کشته‌شدگان انفجارهای حلب در سوریه به ۲۸ نفر رسید

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

رسانه‌های دولتی سوریه گزارش داده‌اند که به دنبال انفجار دو بمب در شهر حلب، دومین شهر بزرگ سوریه، دست‌کم ۲۸ نفر کشته و ۲۳۵ نفر زخمی شده‌اند.

گزارش شده است که این بمب‌ها پایگاه‌های امنیتی و نظامی سوریه در شهر حلب را هدف قرار داده‌اند.

تلویزیون دولتی سوریه، "گروه‌های تروریستی مسلح" را مسئول این حمله‌ها معرفی کرده و تصاویری از اجساد را پخش کرده است.

مقامات 'ارتش آزاد سوریه' که از مخالفان دولت این کشور هستند، گفته‌اند که گروهی از اعضای این ارتش در زمان حمله‌ها در حلب، در منطقه حضور داشته‌اند، ولی این گروه مسئول انفجارها نیست.

مالک الکردی، نایب رئیس ارتش آزاد سوریه به بی‌بی‌سی عربی گفت که نیروهای این ارتش صبح روز جمعه (دهم فوریه) در حال بررسی روند فعالیت نیروهای امنیتی و نیز شبه‌نظامیان طرفدار دولت سوریه در محدوده دفتر محلی حفاظت و اطلاعات ارتش و یک اداره پلیس در حلب بودند.

او گفت: "وقتی این نیروها در یک میدان جمع شدند تا برای سرکوب تظاهرکنندگان به سمت مساجد بروند، دو گروه از اعضای ارتش آزاد سوریه، با اسلحه‌های سبک و نارنجک به سمت این دو ساختمان حمله کردند."

او اضافه کرد که بعد از درگیری‌دو طرف، در داخل ساختمان اداره ضداطلاعات ارتش یک انفجار رخ داد.

او گفت: "در ابتدا نمی‌دانستیم چه چیزی رخ داده است، ولی به نظر ما، این انفجار، اقدامی از سوی رژیم بود تا عملیات ارتش آزاد سوریه را خنثی کند."

ماهر نعیمی، یکی دیگر از سخنگویان ارتش آزاد سوریه، به خبرگزاری فرانسه گفته است: "این رژیم جنایتکار، کودکان ما را در حمص می کشد و در حلب به بمبگذاری دست می‌زند تا توجه‌ها را از آنچه که در حمص رخ می‌دهد، منحرف کند."

اجساد پاره پاره

یکی از گزارشگران تلویزیون دولتی سوریه در حالی که گریه می‌کرد، گزارش داده است که ساختمان مجتمع اداره ضداطلاعات ارتش در نزدیکی یک پارک هدف بمبگذاری قرار گرفته است؛ جایی که گروهی از مردم برای خوردن صبحانه جمع شده بودند و کودکان به بازی مشغول بودند.

او گفت که تعدادی از کودکان نیز بر اثر انفجار کشته شده‌اند.

در تصاویر تلویزیونی، بولدوزر هایی دیده می‌شود که در حال جمع کردن خرابه‌ ساختمان از خیابان هستند.

تلویزیون دولتی سوریه تصاویر مشابهی را از محل دومین انفجار در حلب پخش کرده است. گزارشگر این شبکه تلویزیونی گفت که انفجار بر اثر یک بمبگذاری انتحاری در یک خودرو رخ داده است.

در این تصاویر هم امدادگرانی دیده می‌شوند که تکه‌های بدن اجساد را جمع می‌کنند و در کیسه‌های سیاهرنگ زباله می‌گذارند.

از زمان آغاز اعتراضات ضددولتی در سوریه، تظاهرات کمی در حلب برگزار شده است و این شهر که از مراکز اصلی فعالیت‌های اقتصادی سوریه به شمار می‌رود، وضعیت کمابیش آرامی داشته است.

فعالان حقوق بشر می گویند که از زمان آغاز اعتراضات به دولت بشار اسد از ماه مارس سال گذشته میلادی، بیش از ۷ هزار غیرنظامی کشته شده‌اند.

"ادامه کشتار"

در عین حال، ساکنان شهرحمص می‌گویند که تانک‌های نظامیان در اطراف چندین منطقه در این شهر که در اختیار مخالفان دولت است، مستقر شده‌اند.

گروه ناظران حقوق بشر سوریه که یک سازمان مخالف دولت این کشور است، گفته است که در طول شب، تانک‌ها وارد منطقه انشائات در مجاورت باب‌عمرو، مرکز اصلی اعتراضات ضددولتی در حمص شده‌اند.

در طول روز جمعه، دهم فوریه، صدای تیراندازی و آتشبار پراکنده در حمص به گوش می‌رسید و گزارش شده است که دست‌کم ۴ نفر در باب‌عمرو کشته شده‌اند.

مخالفان دولت می‌گویند که بمباران شدید بسیاری از بخش‌های حمص از روز شنبه گذشته تاکنون مرگ بیش از ۴۰۰ نفر را به دنبال داشته است.

پیش از این مخالفان دولت سوریه، در اعتراض به اقدام روسیه در وتوی قطعنامه سازمان ملل متحد برای محکومیت برخوردهای دولت سوریه با مخالفان، از معترضان دعوت کرده بود تا روز جمعه، دهم فوریه دست به تظاهرات سراسری بزنند.

کمیته هماهنگی محلی که یک گروه دیگر از مخالفان دولت سوریه است، گفته است که نظامیان این کشور به سمت هزاران نفر از تظاهرکنندگانی آتش گشوده‌اند که بعد از برگزاری نماز جمعه در خیابان‌های شهرهای حلب، حمص، لاذقیه، درعا و دمشق حاضر شده بودند.

حق نشر عکس BBC World Service

مطالب مرتبط