رهبران بریتانیا و فرانسه بر گسترش همکاری‌ها تاکید کردند

حق نشر عکس PA
Image caption رهبران بریتانیا و فرانسه در کنفرانس خبری مشترک بر گسترش همکاری‌های دوجانبه تاکید کردند

دیوید کامرون، نخست‌وزیر بریتانیا و نیکلا سارکوزی، رئیس جمهور فرانسه با استقبال از تقویت روابط دو کشور، بر سر همکاری‌های بیشتر در زمینه‌های نظامی و نیز کاربرد انرژی هسته‌ای با اهداف غیرنظامی توافق کرده‌اند.

روابط آنها بعد از آن که بریتانیا حاضر نشد از بسته مالی اتحادیه اروپا برای مقابله با بحران مالی در حوزه یورو حمایت کند، زیر ذره‌بین قرار گرفت.

اما آقای کامرون روز جمعه، ۱۷ فوریه، گفت که آنها "براساس منافع مشترک خود، رابطه‌ای قوی و باورنکردنی" دارند.

نیکلا سارکوزی هم گفت که که هیچوقت "اختلاف‌نظری شخصی" بین آنها وجود نداشته است.

در نشستی که رهبران بریتانیا و فرانسه در پاریس داشتند، دو طرف متعهد به سرعت دادن به روند ایجاد یک مرکز مشترک فرماندهی و کنترل نظامی شدند. آقای کامرون این توافق را "یک موفقیت واقعی" توصیف کرده است.

رهبران بریتانیا و فرانسه همچنین بر سر آغاز مرحله بعدی طرح‌های ایجاد یک نسل جدید از ناوگان هوایی جنگنده‌های بدون سرنشین به توافق رسیدند.

آنها برای افزایش همکاری‌های دوجانبه در زمینه انرژی هسته‌ای با اهداف غیرنظامی هم توافق کرده‌اند.

"نزدیک‌ترین روابط دوجانبه از زمان جنگ جهانی دوم"

در یک سال گذشته و همزمان با عملیات نظامی نیروهای ناتو در لیبی، نیروهای نظامی فرانسه و بریتانیا همکاری نزدیکی با یکدیگر داشته‌اند.

دیوید کامرون و نیکلا سارکوزی در اقداماتی که در حمایت از غیرنظامیان لیبی در مقابل تهدیدات نیروهای نظامی سرهنگ قذافی انجام شد، پیشرو بودند، ولی در هفته‌های اخیر بر سر راه‌های مقابله با بحران مالی حوزه یورو اختلاف‌نظر داشته اند.

در ماه دسامبر گذشته، زمانی که موضوع تغییر در معاهدات اتحادیه اروپا به منظور ایجاد نزدیکی بیشتر مالی بین کشورهای حوزه یورو مطرح شد، نخست وزیر بریتانیا با چنین تغییراتی مخالفت کرد و گفت که این تغییرات در راستای منافع بریتانیا نیست.

اما دیوید کامرون بعد از دیدار با نیکلا سارکوزی در پاریس گفت که "از زمان جنگ جهانی دوم تاکنون، بریتانیا و فرانسه روابطی نزدیک‌تر از هم‌اکنون نداشته‌اند."

آقای سارکوزی هم گفت: "شاید اگر من در جایگاه دیوید کامرون بودم، دقیقا به همان روش او از منافع بریتانیا دفاع می‌کردم."

تحقیق و توسعه

دو کشور فرانسه و بریتانیا "برای گسترش ظرفیت بین‌المللی به منظور واکنش در موقعیت‌های اضطراری هسته‌ای و ایجاد چارچوبی مشترک برای همکاری و تبادل تجربیات در زمینه ایمنی در بخش هسته‌ای" به توافق رسیده اند.

این توافق ۱۱ ماه پس از وقوع سونامی در ژاپن انجام می‌شود. وقوع این حادثه در نزدیکی نیروگاه هسته‌ای فوکوشیما منجر به نشت مواد رادیواکتیو شد.

همچنین نهادهای عمومی و خصوصی بریتانیا و فرانسه که در زمینه استفاده از انرژی هسته‌ای با اهداف غیرنظامی فعالیت می‌کنند، در برخی زمینه‌ها از جمله آموزش، پژوهش، توسعه و ایمنی، همکاری‌های نزدیک‌تری خواهند داشت.

مطالب مرتبط