دهها نفر در بمب‌گذاری در مراکز امنیتی شهر حلب کشته و زخمی شدند

انفجار در حلب حق نشر عکس AFP
Image caption تلویزیون دولتی سوریه وقوع انفجار در دو مرکز نظامی و امنیتی حلب را گزارش کرده است

همزمان با ادامه حملات ارتش سوریه به بخش هایی از شهر حمص، رسانه های دولتی از انفجار در شهر حلب خبر داده اند و روسیه مخالفان حکومت سوریه را مسئول کشتار در این کشور دانسته است.

بامداد روز جمعه، ۲۱ بهمن (۱۰ فوریه)، خبرگزاری های بین المللی به نقل از رادیو و تلویزیون دولتی سوریه گزارش کردند که مراکز نظامی و امنیتی شهر حلب، واقع در شمال این کشور، هدف بمب گذاری قرار گرفته و دست کم بیست و پنج کشته و یکصد و هفتاد و پنج زخمی برجای گذاشته است.

شهر حلب دومین شهر سوریه و از مراکز اصلی فعالیت های اقتصادی این کشور محسوب می شود و در جریان اعتراضات یازده ماهه علیه حکومت سوریه، کمابیش آرام بوده است.

به گزارش تلویزیون دولتی سوریه، در این "عملیات تروریستی" که توسط مخالفان حکومت صورت گرفت، دو بمب در دفتر محلی حفاظت و اطلاعات ارتش و یک اداره پلیس حلب منفجر شد و افراد نظامی و غیرنظامی در میان قربانیان این انفجارها دیده می شوند.

مخالفان بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه، متقابلا حکومت را عامل بمب گذاری های حلب دانسته و گفته اند که هدف از این اقدام، همانند گذشته، توجیه عملیات سنگین ارتش علیه غیرنظامیان در شهر حمص و احتمالا تشدید سرکوب معترضان در این شهر و نقاط دیگر سوریه است.

همزمان، گروه ناظران حقوق بشر سوریه، که یک سازمان مخالف حکومت بشار اسد، رئیس جمهوری این کشور است، به نقل از ساکنان حلب از وقوع سه انفجار خبر داده و گفته است که صدای تیراندازی نیز از محل وقوع انفجارها شنیده شده اما این گزارش مورد تایید منبع دیگری قرار نگرفته است.

خبرگزاری دولتی ایران - ایرنا - در گزارشی در مورد بمب گذاری های روز جمعه در حلب، گفته است که یکی از انفجارها در مقر "نیروهای حفظ نظم" در منطقه هنانو، و دیگری در بخش امنیت نظامی حلب در میدان الواصل روی داده و افزوده است که عامل یکی از انفجارها، یک اتومبیل بمب گذاری شده بوده است.

خبرگزاری رویتر به نقل از یکی از ساکنان حلب گفته است که واحدهای امنیتی مسیر های منتهی به یک مجتمع متعلق به بخش ضد اطلاعات ارتش را به روی رفت و آمد بسته اند.

حق نشر عکس AP
Image caption آتشباری ارتش سوریه به سوی مناطق مسکونی شهر حمص با شدت ادامه داشته است

این نخستین بار از زمان آغاز اعتراضات علیه حکومت سوریه نیست که رسانه های خبری این کشور از انفجار در مناطق شهری خبر داده و مخالفان را مسئول آن معرفی کرده اند.

روز ۲۳ دسامبر، و یک روز پس از اعزام هیات ناظران اتحادیه عرب به سوریه، رسانه های این کشور گزارش کردند که وقوع حملات انتحاری در دمشق، پایتخت، دست کم چهل و چهار کشته برجای گذاشته است.

دولت سوریه شبکه القاعده را مسئول این بمب گذاری معرفی کرد هر چند برخی از گروه های مخالف احتمال دست داشتن حکومت در این انفجار را مطرح کردند و گفتند که ممکن است هدف دولت از این اقدام، تاثیرگذاری بر دیدگاه اتحادیه عرب باشد.

در آن زمان، مقامات سوری تاکید داشتند که اعتراضات علیه حکومت این کشور از سوی بیگانگان حمایت می شود و گروه های افراطی تروریستی در آن دست دارند.

روز ۶ ژانویه نیز رسانه های خبری سوریه کشته شدن بیست و شش نفر و زخمی شدن شصت و سه نفر دیگر در اثر وقوع انفجار انتحاری در پایتخت را گزارش کردند.

در پی انتشار این خبر، وزیر کشور سوریه هشدار داد که دولت "با مشت آهنین" با عاملان اینگونه حملات برخورد می کند.

حق نشر عکس BBC World Service

اوضاع سوریه و واکنش بین المللی

خبر وقوع انفجار در حلب در حالی انتشار می یابد که گزارش های رسیده از شهر حمص، سومین شهر بزرگ سوریه، حاکی از ادامه گلوله باران نقاط مسکونی شهر توسط نیروهای دولتی و افزایش تلفات این حملات است.

