افسر ایرانی‌الاصل پلیس لندن دوباره به زندان می‌رود

حق نشر عکس AP
Image caption آقای دیزایی اتهاماتی را که علیه‌اش مطرح شده است، رد می‌کند

علی دیزایی، از افسران ارشد پلیس لندن که ایرانی‌الاصل است، به اتهام سوءرفتار و اخلال در روند دادرسی، به سه سال زندان محکوم شده است.

در دادگاهی که به پرونده آقای دیزایی رسیدگی می‌کرد، گفته شد که علی دیزایی در سال ۲۰۰۸ میلادی در محله کنزینگتون لندن به واعد البغدادی حمله کرده و بعد برای آن که طرف مقابلش را مقصر نشان دهد، از قصد، جراحاتی را به خودش وارد کرده است.

آقای دیزایی در دادگاه گفت که از سوی آقای البغدادی احساس خطر می‌کرد.

علی دیزایی ابتدا در سال ۲۰۱۰ میلادی محکوم شناخته شد و ۱۵ ماه به زندان رفت. هرچند بعد از طی این مدت، حکمی که علیه‌اش صادر شده بود، نقض شد.

اعضای هیات منصفه‌ای که در دادگاه آقای دیزایی حضور داشتند، نمی‌دانستند که حکم قبلی آقای دیزایی نقض شده است.

در دادگاه گفته شد که آقای البغدادی در ژوئیه سال ۲۰۰۸ میلادی در یک رستوان ایرانی در غرب لندن با علی دیزایی مواجه شده است. آنها بر سر صورتحساب ۶۰۰ پوندی که آقای البغدادی در ازای طراحی وبسایت شخصی آقای دیزایی از او طلب می‌کرد، اختلاف نظر داشتند.

علی دیزایی در بیرون رستوران با آقای البغدادی بحث کرده و بعد او را بازداشت کرده است.

قاضی دادگاه در زمان صدور حکم گفت: "شما یک افسر بسیار ارشد پلیس هستند و به دلیل این جایگاه، جامعه به شما اعتماد قابل توجهی داشت. نقض عهدی که شما در قبال این اعتماد کرده‌اید، بسیار قابل توجه و جدی است."

او گفت: "شما به دلیل موفقیت‌هایی که به عنوان یک افسر پلیس داشتید، الگوی افراد زیادی بودید."

در دادگاه گفته شد که آقای دیزایی مدعی است که واعد البغدادی را بعد از آن بازداشت کرد که او با بخش فلزی شلنگ قلیان به سینه‌اش ضربه زد، ولی این موضوع توسط دکتری که جراحت‌های علی دیزایی را معاینه کرده بود، مورد تردید قرار گرفت.

آقای دیزایی همچنین مدعی شد که از سوی آقای البغدادی تهدید می‌شد و احساس ناامنی می‌کرد. ولی دادستان گفت که او "یک شهروند را به دلیل انگیزه‌های شخصی خود تحت تعقیب قرار داده است."

همچنین در دادگاه گفته شد که اقدامات این افسر پلیس در اندازه "سوءاستفاده از تمام قدرتی بوده است که یک افسر ارشد پلیس در اختیار دارد."

وکیل مدافع آقای دیزایی گفت که او یک افسر بسیار ارشد پلیس بوده است و به همین دلیل، مدت زمانی که در زندان به سر برده، "به شدت دشوار" بوده است.

قاضی دادگاه هم گفت که طول مدتی را که آقای دیزایی با وثیقه آزاد و منتظر دادگاه دومش بوده است، در نظر می‌گیرد تا حکم کوتاه‌مدت‌تری برایش صادر کند.

او گفت: "برای افسران پلیس، گذراندن دوره زندان بسیار سخت است و به من گفته شده است که به دلیل تهدیدی که از سوی سایر زندانیان وجود داشت، شما زمانی قابل توجه را در زندان انفرادی به سر برده‌اید."

علی دیزایی که به عنوان یکی از افسران ارشد پلیس لندن سالانه ۹۰ هزار پوند درآمد داشت، هم‌اکنون از شغل خود معلق شده است.

مطالب مرتبط