ادامه عملیات هواپیماهای بدون سرنشین آمریکا بر فراز پاکستان

پاکستان
Image caption حمله هواپیمای بدون سرنشین آمریکایی در پاکستان جان هشت نفر را گرفت

در پی حمله یک هواپیمای بدون سرنشین آمریکایی به هدفی در شمال غربی پاکستان که به کشته شدن حداقل ۸ مضنون شبه نظامی منجر شد، کمیسر عالی پاکستان در بریتانیا خواستار میانجیگری بریتانیا برای قطع این حملات شده است.

در همین حال روز چهارشنبه مقامات ارتش پاکستان و ناتو برای ایجاد هماهنگی بیشتر نشست مشترکی برگزار کرده اند.

به گفته یک مقام پاکستانی، در حمله موشکی یک هواپیمای بدون سرنشین آمریکایی به اردوگاهی در ده کیلومتری جنوب شرقی شهر میران شاه، واقع در شمال ایالت وزیرستان پاکستان، هشت شبه نظامی کشته و دو تن دیگر مجروح شدند.

به گفته این مقام پاکستانی، چند پیکار جوی غیر پاکستانی نیز در بین کشته شدگان هستند که به دنبال این حمله، اجساد آنها توسط شبه نظامیان از محل منتقل شده است.

گزارشها از وجود فرماندهان ارشد القاعده و طالبان در بین تلفات این حمله خبر می دهند.

در همین حال، وجید شمس الحسن، کمیسر عالی پاکستان در بریتانیا روز چهارشنبه در گفتگویی با یک روزنامه بریتانیایی از این کشور خواست تا برای توقف حملات هواپیماهای بدون سرنشین آمریکایی تلاش کند. آقای شمس الحسن در این مصاحبه مدعی شد که پاکستان توان مقابله با این حملات را دارد، اما واکنش پاکستان موجب اوج گیری تنشها و توقف جنگ علیه تروریسم خواهد شد که مطلوب نظر آنها نیست.

در تحولی جداگانه، فرماندهان ارتش پاکستان روز گذشته برای ارتقاء سطح هماهنگی نیروهایشان با نیروهای ناتو در امتداد مرز افغانستان، با شماری از فرمانده هان ناتو جلسه مشترکی برگزار کردند. ناظران برگزاری این جلسه را نشانه ای از تلاش دو طرف برای تنش زدایی ارزیابی می کنند. حمله مرگبار نیروهای ناتو به یک قرارگاه مرزی پاکستان در ۲۶ نوامبر ۲۰۱۱ (۴ آذر ۱۳۹۰) به تیره شدن روابط بین دو طرف منجر شده است.

اما در آمریکا، نتایج یک نظرسنجی اخیر که به طور مشترک توسط روزنامه واشنگتن پست و شبکه خبری ABC برگزار شده، از حمایت شدید افکار عمومی از ادامه حملات هواپیماهای بدون سرنشین آمریکایی علیه طالبان و القاعده خبر می دهد.

هشتاد و سه در صد از شرکت کنندگان در این نظر سنجی اعلام کردند که از سیاست باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا در استفاده از هواپیماهی بدون سرنشین علیه مضنونان به اقدامت تروریسیتی حمایت می کنند. سیاستی که اعتراض بعضی از گروه های مدافع حقوق مدنی را به دنبال داشته است.

مطالب مرتبط