چین از طرف‌های درگیر در سوریه خواست به خشونت‌ها پایان دهند

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

فرستاده چین در سوریه از تمام طرف‌های درگیر در این کشور خواسته است تا به خشونت‌ها پایان دهند.

تلویزیون دولتی سوریه، به نقل از ژای ژون، فرستاده چین به سوریه، گزارش داده است که چین از طرح‌های دولت سوریه برای برگزاری همه‌پرسی درباره تغییر قانون اساسی و نیز برگزاری انتخابات در این کشور حمایت می‌کند.

بشار اسد، رئیس جمهور سوریه، چهارشنبه گذشته اعلام کرد که همه‌پرسی درباره قانون اساسی جدید سوریه روز ۲۶ فوریه برگزار می‌شود و بعد از آن، انتخاباتی چندحزبی برگزار خواهد شد.

اما مخالفان دولت سوریه با طرح برگزاری همه‌پرسی در این کشور مخالفت کرده‌اند. آنها می‌گویند که به دلیل تداوم حملات نیروهای امنیتی، شرکت در این همه‌پرسی برایشان غیرممکن است.

به گزارش تلویزیون دولتی سوریه، فرستاده چین که معاون وزیر امور خارجه چین نیز هست، با بشار اسد، رئیس جمهور سوریه، در دمشق دیدار کرده است.

ژای ژون گفته است: "چین از دولت، مخالفان و شورشیان می‌خواهد تا هرچه سریع‌تر خشونت‌ها را متوقف کنند."

او اضافه کرد: "امیدواریم که همه‌پرسی درباره قانون اساسی و نیز انتخابات آتی پارلمان سوریه با آرامش برگزار شود."

او گفت که امیدوار است "آرامش هرچه سریع‌تر در سوریه برقرار شود."

چین یکی از کشورهایی است که به قطعنامه اخیر مجمع عمومی سازمان ملل متحد برای محکوم کردن خشونت‌های دولتی علیه معترضان در سوریه، رای منفی داد.

اعتراضات در سوریه برای نزدیک به یازده ماه در این کشور ادامه داشته است و چین به همراه روسیه با هرگونه مداخله خارجی در سوریه مخالفت کرده‌اند.

حق نشر عکس Reuters
Image caption فرستاده چین در سوریه از طرح دولت سوریه برای برگزاری همه‌پرسی درباره تغییر قانون اساسی این کشور حمایت کرد

به گزارش خبرگزاری رویترز، بشار اسد، رئیس جمهور سوریه هم بعد از دیدار با فرستاده چین در روز شنبه، ۱۸ فوریه، درگیری یازده ماهه با مخالفان دولت را یک "ترفند برای ایجاد تفرقه و انشعاب" در این کشور خواند.

او گفت: "آنچه که سوریه با آن روبه‌رو است، اساسا اقداماتی است که برای تقسیم آن و تاثیرگذاری بر جایگاه ژئوپولتیکی و نقش تاریخی این کشور در منطقه انجام می‌شود."

تداوم آتشبار دولتی

در عین حال، روز شنبه، ۱۸ فوریه، مخالفان دولت از ادامه حمله نیروهای دولتی به منطقه باباعمرو در شهر حمص خبر داده‌اند. آنها گفته‌اند که مناطقی از شهر حمص که در اختیار مخالفان دولت است، همچنان زیر آتش نیروهای نظامی قرار دارد.

حمص برای نزدیک به دو هفته زیر آتش ارتش سوریه بوده است.

محمد الحمصی، یکی از مخالفان دولت، به خبرگزاری رویترز گفته است: "ارتش به باباعمرو نزدیک شده و آتش باری سنگینی در جریان است."

او گفته است: "برق و ارتباطات بین مناطق قطع است و ما آمار و تعداد کشته‌شدگان را از یکدیگر می پرسیم... در بیشتر مناطق شهر هیچ سوختی وجود ندارد."

همچنین خبرگزاری رویترز گزارش داده است که روز شنبه، ۱۸ فوریه، هزاران تظاهرکننده برای شرکت در مراسم تدفین سه نفر از کشته‌شدگان تظاهرات روز جمعه گذشته در دمشق حضور یافته‌اند.

گروه‌های فعال در زمینه حقوق بشر می‌گویند که از زمان آغاز اعتراضات ضددولتی در سوریه در ماه مارس سال گذشته (در مدت ۱۱ ماه) بیش از ۷ هزار نفر کشته شده‌اند.

دولت سوریه هم اعلام کرده است که دست‌کم ۲ هزار نفر از نیروهای امنیتی این کشور در مقابله با "تروریست‌ها و گروه‌های مسلح" کشته شده‌اند.

مطالب مرتبط