سوریه با تشکیل گروه صلحبان اتحادیه عرب و سازمان ملل مخالفت کرد

حق نشر عکس AP
Image caption مخالفان دولت سوریه می‌گویند که حمله نیروهای نظامی به شهر حمص همچنان ادامه دارد

در شرایطی که بررسی وضعیت سوریه در دستور کار نشست امروز (دوشنبه ۱۳ فوریه) مجمع عمومی سازمان ملل متحد است، دولت این کشور پیشنهاد اتحادیه عرب را برای تشکیل گروه صلحبان مشترک با سازمان ملل متحد به منظور پایان دادن به خشونت ها رد کرده است.

یوسف احمد، سفیر سوریه در مصر، ارائه این طرح را "واکنش هیستریک" کشورهای عضو اتحادیه عرب خوانده است.

روز دوشنبه، ۱۳ فوریه (۲۴ بهمن)، اتحادیه اروپا از طرح پیشنهادی اتحادیه عرب حمایت کرد، ولی روسیه اعلام کرد که قبل از اعزام هر گونه صلحبان به سوریه، باید به خشونت‌ها در این کشور پایان داده شود.

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه، گفت: قبل از آن که هر گونه هیاتی راهی سوریه شود، لازم است که بین دولت و گروه‌های شورشی مسلح، آتش‌بس برقرار شود.

ناوی پیلای، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد که به شدت از اقدامات دولت بشار اسد در سوریه انتقاد کرده است، در نشست امروز مجمع عمومی سازمان ملل متحد صحبت کرد.

وی در سخنان خود از شورای امنیت به دلیل آنکه "به دولت سوریه جسارت لازم برای برخورد با معترضان را داده"، انتقاد کرد.

به گفته خانم پیلای، به تفاهم نرسیدن اعضای شورای امنیت سازمان ملل بر سر قطعنامه مربوط به سوریه، باعث شد این کشور در قبال معترضان، خشونت بیشتری اعمال کند.

اتحادیه عرب همچنین اعلام کرده است که به تمام همکاری‌های دیپلماتیک با سوریه پایان می‌دهد. اعضای این اتحادیه وعده داده‌اند که از مخالفان دولت سوریه "حمایت سیاسی و مادی" کنند.

این اقدامات اتحادیه عرب در شرایطی انجام می‌شود که یک هفته پیش، روسیه و چین پیش‌نویس قطعنامه سازمان ملل متحد علیه دولت سوریه را وتو کردند.

تاکید روسیه و چین بر روش‌های دیپلماتیک

مایکل مان، سخنگوی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با اعلام حمایت از تشکیل هیات مشترک صلحبان توسط اتحادیه عرب و سازمان ملل متحد برای پایان دادن به خشونت‌ها در سوریه گفت: "ما از این تصمیمات جسورانه و تعهد شفاف اتحادیه عرب برای حل و فصل بحران در سوریه استقبال می‌کنیم."

او اضافه کرد: "هدف نخست اتحادیه اروپا این است که کشتارها هرچه سریع‌تر متوقف شود و به همین دلیل، ما از هر ابتکاری که بتواند به این هدف برسیم، حمایت می‌کنیم."

آقای مان گفت: "ما درخواست فوری خود از تمام اعضای شورای امنیت را دوباره تکرار می‌کنیم و می‌خواهیم که آنها به گونه‌ای سازنده و با احساس مسئولیت، در این موقعیت حساس وارد عمل شوند."

روز دوشنبه، ۱۳ فوریه، روسیه اعلام کرد که در حال بررسی طرح پیشنهادی اتحادیه عرب است، ولی در عین حال، سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه اضافه کرد: "مشکل این است که گروه‌های مسلحی که در حال مقابله با رژیم سوریه هستند، پاسخگوی هیچ‌کس نیستند و توسط کسی هم کنترل نمی‌شوند."

چین هم اعلام کرده است که لازم است مشکلات سوریه با ‌روش‌های دیپلماتیک حل و فصل شود.

سخنگوی وزارت امور خارجه چین گفته است که کشورش "امیدوار است تمام گروه‌های مربوطه بتوانند مذاکرات را ادامه دهند و در حل و فصل مساله سوریه و کاهش تنش در این کشور به شیوه‌ای دیپلماتیک نقشی مثبت و سازنده ایفا کنند."

اتحادیه عرب همزمان با طرح پیشنهاد تشکیل هیات صلحبان مشترک با سازمان ملل متحد و اعزام این هیات به سوریه، رسما به ماموریت هیات ناظران خود در این کشور پایان داد.

هیات ناظران اتحادیه عرب در سوریه از ماه دسامبر گذشته آغاز به کار کرده بود، ولی به دنبال انتقادها از بی‌تاثیر بودن اعزام این هیات در کاهش خشونت‌ها در سوریه، فعالیت‌های آن در ماه ژانویه متوقف شد.

رئیس هیات ناظران اتحادیه عرب در سوریه نیز روز یکشنبه گذشته از سمت خود استعفا داد.

همزمان با تلاش‌های جهانی برای پایان دادن به بحران در سوریه، ایمن الظواهری، رهبر القاعده، در پیامی ویدئویی از اعتراضات مخالفان دولت بشار اسد در سوریه حمایت کرد.

او گفت که مخالفان دولت سوریه نباید به حمایت کشورهای عرب و غربی تکیه کنند.

پیش از این گزارش شده بود که آمریکا ظن آن دارد که القاعده در دو انفجار مرگبار شهر حلب در هفته گذشته دست داشته است.

حق نشر عکس AP
Image caption "از زمان حمله نیروهای امنیتی به مناطق تحت کنترل مخالفان دولت در شهر حمص در ماه فوریه، بیش از ۴۰۰ نفر کشته شده‌اند"

خشونت‌ها ادامه دارد

براساس گزارش‌ها، روز دوشنبه، ۱۳ فوریه، خشونت‌ها در شهر حمص همچنان ادامه داشته است.

محمد الحسن، یکی از مخالفان دولت، به خبرگزاری رویترز گفته است: "آتش بی‌امان تانک‌ها به سمت باباعمرو ادامه داشته است و بمباران (منطقه) الوعر در طول شب آغاز شد."

مخالفان دولت می‌گویند که از زمان حمله نیروهای امنیتی به مناطق تحت کنترل مخالفان دولت در شهر حمص در ماه فوریه، بیش از ۴۰۰ نفر کشته شده‌اند.

گروه‌های فعال در زمینه حقوق بشر می‌گویند که از زمان آغاز اعتراضات در سوریه در یازده ماه گذشته بیش از ۷ هزار نفر جان خود را از دست داده‌اند. دولت هم اعلام کرده است که دست‌کم ۲ هزار نفر از نیروهای امنیتی این کشور در مقابله با "گروه‌های مسلح و تروریست‌ها" کشته شده‌اند.

به دلیل محدودیت‌هایی که دولت سوریه برای فعالیت رسانه‌های خارجی اعمال می‌کند، تایید آمار تلفاتی که دو طرف در این کشور ارائه می‌کنند، امکان‌پذیر نیست.

مطالب مرتبط