زرداری: دسترسی تاجیکستان به گدار را فراهم می‌کنیم

آصف‌علی زرداری حق نشر عکس Reuters
Image caption زرداری از سطح همکاری‌های تجاری، میان کشورش با تاجیکستان ابراز نارضایتی کرده است

آصف‌علی زرداری، رئیس جمهور پاکستان گفته است، کشورش آماده است، دسترسی تاجیکستان به بندر تجارت بین‌المللی گدار را فراهم کند.

این موضوع در ملاقات آقای زرداری با زبید‌الله زبیداف، سفیر تاجیکستان در اسلام‌‌آباد، مطرح شده است. در این باره رسانه‌های پاکستان خبر می‌دهند.

بنا به اطلاع رسانه‌های پاکستان، رئیس جمهور این کشور روز ۹ فوریه در جریان دیدارش با زبید‌الله زبیداف گفته است که روابط تجاری میان کشورهایشان در سطح خیلی پایین‌تر از ظرفیت‌های موجود قرار دارد.

وی گفته است، موافقتنامه تجارت فرامرزی میان پاکستان و افغانستان در راه استفاده از این ظرفیت‌ها باید مساعدت کند.

رئیس جمهور پاکستان همچنین گفته است که این کشور و تاجیکستان باید "در زمینه زیرساخت‌ها، ارتباطات اینیرژی و طرح‌های همکاری‌های فرامرزی اقتصادی به مانند CASA-1000 بیشتر فعال باشند."

موافق این طرح میان چهار کشور تاجیکستان، قرقیزستان، افغانستان و پاکستان، خط بلندشدت انتقال نیروی برق بنیاد شده و برای تاجیکستان و قرقیزستان برای صادر کردن نیروی برق به کشورهای آسیای جنوبی امکانیت فراهم خواهد شد.

از سوی دیگر، آصف‌علی زرداری به ضرورت افزودن هماهنگی و مشاوره در زمینه ترویج صلح و ثبات در منطقه تأکید کرده است، زیرا این دو کشور "بازیگران مهم در منطقه" هستند.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption سفیر تاجیکستان به آصف‌علی زرداری دعوت‌نامه رحمان را برای شرکت در جشن نوروز تسلیم کرد

زبید‌الله زبیداف، سفیر تاجیکستان در پاکستان، در جریان این دیدار با رئیس جمهور پاکستان به او دعوت‌نامه امامعلی رحمان، رئیس جمهور تاجیکستان را برای شرکت در جشن امساله نوروز در این کشور تسلیم کرد.

اخیراً دیپلمات‌های پاکستانی گفته بودند، که حالا دو کشور برای راه‌اندازی پروازهای مستقیم میان اسلام‌‌آباد و دوشنبه تلاش می‌کنند. در همین حال، سفیر تاجیکستان در اسلام‌‌آباد در گفت‌وگو با آصف‌علی زرداری تأکید کرده است که کشورش در گسترش همکاری‌های همه‌جانبه با پاکستان علاقه‌مند است.

در پایان سال گذشته، مقامات نظامی پاکستان با همتایان خود در دوشنبه دیدار و گفت‌وگو انجام داده بودند. گزارش شده بود که در این دیدارها رئیس ستاد متحده نیروهای مسلح پاکستان و وزیر دفاع تاجیکستان، مسائل مربوط به امنیت منطقه آسیای مرکزی، همکاری‌ها در مورد آماده‌سازی کادرهای نظامی، تبادل اطلاعات و تجربه در مبارزه مشترک علیه تروریسم و افراطگرایی مطرح گردید.

ضمناً، همکاری‌های نظامی و فنی تاجیکستان و پاکستان در سال ۲۰۰۹ آغاز شده و این همکاری‌ها در حال توسعه ارزیابی می‌شود.

کارشناسان می‌گویند، یکی از دلایل توجه پاکستان به گسترش همکاری‌های نظامی با تاجیکستان، نگرانی مقامات پاکستانی از روابط رو به توسعه نظامی تاجیکستان با هند است.