مذاکرات آمریکا برای تمدید حضور نظامی در افغانستان

سربازان آمریکایی در افغانستان حق نشر عکس NA
Image caption لئون پانه تا گفته نیروهای نظامی آمریکایی به افغان ها پشتیبانی هوایی، اطلاعاتی و لجیستیکی خواهند داد

لئون پانه تا، وزیر دفاع آمریکا روز سه شنبه در جلسه سنا گفت کشورش در حال مذاکره با مقام های افغان برای توافق بر سر یک پیمان امنیتی است. در صورت تصویب این پیمان، پس از خروج آمریکایی ها از افغانستان در سال ۲۰۱۴، ماموریت نظامی آمریکا در آنجا همچنان ادامه خواهد یافت.

در حال حاضر نزدیک به ۹۰ هزار نیروی نظامی آمریکایی در افغانستان به سر می برند که این تعداد قرار است تا ماه سپتامبر آینده به ۶۸ هزار نفر کاهش پیدا کند.

در جلسه روز سه شنبه، سناتور لیندزی گراهام، درخواست کرد تعداد نیروهای آمریکایی در افغانستان پس از سال ۲۰۱۴، بین ۱۵ تا ۲۰ هزار نفر باشد.

آقای پانه تا گفت کشورش اخیرا موفقیت هایی در افغانستان بدست آورده، اما همچنان درگیر جنگ در این کشور است.

اما به گفته آقای پانه تا، هنوز مواردی وجود دارد که باید توسط دو طرف مورد مذاکره قرار گیرد. از جمله این موارد، موضوع انتقال مسئولیت زندان هایی است که در حال حاضر توسط نیروهای آمریکایی اداره می شوند.

حملات شبانه نیروهای نظامی آمریکایی نیز، یکی دیگر از این مسائل است.

قبلا حامد کرزی، رییس جمهوری افغانستان درباره این نوع حملات، که در مواردی به کشته شدن افراد غیر نظامی انجامیده، به آمریکا شکایت کرده بود.

آقای پانه تا گفت بسیاری از موارد مهم این پیمان امنیتی مورد تائید قرار گرفته است، و در چند هفته آینده به نتیجه خواهد رسید.

پیشتر از این نیز، دیگر فرماندهان آمریکایی و افغان به ادامه حضور نظامی آمریکا، پس از خروج این کشور از افغانستان در سال ۲۰۱۴ اشاره کرده بودند، اما در هیچ یک از این موارد، بزرگی این نیرو، و اینکه دقیقا چه نقشی خواهد داشت اعلام نشده است.

آقای پانه تا روز سه شنبه در جلسه سنا گفت از جمله برنامه های آمریکا در افغانستان فعالیت های ضد تروریستی برعلیه القاعده و دیگر گروه های پیکارجو است. او همچنین گفت از جمله برنامه های آمریکا ارائه پشتیبانی هوایی، اطلاعاتی، و لجستیکی به نیروهای افغان است.

ماه گذشته افغانستان با کشورهای بریتانیا، فرانسه و ایتالیا نیز توافقنامه امنیتی امضا کرد.

مطالب مرتبط