حزب الله لبنان نقش داشتن در ترورهای هند و گرجستان را رد کرد

شیخ حسن نصرالله، دبیرکل حزب الله لبنان حق نشر عکس BBC World Service
Image caption اشاره آقای نصرالله به اخبار چند روز گذشته است که طی آن چند دیپلمات و وابسته اسرائیلی در کشورهای هند و گرجستان هدف سوء قصد قرار گرفتند

سید حسن نصرالله، دبیرکل حزب الله لبنان در سخنرانی هفتگی اش تصریح کرد که حزب او در ترورهای اخیر هندوستان و گرجستان نقشی نداشته و اصولا اعتقادی به ترور "غیر نظامیان بی دفاع" ندارد.

دبیرکل حزب الله لبنان، در سخنرانی امشب خود (پنجشنبه ۱۶ فوریه - ۲۷ بهمن) گفت اگر حزب الله بخواهد انتقام خون عماد مغنیه را بگیرد، شهروندان عادی و افرادی از قبیل سربازان وظیفه و دیپلمات را هدف قرار نخواهد داد بلکه این انتقام را از همان کسانی در اسرائیل خواهد گرفت که به گفته او، با تدابیر امنیتی شدید زندگی و سفر می کنند.

عماد مغنیه، فرمانده شاخه نظامی حزب الله بود که چهار سال پیش در دمشق ترور شد و حزب الله، اسرائیل را عامل قتل او می داند.

اشاره آقای نصرالله به اخبار چند روز گذشته است که طی آن چند دیپلمات و وابسته اسرائیلی در کشورهای هند و گرجستان هدف سوء قصد قرار گرفتند.

روز دوشنبه خبر آمده بود که دیپلمات‌های اسرائیلی در هند و گرجستان هدف رشته‌ای بمب‌گذاری قرار گرفته‌اند. به دنبال آن، بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل انگشت اتهام را به سوی ایران نشانه گرفت.

اما رامین مهمان‌پرست، سخنگوی وزارت خارجه ایران، بلافاصله ادعای دست داشتن این کشور در "حوادث تروریستی" مرتبط با دیپلمات‌های اسرائیلی را رد کرد.

آقای مهمان‌پرست گفت که اسرائیلی‌ها با متهم کردن ایران به اقدام‌های تروریستی، "تلاشی بی‌ثمر برای انحراف افکار عمومی از اقدامات تروریستی" است که به گفته او، اسرائیل در "سرزمین‌های اشغالی و ترور دانشمندان ایرانی" انجام می‌دهد.

همچنین فرضیه دخالت حزب الله لبنان در این وقایع از آنجا سرچشمه گرفت که هر دو واقعه در سالگرد قتل عماد معنیه فرمانده شاخه نظامی حزب الله روی داد.

همزمان اخبار مربوط به بازداشت سه ایرانی به همراه مواد منفجره و بمب در تایلند گمانه زنی ها درباره تلاش ایران برای آسیب رساندن به مقام ها و منافع اسرائیل در نقاط مختلف جهان را وارد مرحله ای جدید کرده است.