کاندیداتوری مجدد سارکوزی برای رياست جمهوری فرانسه

سرکوزی حق نشر عکس AFP
Image caption نيکولاس سرکوزی در مساحبه ای تلويزيونی شرکت مجدد در انتخابات فرانسه را تائيد کرد

نیکولا سرکوزی، رئیس جمهوری فرانسه، رسما اعلام کرد که یک بار دیگر در انتخابات ریاست جمهوری فرانسه، که در روز ۲۲ آوریل سال جاری میلادی، یعنی حدود دو ماه دیگر، برگزار خواهد شد، رقابت خواهد کرد.

هرچند هیچگاه شکی در نامزدی مجدد آقای سرکوزی نبوده، اما او اکنون در یک مصاحبه تلویزیونی با شبکه TF1 فرانسه رسما این موضوع را تائید کرده است.

رقیب اصلی آقای سرکوزی در این انتخابات، فرانسوا هولاند، نامزد سوسیالیست است.

بر اساس نظرسنجی ها، انتظار می رود آقای هولاند در هر دو مرحله انتخابات پیروز شود.

در حالی که کمتر از ده هفته تا انتخابات ریاست جمهوری فرانسه باقی است، آقای سرکوزی می گوید که تصمیم او "جدی" است و صرفا به خاطر سنت تاریخی آنرا اتخاذ نکرده است.

او می گوید برای 5 سال آینده سیاست های درستی را برای فرانسه مد نظر دارد.

آقای سرکوزی گفت:" من این تصمیم را گرفتم برای اینکه فرانسه، اروپا و دنیا در سه سال اخیر شاهد چنان بحرانهای بی سابقه ای بوده اند که کاندیدا نشدن من به معنی ترک مسئولیتم خواهد بود."

آقای سرکوزی به رشد اقتصادی فرانسه در چهار ماه آخر سال گذشته اشاره کرد و گفت که این رشد اقتصادی از بقیه کشورهای بزرگ اروپایی بیشتر بوده است.

او گفت: "هنوز مردم زیادی بیکارند اما تاثیر اصلاحات ما به تدریج در حال ظهور است."

آقای سرکوزی از آقای هولاند انتقاد کرد که مدام به او حمله می کند و گفت که رقیب او "محترم" است اما پرسید "ایده هایی که او می خواهد ارائه کند کجا هستند؟."

به تازگی رئیس جمهوری فرانسه سعی کرده با پیوستن به شبکه اجتمایی تویتر وجهه روابط عمومی خود را پررنگ تر کند. همچنین قرار است روز یکشنبه تجمعی در حمایت از او در شهر مارسی فرانسه برگزار شود.

آقای سارکوزی گفت او" ناخدای قایقی در قلب یک طوفان است."

کمی قبل از اعلام تصمیم آقای سرکوزی برای رقابت مجدد در انتخابات ریاست جمهوری، آقای هولاند تلاش کرد تا با برپایی تجمعی علیه او در شهر روان، زادگاهش، در جلب توجه افکار عمومی از آقای سارکوزی پیشی گیرد.

در این تجمع که توسط تلویزیون فرانسه پخش شد، آقای هولاند گفت: " او (سرکوزی) پنج سال است که اشتباه می کند و نام آنرا تجربه می گذارد."

بر اساس یک نظر سنجی جدید، انتظار می رود آقای هولاند ۲۸ تا ۲۴ درصد آرا را در مرحله اول و ۵۷ تا ۴۳ درصد آرا را در مرحله دوم انتخابات از آن خود کند.

تنها کاندیدایی که بنا به نظر سنجیها ممکن است در مرحله اول با او رقابت کند، مارین له پن، رهبر جبهه ملی، حزب دسته راستی افراطی فرانسه، است که پیش بینی می شود ۲۰ درصد آرا را بدست آورد.

کاندیداهای دیگر شامل ژان لوک ملنشان از حزب کومونیست، ایوا جولی، از حزب سبز و دومنیک دو ویلپن، دشمن سرسخت آقای سرکوزی و نخست وزیر پیشین هستند.

مطالب مرتبط