کشف ۶ هزار میلیارد دلار اوراق قرضه جعلی آمریکا در ایتالیا

حق نشر عکس Reuters
Image caption صندوقی که محتوی اوراق قرضه جعلی آمریکایی بود، در جریان یک کنفرانس خبری در شهر پوتنزا در ایتالیا نمایش داده شد

پلیس ایتالیا اعلام کرده است که محموله‌ای از اوراق قرضه جعلی خزانه‌داری آمریکا را کشف کرده است. ارزش کل این اوراق جعلی ۶ هزار میلیارد دلار اعلام شده که برابر با نیمی از کل بدهی‌های آمریکاست.

اعلام شده است که این اوراق در جریان عملیات شناسایی و متلاشی کردن یک باند سازمان‌یافته تبهکار به دست آمده است.

این اوراق در سه صندوق فلزی در یک انبار در شهر زوریخ سوئیس پیدا شده است.

مقامات پلیس ایتالیا اعلام کرده‌اند که هشت نفر بازداشت شده‌اند و تحقیقات درباره اتهام آنها به فساد مالی و دیگر جرایم در جریان است.

آنها همچنین گفته‌اند که مطمئن نیستند اعضای این باند در حال طرح‌ریزی برای چه کاری بودند، ولی به نظر می‌رسد که آنها می‌خواستند اوراق جعلی را در بازارهای آنی بفروشند.

ماموران رسیدگی‌کننده به این پرونده در شهر پوتنزا در جنوب ایتالیا گفته‌اند که این کلاهبرداری "تهدیدی جدی" برای امنیت مالی بین‌المللی به شمار می‌رود.

حق نشر عکس bbc
Image caption مقامات رسمی ایتالیا این تصویر را از یکی از برگه‌های اوراق قرضه جعلی کشف‌شده، منتشر کرده‌اند

آنها با همکاری پلیس سوئیس، سه صندوق فلزی را که حاوی هزاران اوراق قرضه جعلی آمریکا بود، تا یک انباری در زوریخ ردیابی کرده‌اند.

این اوراق طوری طراحی شده بودند که نشان می‌داد خزانه‌داری آمریکا آنها را در سال ۱۹۳۴ میلادی منتشر کرده است.

مقامات رسمی آمریکا جعلی بودن این اوراق را تایید کرده‌اند.

اسناد جعلی آمریکایی پیش از این هم در ایتالیا ضبط و توقیف شده‌اند. از جمله دست‌کم سه صندوق از اسناد مشابه در سال ۲۰۰۹ میلادی در ایتالیا کشف شد.

اما این مورد خاص، مقیاسی متفاوت از موارد پیشین دارد و ارزش اوراق جعلی کشف شده، تقریبا معادل نیمی از بدهی‌های دولت آمریکا است.