گزارش بی‌بی‌سی فارسی از جولان؛ اسد محبوب است

دروزی های بلندیهای جولان
Image caption بسیاری از دروزی‌های ساکن بلندی‌های جولان حامی اسد هستند

ممکن است بسیاری از مخالفان بشار اسد او را یک جنایتکار جنگی بدانند ولی او دست کم در روستاهای دروزی نشین بلندی های جولان محبوبیت زیادی دارد.

با وجود گذشت بیش از ۴۰ سال از اشغال بخش اعظم منطقه استراتژیک جولان توسط اسرائیل، مردم محلی آن که اکثر دروزی اند هویت سوری خود را حفظ کرده اند.

برای این افراد، ۱۴ فوریه روز اعلام وفاداری به سوریه است. سه دهه پیش در چنین روزی اکثرشان از پذیرش شهروندی اسرائیل خودداری کردند.

اما امسال دروزی هایی که در مجدل شمس، بزرگ ترین روستای منطقه جمع شدند، بیشتر بر وفاداری به حکومت بشار اسد تاکید داشتند.

سرکوب هم وطنانشان در شهرهایی نظیر حمص و درعا، بر علاقه آنها به خاندان اسد، تاثیر زیادی نگذاشته است.

'عاشق ایران'

رفیق ابراهیم، از اهالی روستای مجدل شمس، از وفاداران خاندان اسد و دوستداران محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران است.

او می گوید: "من عاشق ایران، ملت و حکومت خردمندش هستم، حکومتی که نه فقط در جهان عرب، بلکه در سراسر دنیا از مظلومان دفاع می کند."

جمهوری اسلامی ایران در درگیری های سوریه که به گفته مخالفان، بیش از هفت هزار کشته بر جای گذاشته، از متحد استراتژیک خود حمایت کرده است.

دوستان و همفکران رفیق ابراهیم هم مانند او اعتراضات در سوریه را "پروژه صهیونیزم بین المللی" می دانند و بشار اسد را "بهترین رئیس جمهوری دنیا" توصیف می کنند.

یکی از آنها حتی "از دولت های همسایه و متحد به خصوص ایران، چین و روسیه" به دلیل حمایت از حکومت سوریه قدردانی کرد.

مخالفان در اقلیت

Image caption بخش اعظم بلندی‌های جولان در اشغال اسرائیل است

در بین حدود ۲۰ هزار دروزی که در جولان زندگی می کنند، عده ای نیز مخالف خاندان اسد هستند، اقلیتی که حاضر نشد این هفته در برابر تجمع بزرگ تر حامیان، عرض اندام کند.

یکی از مخالفان موافقت کرد در گوشه ای خلوت در نزدیکی خط آتش بس اسرائیل و سوریه حرفش را به بی بی سی فارسی بزند.

نیزار ایوب، وکیل دادگستری، می گوید: "مردم اینجا نگران آینده هستند. ما درباره یک رژیم دیکتاتوری در دمشق صحبت می کنیم که مردمش را سرکوب می کند."

دولت سوریه همچنین در چند سال اخیر برای خرید محصول سیب جولان که از شهرت زیادی برخورداراست پول خوبی پرداخته است، حدود دو تا سه برابر نرخی که در بازار اسرائیل به آن داده می شود.

در این میان، ارتش اسرائیل نگران بر هم خوردن آرامش همیشگی خط آتش بس خود با سوریه است و بیم دارد که در آینده سیلی از پناهجویان سوری به سوی بلندی های جولان راه بیافتد.

برخی ناظران، تحولات جاری در سوریه را تا حدی به نفع اسرائیل می دانند.

Image caption حامیان اسد در جولان در حمایت از اسد تجمع کرده‌اند

آلون لیئل، سفیر پیشین اسرائیل در ترکیه، معتقد است که اوضاع جاری سوریه منافع اسرائیل در قبال بلندی های جولان را تامین می کند.

او به بی بی سی فارسی گفت: "درگیری های سوریه و هرج و مرجی که در آن به راه افتاده مانع از این می شود که بشار اسد یا مخالفنش در آینده نزدیک بتوانند درخواست پس گرفتن بلندی های جولان را مطرح کنند."

برای اسرائیلی ها، بلندی های جولان سال هاست که مرغوب ترین میوه گیلاس، تنها پیست اسکی طبیعی و پایگاه نظامی استراتژیک در برابر سوریه را فراهم کرده است.

دروزی های این منطقه، با وجود وفاداری به بشار اسد، علیه امنیت اسرائیل هم اقدامی نمی کنند و به نظر می رسد که نتوانند به این زودی ها "اقامت دائم" اسرائیل را ترک کنند و به آغوش سوریه و حکومت آن برگردند.

مطالب مرتبط