'عربستان نسبت به ورزش زنان تبعیض‌آمیز رفتار می‌کند'

خبرنگاران زن عربستان سعودی حق نشر عکس AFP
Image caption خبرنگاران زن عربستان سعودی در حال تهیه گزارش از ورزشکاران مرد

دیدبان حقوق بشر، روز گذشته در نشستی در لس آنجلس، گزارشی ۵۱ صفحه ای را منتشر کرد که در آن عربستان سعودی را به تبعیض علیه زنان متهم کرده است.

دیدبان حقوق بشر می گوید که عربستان سعودی، نسبت به ورزش زنان رفتاری تبعیض آمیز دارد.

کریستوفر ویلک، پژوهشگر ارشد دیدبان حقوق بشر در امور خاورمیانه، می گوید که پیام کشور پادشاهی عربستان به زنان و دختران این کشور این است که آنها اجازه ندارند وارد هیچ مسابقه ای شوند.

او می گوید، اینکه زنان و دختران اجازه ندارند برای رقابت های ورزشی آموزش ببینند، تعهد منشور المپیک به برابری را خدشه دار کرده است.

آقای ویلک گفت که این ماجرا به جوهره بازی های المپیک صدمه می زند.

در گزارش دیدبان حقوق بشر آمده است که تا به حال عربستان سعودی هیچ زنی را برای شرکت در رقابت های المپیک همراه کاروانش نکرده است.

این سازمان از کمیته بین‌المللی المپیک خواسته که ترتیبی دهد تا تبعیض علیه زنان در این کشور به پایان برسد.

از جمله مستندات دیدبان حقوق بشر، مخالفتهای وزیر آموزش عربستان سعودی است با آموزش ورزش به زنان و دختران در مدارس دولتی است. همین طور تبعیض قائل شدن مسئولان وزارت ورزش و جوانان این کشور در ارائه مجوز به باشگاه های ورزشی زنان و حمایت آنها از باشگاه های مردان.

آنها همچنین می گویند که کمیته ملی المپیک عربستان سعودی هیچ برنامه ای برای فرستادن زنان ورزشکار این کشور به رقابت های المپیک ندارد.

بنا به گزارش دیدبان حقوق بشر، در سال ۲۰۰۹ و ۲۰۱۰ میلادی، عربستان سعودی باشگاه های ورزشی زنان را در این کشور تعطیل کرد و حال تنها مراکز تندرستی برای زنان در این کشور باقی مانده اند که بیشتر آنها بخشی از یک بیمارستان هستند.

دیدبان حقوق بشر می گوید که تنها یک باشگاه به نام "جده یونایتد" در عربستان سعودی وجود دارد که تیم بسکتبال زنان دارد. زنانی هم که علاقمند به بازی فوتبال هستند باید در لیگ های زیرزمینی بازی کنند.

در گزارش دیدبان حقوق بشر آمده است که اگر ترتیبی داده شود که "تبعیض علیه ورزش زنان" در عربستان سعودی برداشته شود، شرایط برای زنان در موارد دیگر هم بهتر خواهد شد.

این سازمان از قول سخنگوی کمیته بین المللی المپیک می گوید که آنها نمی خواهند هیچ ضرب الاجلی به عربستان بدهند یا اینکه آنها را مجبور کنند تا زمانی مشخص در ورزش زنان تغییری بدهند. آنها ترجیح می دهند که ماجرا را با گفتگو حل کنند.

اما دیدبان حقوق بشر می گوید که کمیته بین المللی المپیک ساز و کارهایی برای مقابله با این تبعیض ها دارد. مثالش را هم از افغانستان تحت حکومت طالبان می آورد. در سال ۱۹۹۹ کمیته بین المللی المپیک از حضور تیم افغانستان در المپیک سیدنی جلوگیری کرد، آن هم برای اینکه طالبان در زمینه ورزش زنان تبعیض آمیز عمل می کردند

مطالب مرتبط