نمایه سیاسی عمان

تاریخچه

حق نشر عکس BBC World Service

عمان قدیمی ترین کشور مستقل جهان عرب و یکی از سنتی ترین کشورهای منطقه خلیج فارس است که تا دهه ۱۹۷۰ جزو منزوی ترین کشورها بود.

عمان در گوشه جنوب شرقی شبه جزیره عربستان قرار گرفته و موقعیت استراتژیک مهمی در دهانه خلیج فارس دارد.

درقرن‌های گذشته عمان یک امپراتوری بود و در اوج قدرت خود در قرن نوزدهم قلمرو آن تا ساحل شرقی آفریقا را نیز شامل می شد و با نفوذ پرتغال و بریتانیا در خلیج فارس و اقیانوس هند رقابت می کرد.

در زمان حکومت سلطان سعید بن تیمور که در سال ۱۹۳۸ قدرت را به دست گرفت، عمان چند دهه در انزوای کامل به سرمی برد. جامعه ای قبیله ای و شبه فئودالی که همواره دستخوش شورش و نا آرامی داخلی بود.

سلطان قابوس بن سعید بعد از عزل پدرش در ۱۹۷۰، فضای این کشور را باز کرد، اصلاحات اقتصادی را آغاز کرد و سرمایه گذاری در نظام بهداشت و درمان و آموزش را افزایش داد.

مانند بقیه کشورهای خلیج فارس، نفت منبع اصلی درآمد و بخش اعظم تولید ناخالص ملی این کشور است. البته در قیاس با کشورهای همسایه، عمان تولید کننده متوسطی محسوب می شود.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption سواحل بکر، صحرا و کوهستان ها و پایتخت در حال توسعه آن، شهر مسقط، با قلعه ها، قصرها و برج و باروی قدیمی شهر از جذابیت های توریستی عمان هستند

کشاورزی و ماهیگیری نیز منابع درآمد مهمی به حساب می آید.

جهانگردی، منبع دیگر درآمد عمان، در حال رشد است. سواحل بکر، صحرا و کوهستان ها و پایتخت در حال توسعه آن، شهر مسقط، با قلعه ها، قصرها و برج و باروی قدیمی شهر از جذابیت های توریستی عمان هستند.

اکثر عمانی ها پیرو شاخه عبادی اسلام هستند – تنها شکل بازمانده از خوارج صدر اسلام - که جزو اولین گروه هایی بود که با تفسیری متفاوت از اسلام در قرن اول هجری از بدنه اصلی آن جدا شد.

عمان بر خلاف برخی از کشورهای همسایه در منطقه خلیج فارس تاکنون از اقدامات خشونت آمیز و فعالیت گروهای تندرو اسلامگرا در امان بوده است.

عمان متحدی مفید برای آمریکا در جهان عرب است که یکی از دلایل آن روابط خوبی است که با ایران دارد.

در یک نگاه

نام کامل: سلطنت عمان• جمعیت: ۲.۸ میلیون نفر (۲۰۱۰، سازمان ملل) • پایتخت: مسقط • مساحت: ۳۰۹۵۰۰ کیلومتر مربع • زبان اصلی: عربی • مذهب اصلی: اسلام • امید به زندگی: ۷۱ (مردان)، ۷۶ ( زنان) (سازمان ملل) • واحد پول: ۱ ریال = ۱۰۰۰ بیسه • صادرات اصلی: نفت • سرانه درآمد ناخالص ملی: ۱۸.۲۶۰ دلار آمریکا (بانک جهانی ۲۰۰۹) • نشانه اینترنتی: .om • کد بین المللی تلفن: ۹۶۸+

رهبران

متولد ۱۹۴۰، صلاله

حق نشر عکس BBC World Service

سلطان قابوس در سال ۱۹۷۰، در کودتایی پدرش، سعید بن تیمور را برکنار کرد و قدرت را در دست گرفت.

به عنوان سلطان، او مقام نخست وزیری را در اختیار گرفت و خود وزارت امور خارجه، دفاع و دارایی را نیز برعهده دارد.

سیاست های وی علیرغم فقدان دولتی دموکراتیک بسیار محبوب است. او بخشی از درآمد نفت را برای توسعه زیرساخت های کشور مصرف کرده و همچنین با تاسیس یک مجمع مشورتی در ۱۹۸۱ که در سال ۱۹۹۰ "مجلس شورا" و در سال ۱۹۹۷ "شورای کشوری" جایگزین آن شدند، ساختار حکومت را تا حدی مدرن کرده است.

اما هنوز همه تصمیمات مهم توسط سلطان گرفته می شود.

در فوریه ۲۰۱۱ در پی موج تظاهرات دمکراسی خواهان در جهان عرب، معترضان عمانی نیز که خواهان اصلاحات شغلی و سیاسی بودند در صحار، مرکز صنعتی عمان دست به تظاهرات زدند.

سلطان قابوس با وعده دادن در خصوص ایجاد فرصتهای شعلی و اعطای مزایا سریعا به این اعتراضات پاسخ داد.

برخلاف دیگر سران کشورهای عرب حوزه خلیج فارس، سلطان قابوس که فرزندی ندارد، رسما جانشینی بعد از مرگ خود تعیین نکرده است.

رسانه‌ها

دولت ایستگاه های رادیو و شبکه های تلویزیون عمان را اداره می کند. اولین ایستگاه رایودیی خصوصی این کشور در ماه مه 2007 کار خود را آغاز کرد.

استفاده از گیرنده های ماهواره ای آزاد است و شبکه های تلوزیونی عربستان، امارات عربی متحده و یمن در این کشور قابل دریافت هستند. برنامه های بی بی سی در جنوب عمان از طریق موج اف- ام قابل دسترس اند.

بر اساس قانون مطبوعات دولت اجازه دارد هر مطلبی را به دلایل سیاسی و فرهنگی سانسور کند. بیش از ۲۰ نشریه، شامل روزنامه و هفته نامه در این کشور چاپ می شود.

تا سال ژوئن 2010 تعداد کاربران اینترنتی عمان حدود 1.2 میلیون نفر برآورد شده است. (Internetworldstats.com)

سایتهای حاوی پورنوگرافی و انتقاد از سیاست و اسلام به طور گسترده فیلتر می شوند.

الوطن: روزنامه عمان دیلی: روزنامه عربی زبان عمان آبزرور: به زبان انگلیسی تایمز آو عمان: به زبان انگلیسی

مسکات دیلی: به زبان انگلیسی

تلویزیون عمان: دولتی

• رادیو عمان: دولتی، با شبکه هایی به زبان های عربی و انگلیسی • حلا اف- ام : خصوصی، موسیقی عربی • الوصال : خصوصی، موسیقی عربی • های اف- ام : خصوصی، به زبان انگلیسی

خبرگزاری عمان: رسمی، همراه با صفحه های انگلیسی