از بامداد روز جمعه، تعدادی از مناطق مسکونی شهر حمص، به خصوص محله باب عمرو که از آن با عنوان یکی از مراکز اصلی مخالفت با حکومت بشار اسد، رئیس جمهوری نام برده می شود، برای هفتمین روز متوالی هدف خمپاره، موشک انداز و گلوله باران واحدهای زرهی ارتش سوریه قرار گرفت.

مقامات سوریه گفته اند که ارتش به منظور آزاد کردن اهالی شهر حمص از چنگ شورشیان مسلح به این شهر اعزام شده و تلویزیون دولتی سوریه هم گزارشی از حمص را پخش کرده که در آن، شهر کاملا آرام است اما چند تن از شهروندان می گویند که مخالفان مسلح حکومت، به سوی مناطق مسکونی خمپاره پرتاب می کنند.

حق نشر عکس Reuters
Image caption روسیه همچنان از اسد حمایت می کند و مخالفان او را مسئول ادامه خونریزی در این کشور دانسته است

گزارش هایی که از حمص به خارج ارسال شده حاکی از افزایش کشته شدگان و زخمی های این حملات، کمبود امکانات درمانی و قطع آب، برق و ارتباط تلفنی مناطق زیر حمله ارتش سوریه در شهر است.

برخی از ساکنان حمص نگران آن هستند که نیروهای ارتش در نظر دارند پس از کوبیدن مناطق مورد نظر در این شهر با آتش توپخانه، واحدهای پیاده و کماندویی را برای جستجوی خانه به خانه وارد عمل کنند و روز جمعه، تلویزیون الجزیره به نقل از ساکنان یکی از محله های حمص از ورود واحدهای تانک به این محله خبر داد.

عملیات ارتش سوریه در حمص از شامگاه جمعه گذشته و در آستانه تشکیل جلسه شورای امنیت برای بررسی و رای گیری در مورد پیش نویس قطعنامه مورد حمایت اتحادیه عرب برای حل مسالمت آمیز بحران سیاسی سوریه آغاز شد.

این قطعنامه خواستار انتقال قدرت از بشار اسد به معاون رئیس جمهوری، تشکیل دولت وحدت ملی، اصلاح قوانین انتخاباتی و برگزاری انتخابات آزاد تحت نظارت بین المللی بود اما روسیه و چین، این قطعنامه را وتو کردند.

برخی ناظران گفته اند که رئیس جمهوری سوریه پیشاپیش از تصمیم روسیه در وتوی این قطعنامه آگاهی داشته و به همین دلیل، از فرصتی که حمایت روسیه و چین در اختیار او گذاشته، برای سرکوب نهایی اعتراضات استفاده می کند.

تصمیم روسیه و چین در وتوی این قطعنامه با واکنش تند شماری از کشورهای غربی و عربی مواجه شد که در اعتراض به آنچه که "جنگ حکومت سوریه علیه مردم این کشور" توصیف شده، روابط دیپلماتیک خود را با سوریه قطع کرده اند.

با اینهمه، مقامات روسی و چینی همچنان از تصمیم خود دفاع کرده و روسیه داوطلب میانجیگری برای برگزاری مذاکرات بین دولت بشار اسد و مخالفان شده اما رهبران مخالف، ضمن استقبال از مذاکره برای حل بحران کنونی، گفتگو با بشار اسد را رد کرده اند.

به گزارش خبرگزاری روسی ایتارتاس، روز جمعه، سرگئی ریابکوف، معاون وزیر خارجه روسیه، خودداری مخالفان از قبول پیشنهاد میانجیگری دولت روسیه را محکوم کرد و گفت که به این ترتیب مسئولیت کامل ادامه خونریزی در سوریه بر عهده مخالفان حکومت است و کشورهای غربی و عربی منتقد بشار اسد را "شریک جرم و آتش بیار معرکه" توصیف کرد.

در همانحال، به گزارش خبرگزاری فرانسه، وزیر خارجه ایتالیا از پیشنهاد اتحادیه عرب برای اعزام دوباره ناظرانی به سوریه به منظور بررسی ادعای دولت و مخالفان در مورد وضعیت حمص و سایر نقاط این کشور حمایت کرده است.

وزیر خارجه ایتالیا با اشاره به پیشنهاد دولت ترکیه برای تشکیل گروه بین المللی حمایت از مردم سوریه، گفته است که ماموریت ناظران اتحادیه عرب باید با همکاری چنین گروهی صورت گیرد تا، به گفته او، "مسئولین کشتن مردم سوریه را تعیین و اقدامات رژیم این کشور را افشا کند."

مطالب مرتبط