حمله هواپیمای آمریکایی در پاکستان 'حد اقل ۵ قربانی' گرفت

حق نشر عکس AP
Image caption پاکستان در گذشته به عملیات هوایی آمریکا درون مرزهای خود اعتراض کرده بود

مقامات پاکستانی می گویند که یک هواپیمای بدون سرنشین آمریکایی با حمله به مواضع شورشیان در منطقه شمال غرب پاکستان حد اقل پنج نفر را از پا در آورده و چندین نفر از آنها را مجروح کرده است.

مقامات امنیتی پاکستانی گفته اند که این هواپیمای بدون سرنشین آمریکایی از راه دور هدایت می شد و دو موشک را به مواضع مخالفان دولت پاکستان در منطقه مرزی پاکستان و افغانستان در ایالت وزیرستان شمالی شلیک کرد.

منطقه وزیرستان شمالی از پایگاه های طالبان پاکستانی و دیگر مخالفان دولت آن کشور است.

پاکستان در گذشته چند بار اعتراض کرده بود که این گونه حملات نظامی آمریکا در خاک آن کشور نقض حاکمیت و تمامیت ارضی پاکستان تلقی می شود.

باراک اوباما، رییس جمهور آمریکا ماه گذشته از "حق" آمریکا برای حمله به افراد مظنون به عضویت در طالبان در مناطق مرزی پاکستان با استفاده از هواپیماهای بدون سرنشین دفاع کرده بود.

هفته گذشته نیز آمریکا در یک حمله دیگر با هواپیمای بدون سرنشین، با شلیک به سوی یک منزل مسکونی، حد اقل ۹ نفر را کشت که برخی از آنها از طالبان پاکستانی بودند.

بدر منصور، یکی از سران نیروهای منتسب به سازمان القاعده در پاکستان نیز در روزهای گذشته در حمله هواپیماهای بدون سرنشین آمریکایی در منطقه مرزی پاکستان و افغانستان کشته شد.

دولت آمریکا معمولا از اظهار نظر در خصوص عملیات هواپیماهای بدون سرنشین که در طول سالهای اخیر صدها نفر را در پاکستان کشته اند، خودداری می کند.

روسای جمهور ایران و افغانستان برای مذاکره با همتای پاکستانی خود در خصوص ثبات در منطقه و همکاری علیه تروریسم به اسلام آباد، پایخت پاکستان، سفر کرده اند.

مطالب مرتبط