حاشیه خلیج فارس بود که پارلمان منتخب داشت. تلاشها برای اصلاح ساختار سیاسی این کشورکه به شدت مردسالار است، بالاخره منجر به آن شد که در سال ۲۰۰۵ زنان به حقوق سیاسی کامل دست یابند.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption اقتصاد کویت متکی بر صادرات نفت است

شیخ جابر الاحمد الصباح، رهبر وقت کشور، در سال ۱۹۹۹ طرحی به مجمع ملی ارائه داد که بر اساس آن زنان بتوانند از حقوق کامل سیاسی برخوردار شوند. اما این طرح با مخالفت اکثریت بسیار کمی رد شد.

بالاخره در سال ۲۰۰۵ پارلمان، حق رای و حق انتخاب شدن در مجمع ملی که دارای ۵۰ کرسی است را تصویب کرد.

به طور کلی برخورد قاطعانه پارلمان که رو به افزایش است منجر به درگیری هایی بین مخالفان با دولت شده است.

کویت در سالهای اخیر شاهد خشونت از سوی شبه نظامیان بوده است. درگیری هایی بین نیروهای امنیتی این کشور با گروهای اسلامگرای تندرو وجود داشته است و احتمال می رود برخی از گروهها با شبکه القاعده مرتبط باشند. دولت می گوید گروه های تندرو در برنامه ریزی به منظور حمله به اهداف خارجی دست داشته اند.

در دسامبر ۲۰۱۱ ، در پی تظاهرات خیابانی و اتهاماتی مبنی دست داشتن مقامات ارشد در فساد، پارلمان منحل شد.

انتخابات پارلمانی در ۲ فوریه ۲۰۱۲ برگزار شد و نتایج رسمی کویت نشان می دهند که گروههای مخالف دولت آن کشور در انتخابات اخیر پیروزی های بزرگی کسب کرده اند.

انتخابات اخیر، چهارمین انتخابات پارلمانی در طول شش سال گذشته بوده است.

در یک نگاه

نام کامل: کشور کویت

جمعیت: ۳.۱ میلیون (سازمان ملل متحد، ۲۰۱۰) پایتخت: کویت مساحت: ۱۷.۸۱۸ کیلومتر مربع زبان اکثریت: عربی دین اکثریت: اسلام امید به زندگی: ۷۴ سال (مردان) ۷۶ سال (زنان) واحد پول: ۱ دینار = ۱۰۰۰ فلس صادرات عمده: نفت، میانگین سرانه درآمد ناخالص ملی: ۴۳.۹۳۰ دلار، (بانک جهانی ۲۰۰۹) نشانه اینتزنتی: kw. کد بین المللی تلفن: ۹۶۵+

رهبران

متولد ۱۹۲۹، کویت

حق نشر عکس BBC World Service

شیخ صباح جانشین شیخ سعد شد. شیخ سعد پس از مرگ شیخ جابر که بیست و پنج سال بر کویت حکومت می کرد به قدرت رسید، اما دوره حکومت وی فقط نه روز بود. پارلمان به خاطر کسالت شدید او را از این مقام کنار گذاشت.

شیخ صباح قبل از رسیدن به مقام امیری کویت در اداره امور روزانه کشور دخالت داشت. وی در سال ۲۰۰۳ زمانی که نگرانی در مورد سلامت شیخ سعد نخست وزیر وقت به اوج خود رسید، عهده دار مقام نخست وزیری کویت شد.

او به موضع دوستی با غرب ادامه داده و به طور محتاطانه برنامه اصلاحات را دنبال می کند. دولت وی برای اولین بار یک زن را به مقام وزارت منصوب کرد و قوانینی به تصویب رسید که درها را برای سرمایه گذاری خارجی باز کرد.

امیر جدید به فاصله کوتاهی برادر خود را به عنوان ولیعهد و برادرزاده اش را به عنوان نخست وزیر معرفی کرد. در گذشته معمولا یک نفر هر دو مقام را برعهده داشت اما در سال ۲۰۰۳ این دو مقام از هم تفکیک شد.

همچنین تعیین برادر خود به عنوان ولیعهد با سنت رایج در میان حاکمان کویت تفاوت داشت که همواره سعی می کردند مقام ولیعهدی بین خانواده های رقیب در خاندان صباح در گردش باشد.

