سیدحسن نصرالله: از ایران دستور نمی گیریم

سید حسن نصرالله، دبیرکل حزب الله لبنان حق نشر عکس AFP
Image caption به نظر می رسد این اولین بار است که دبیرکل حزب الله لبنان به دریافت کمک های مالی و مادی از ایران اذعان می کند

سیدحسن نصرالله، دبیرکل حزب الله لبنان گفته است ایران انواع کمک های مالی و مادی را در اختیار این گروه قرار می دهد.

دبیرکل حزب الله که به مناسبت فرارسیدن سالگرد تولد پیامبر اسلام از طریق ارتباط ویدئویی با هواداران این جنبش شیعه سخن می گفت، در عین حال اظهار داشت که "حزب الله لبنان از ایران دستور نمی گیرد."

به گفته برخی از ناظران، این اولین باری است که دبیرکل حزب الله لبنان به دریافت کمک های مالی و مادی از ایران اذعان می کند.

پیش از این مقامات ایران تاکید داشتند که حمایت جمهوری اسلامی از حزب الله، سیاسی و معنوی است.

سیدحسن نصرالله گفت: "ما از سال ۱۹۸۲ به این سو، از ایران کمک های مالی، مادی و سیاسی دریافت کرده ایم."

دبیرکل حزب الله گفت که "پیش از این ما نمی توانستیم همه ماجرا را بگوییم و در باره نیمی از آن سکوت اختیار می کردیم."

سید حسن نصرالله گفت "ایران از زمان شکل گیری حزب الله، به آن دستور نداده است و در صورتی که اسرائیل به تجهیزات هسته ای ایران حمله کند، این کشور از حزب الله چیزی نخواهد خواست."

وی در عین حال گفت که در صورت حمله اسرائیل به ایران، رهبری حزب الله خود در مورد واکنش به آن فکر و تصمیم گیری خواهد کرد.

دبیرکل حزب الله لبنان نوامبر سال پیش به آمریکا و اسرائیل هشدار داده بود که جنگ با ایران و سوریه به این دو کشور محدود نخواهد ماند و تمام منطقه را به صورت کامل درگیر خواهد کرد.

او ایران را کشوری استوار و نیرومند توصیف کرده بود که "رهبری دارد که در دنیا بی نظیر است" و کشوری است که "هر ضربه ای را با دو ضربه پاسخ خواهد داد".

انتقاد از مخالفان دولت سوریه

دبیرکل حزب الله در سخنان خود از این که مخالفان دولت سوریه از گفت و گو و مذاکره با دولت بشار اسد خودداری می کنند، انتقاد کرد و گفت بشار اسد هنوز از حمایت ارتش و بخش بزرگی از جمعیت سوریه برخوردار است.

حکومت سوریه نیز مانند جمهوری اسلامی از حامیان جنبش حزب الله است.

سید جسن نصرالله که اعتراضات مردمی در تونس، مصر و لیبی را ستوده است، این بار از حکومت سوریه در برابر حرکت اعتراضی در این کشور حمایت کرد و مخالفان بشار اسد را هدف انتقاد قرار داد.

دبیرکل حزب الله ضمن محکوم کردن مخالفان حکومت سوریه، گفت که "مخالفان روی غرب و آمریکا، روی پول و سلاح های آنها برای سرنگونی حکومت حساب باز کرده اند اما آنها بازنده خواهند بود.

دبیرکل حزب الله لبنان پیشتر گفته بود که سقوط حکومت بشار اسد در سوریه بعید است.

سید حسن نصرالله همچنین به کسانی که انتظار سقوط نظام بشار اسد را می کشند گفته بود "چنین حسابهایی را کنار بگذارید."

رهبر جنبش حزب الله نگران آن است که با توجه به نزدیکی این گروه با حکومت بشار اسد در سوریه، تحولات آتی در این کشور باعث تضعیف حمایت از او در منطقه شود.

مطالب مرتبط