دیدار فرمانده آمریکایی از تاجیکستان

فریزر حق نشر عکس BBC World Service
Image caption جزئیات سفر آقای فریزر به تاجیکستان معلوم نیست

ژنرال ویلیام فریزر ۳، فرمانده ترابری ارتش آمریکا، دیداری با مقامات تاجیکستان در شهر دوشنبه انجام داده است.

بنا به اطلاع وادیم سعدان‌شاه‌اف، سخنگوی سفارت آمریکا در تاجیکستان، تیمسار فریزر با تیمسار شیرعلی خیر‌الله‌اف، وزیر دفاع، و تیمسار شیرعلی میرزا، فرمانده نیروهای مرزبان کمیته دولتی امنیت ملی تاجیکستان، دیدار کرده است.

در همین حال، دفترهای مطبوعات وزارت دفاع و نیروهای مرزبان کمیته دولتی امنیت ملی تاجیکستان در مورد دیدار تیمسار آمریکایی با مقامات این نهادها ابراز بی‌اطلاعی کردند.

ظاهراً دیدار ویلیام فریزر از تاجیکستان غیر منتظره بوده و رسانه‌های دولتی و مستقل تاجیکستان در این باره اطلاعی پخش نکرده‌اند.

به دنبال تصمیم آمریکا و ناتو در مورد خروج نیروهای خود از افغانستان در سال ۲۰۱۴ دیدار مقامات نهادهای نظامی و غیرنظامی آمریکا از تاجیکستان بیشتر شده است.

از جمله، در ماه اکتبر سال گذشته هیلاری کلیتون، وزیر خارجه آمریکا، در شهر دوشنبه با امامعلی رحمان، رئیس جمهوری تاجیکستان، دیدار و گفت‌وگو کرده بود.

از سوی دیگر، تا حال مقامات تاجیکستان در باره همکاری نظامیان تاجیک با نیروهای بین‌المللی علیه تیروریسم در افغانستان به رهبری آمریکا در تاجیکستان رسماً ابراز نظری نکرده بودند.

اما در پی سقوط بالگرد وزارت دفاع تاجیکستان در ولایت (استان) زابل افغانستان در اواخر هفته گذشته و کشته شدن چهار نظامی نیروهای هوایی این کشور، مقامات این وزارت حضور نظامیان تاجیک در افغانستان را اعتراف کردند.

در بیانیة وزارت دفاع تاجیکستان تأکید شده است، که بالگرد و نظامیان نیروهای هوایی این وزارت از ماه مه سال گذشته به منظور کمک به ائتلاف بین‌المللی در افغانستان به انتقال مواد غذایی به مناطق مختلف افغانستان مشغول بوده‌اند.

دیدار آقای فریزر درست پس از پخش خبر سقوط بالگرد تاجیکستانی در افغانستان صورت می‌گیرد و کارشناسان می‌گویند بعید نیست که در ملاقات او با مقامات تاجیک، این موضوع نیز بررسی شده باشد. این اولین سفر او به تاجیکستان است.