شیخ صباح متولد ۱۹۲۹ است و به مدت ۴۰ سال وزیر خارجه کویت بود. هرچند در سال ۱۹۹۹ دستگاه کنترل ضربان در قلب او کار گذاشته شد ولی گفته می شود از سلامت خوبی برخوردار است.

شیخ جابر، امیر پیشین کویت از سال ۲۰۰۱ پس از یک سکته قلبی خفیف دچار ضعف جسمانی شد. وی از سال ۱۹۷۷ امیر کویت شد و قبل از آن از سال ۱۹۶۵ تا ۱۹۷۸ نخست وزیر بود. وی از سال ۱۹۶۶ ولیعهد نیز بود. او در سال ۱۹۸۵ از یک سوء قصد و در سال ۱۹۹۰ هم از حمله عراق و اشغال کویت جان سالم به در برد.

در کویت تمام پست های کلیدی در کابینه در دست اعضای خاندان سلطنتی است.

میان نهادهای منتخب، پارلمان کویت دارای بیشترین قدرت در خلیج فارس است، اما خاندان الصباح در تصمیم های کلیدی حرف آخر را می زند.

رسانه‌ها

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption رادیو و تلویزیون دولتی در کنار شبکه های خصوصی خبر رسانی فعالیت می کنند

سازمان خبرنگاران بدون مرز در گزارش سالانه خود در ۲۰۱۰ گفته است که کویت در بین کشورهای خلیج فارس از نظر آزادی مطبوعات دارای مقام اول است.

اما رسانه ها در مورد مطالب مربوط به شیخ کویت و مقامات بلندپایه سلطنتی از خود خویشتنداری نشان می دهند.

بر اساس قانون مطبوعات انتشار مطالبی که ممکن است توهین به خدا و یا پیامبر اسلام تعبیر شوند، ممنوع است. انتقاد از امیر، قانون اساسی، دستگاه قضایی و آنچه "مبانی اعتقادی مملکت" خوانده می شود ممنوع است و دادگاه می تواند علیه متهمان به جرم بی احترامی به دین یا "دین ستیزی" حکم زندان صادر کند.

رادیو و تلویزیون دولتی در کنار شبکه های خصوصی خبر رسانی فعالیت می کنند. شبکه های عربی ماهواره ای بسیار محبوب هستند.

ناشران روزنامه ها ملزم به دریافت مجوز از وزارت اطلاع رسانی هستند. این وزارتخانه مسئول سانسور کتاب، فیلم، مجلات و نشریات وارداتی است که حاوی مطالبی هستند که حکومت آنها را از لحاظ اخلاقی موهن تلقی می کند.

رادیوی بی بی سی از طریق موج اف- ام در پایتخت قابل شنیدن است.

تا ژوئن ۲۰۱۰ تعداد کاربران اینترنتی کویت یک میلیون و صد هزار نفر برآورد شده است (InternetWorldStats).

سایت هایی که محتوای آنها غیر اخلاقی تلقی شود یا مطالب آن از حساسیت سیاسی برخوردار باشد با جدیت فیلتر می شوند.

صاحبان کافه های اینترنتی ملزم به ثبت و نگهداری نام و شماره شناسایی مشتریان خود هستند.

وبلاگ ها از جایی برای بحث درباره موضوعات اجتماعی به مکانی برای گفتگو درباره اخبار و تبادل نظر سیاسی تبدیل شده اند.

الوطن: روزنامه، خصوصی

القبس: روزنامه، خصوصی

الرای العالم: روزنامه، خصوصی

کویت تایمز: روزنامه به زبان انگلیسی

عرب تایمز: روزنامه به زبان انگلیسی

کویتی تی وی: دولتی، شامل ۴ شبکه و یک کانال تلویزیونی ماهواره ای

الرای: اولین تلویزیون خصوصی، پخش از طریق ماهواره

الصباح: خصوصی

الوطن: خصوصی

الرساله: خصوصی، مذهبی

رادیو کویت: دولتی، به زبانهای عربی و انگلیسی

مارینا اف ام: اولین رادیوی خصوصی با پخش برنامه های موسیقی

خبرگزاری کویت (کونا) - به زبانهای عربی و انگلیسی