ترکیه می‌خواهد برای توقف خشونت‌ها در سوریه ائتلاف تشکیل دهد

احمد داوداغلو حق نشر عکس Reuters
Image caption آقای داوداغلو می‌گوید که پیام همبستگی جامعه جهانی باید هر چه زودتر به مردم سوریه برسد

دولت ترکیه اعلام کرده است که قصد دارد برای وادار کردن حکومت سوریه به توقف حملات شدید به مراکز مخالفان دولت، یک ائتلاف بین المللی تشکیل دهد.

احمد داوداغلو، وزیر امور خارجه ترکیه امروز چهارشنبه ۸ فوریه (۱۹ بهمن) پیش از سفر به واشنگتن گفت که اگر شورای امنیت سازمان ملل نمی تواند از غیرنظامیان در سوریه حمایت کند، کشورهای همفکر باید راهی برای این کار پیدا کنند.

او گفت که مقامات این کشورها باید هر چه سریعتر با یکدیگر ملاقات کنند تا پیام همبستگی خود را به مردم سوریه برسانند.

این پیشنهاد مورد استقبال دولت آمریکا قرار گرفته، اما روسیه نسبت به هر گونه دخالت خارجی در بحران سوریه هشدار داده است.

تلاش های دیپلماتیک بین المللی برای جلوگیری از خشونت ها در سوریه پس از وتوی پیش نویس قطعنامه مورد حمایت غرب در شورای امنیت توسط روسیه و چین ناکام ماند.

مقامات این دو کشور عقیده داشتند که در پیش نویس مذکور خشونت مخالفان حکومت بشار اسد مورد توجه قرار نگرفته است و خواهان تعدیل لحن قطعنامه بودند.

همزمان با آغاز تلاش های جدید توسط دولت ترکیه، ساکنان شهر حمص از ادامه گلوله باران سنگین بخش هایی از این شهر توسط ارتش خبر می دهند.

این در حالی است که بشار اسد، رئیس جمهور سوریه پیش تر به سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه گفته بود که آماده آغاز مذاکره با مخالفان برای پایان دادن به خشونت ها است.

یک خبرنگار بی‌بی‌سی در حمص که شاهد گلوله باران شهر بوده است می گوید که ساکنان حمص احساس می کنند که جامعه بین المللی آنها را به حال خود رها کرده است.

به گفته فعالان مخالف حکومت سوریه، امروز حدود ۴۰ نفر در حمص کشته شده اند.

گزارش هایی هم در مورد قطع برق در سراسر این شهر منتشر شده است.

به گفته مخالفان دولت، قطع برق باعث مرگ تعدادی از نوزادان شده است که در بیمارستان در دستگاه های پزشکی نگهداری می شدند.

مطالب مرتبط