'بی‌عملی سازمان ملل، سوریه را جسور کرده است'

ناوی پیلای حق نشر عکس na
Image caption ناوی پیلای می‌گوید که نگه داشتن حساب کشته‌ها در سوریه تقریبا ناممکن شده است

ناوی پیلای، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد، می گوید که سوریه به خاطر "بی‌عملی سازمان ملل متحد جسور شده است" و حمله به مخالفان را شدت بخشیده است.

به گفته خانم ناوی، این که کشورهای جهان نمی توانند به موضع واحدی در خصوص سوریه برسند به این کشور فرصت داده تا "نیرویی عظیم" را علیه مخالفان به کار گیرد.

فعالان سیاسی در سوریه می گویند که از زمان آغاز عملیات نیروهای امنیتی سوریه در مناطق تحت نفوذ مخالفان در شهر حمص، ۴۰۰ نفر در این محل کشته شده اند.

از آنجا که تنها منبع برای دانستن تعداد کشته ها در سوریه، گزارشهای مخالفان است، بی‌بی‌سی نمی‌تواند مستقلا تعداد کشته‌ها را تایید کند.

پیش از این اتحادیه عرب خواستار فرستادن صلح بانان این اتحادیه و سازمان ملل به سوریه شده بود. پیشنهادی که از سوی سوریه رد شده بود.

اتحادیه عرب همچنین پیش‌نویس یک قطعنامه را به شورای امنیت سازمان ملل برده بود که بنا به آن از بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه خواسته شده بود تا قدرت را به معاون خود واگذار کند.

آن متن در شورای امنیت با وتوی روسیه و چین روبه‌رو شد.

حال خانم پیلای می گوید که تصویب نشدن آن قطعنامه موجب شده که خشونت دولت سوریه علیه مخالفان بیشتر شود.

او گفت: "من به خصوص از خشونت‌های رو به افزایش در حمص وحشت‌زده هستم."

خانم پیلای وضعیت حقوق بشر در حمص را "اسف‌بار" توصیف کرد.

او می گوید که شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد قصد داشت تعداد کشته‌های حوادث اخیر سوریه را نگه دارد اما در دو ماه گذشته این ماموریت "تقریبا ناممکن" شده است.

خانم پیلای گفت: "ما مطمئن هستیم که تعداد کشته‌ها و زخمی‌ها هر روز بیشتر می شود."

از سوی دیگر ماجرا، حکومت سوریه می گوید که تا به حال در "جنگ با تروریست‌ها و گروه‌های مسلح، ۲۰۰۰ نفر از نیروهای امنیتی کشور کشته شده اند."

بشار جعفری، نماینده دائم سوریه در سازمان ملل، همین گفته حکومت را تکرار می کند که رئیس جمهوری سوریه در جنگ با اشرار است.

آقای جعفری در خصوص سخنان ناوی پیلای گفت که این سخنان "منفی و بی‌اساس" هستند.

او گفت که "گروه‌های تروریستی ساختمان‌ها را مین‌گذاری می کنند" و اضافه کرد که این دیگر "تظاهرات صلح‌آمیز" نام ندارد و "خشونت است".

هیلاری کلینتون، وزیر خارجه آمریکا هم در اظهار نظری مخالف با آقای جعفری، گفته که سوریه حمله به مخالفان را افزایش داده است.

اتحادیه اروپا هم با اشاره به طرح اتحادیه عرب برای انتقال قدرت در سوریه، از آن حمایت کرد.

روسیه اما همچنان بر موضع خود باقی مانده و می گوید که پیش از فرستادن هر نیروی حافظ صلحی به سوریه باید بین طرفین آتش‌بس اعلام شود.

درباره این که مشکل بر سر راه اعلام آتش بس چیست، سرگی لاوروف، وزیر خارجه روسیه می گوید، مشکل این است که از جانب مخالفان مسلح کسی جوابی برای آتش بس نیامده است.

چین هم که مانند روسیه، قطعنامه سازمان ملل را وتو کرده بود، می گوید که این ماجرا باید به صورت دیپلماتیک حل و فصل شود.

ویلیام هیگ، وزیر خارجه بریتانیا هم در این خصوص اظهار نظر کرده که به نظرش، "با ورود سربازان غربی، در هر فرمی، حتی در قالب صلح‌بان، ماجرای سوریه حل نمی شود."

مطالب مرتبط