آتش سوزی در زندان هندوراس: تکرار فاجعه

حق نشر عکس AFP

در پی آتش سوزی در زندان گومایاگوا در هندوراس که شامگاه سه شنبه (۱۴فوریه ) روی داد و بیش از ۳۵۵ کشته برجای گذاشت بیم و نگرانی از بابت تکرار این فاجعه افزایش پیدا کرده است .

یکی از زندانیانی که در زندان لاپاز دوره محکومیت خود را سپری می کند وضعیت زندان های هندوراس را به بمبی تشبیه کرده است که ممکن است هرلحظه منفجر شود .

گرچه لاپاز در مقایسه با گومایاگوا زندانی کوچکتر است ولی با مشکلات مشابهی روبروست که مهمترین آن نگهداری زندانیان باشماری بیش از حد گنجایش زندان است .

زندان لاپاز گنجایش ۱۳۰ نفر را دارد حال آنکه بیش از ۲۰۱ زندانی درآن به سرمی برند .

آتش سوزی در زندان گومایاگوا که در صد کیلومتری شمال پایتخت هندوراس روی داد تکرار فاجعه مشابهی است که در سال ۲۰۰۴ روی داد.

آتش سوزی در زندان سان پدرو سولا

درماه مه سال ۲۰۰۴، بیش از صد زندانی در زندان سان پدرو سولا پشت میله های سلول خود در آتش سوختند.

این حادثه هشت سال پیش دررسانه های هندوراس به عنوان فاجعه ای "هولناک " توصیف شد و تشابه آن با آتش سوزی سه شنبه شب (۱۴ فوریه ) تکان دهنده است .

درآن زمان هم پلیس گفت که علت آتش سوزی اتصالی برق بوده است .

اما خانواده های زندانی ها نگهبانان زندان را متهم کردند که زندانیان را به هنگام آتش سوزی در سلول های قفل شده رها کرده و تلاشی برای نجات آن ها به عمل نیاوردند و حتی مانند خانواده های زندانیان گومایاگوا نگهبانان را متهم به تیراندازی به روی زندانیان کردند.

واکنش سیاستمداران و مسئولان دولتی هم بی شباهت به هشت سال پیش نیست .

در سال ۲۰۰۴ ریکاردو مادورو رئیس جمهوری وقت هندوراس قول داد که در مورد این آتش سوزی تحقیق شود تا وضعیت زندان های این کشور بهبود پیدا کند.

پورفیریولوبو رئیس جمهوری کنونی هم یک روز بعد از این حادثه قول داد که کمیته تحقیقاتی مامور رسیدگی به این حادثه شود .

اما هندوراس در سال ۲۰۱۲ با مشکلات بیشتری دست به گریبان است .

قتل، جنایت و تبهکاری

خشونت های ناشی از قاچاق و مصرف مواد مخدر در هندوراس به میزانی رسیده است که این امروزه این کشور دارای بیشترین شمار قتل در جهان است .

منتقدان می گویند که نظام قضایی هندوراس درمقابله با این مشکل چاره دیگری به جز رهسپار کردن جوانان به زندان نیافته است .

بیشترین مشکلی که هندوراس با آن روبروست وجود باندهای تبهکارخیابانی است.

هندوراس تولید کننده مواد مخدر نیست اما به صورت مسیر قاچاق موادمخدر از کلمبیا و از طریق مکزیک به آمریکا درآمده است .

دولت هندوراس می گوید که مبارزه با باندهای تبهکار را در الویت قرارداده است و رئیس جمهوری این کشور قول داده است که وضعیت زندان ها را بهتر کند اما با توجه به فساد در نهادهای دولتی و ناتوانی نظام قضایی به نظر نمی رسد که رئیس جمهوری بتواند به آسانی به قول خود عمل کند.

مطالب مرتبط