"آسیای مرکزی از دیروز تا فردا": دانشگاهی همسال استقلال قزاقستان

<object width="640" height="360" type="application/x-shockwave-flash" data="http://www.bbc.co.uk/emp/worldwide/player.swf"> <param name="movie" value="http://www.bbc.co.uk/emp/worldwide/player.swf" /> <param name="quality" value="high" /> <param name="wmode" value="default" /> <param name="allowFullScreen" value="true" /> <param name="allowScriptAccess" value="always" /> <param name="flashvars" value="playlist=http://www.bbc.co.uk/persian/meta/dps/2012/02/emp/120214_l42_vid_kazakh_uni.emp.xml&config=http://www.bbc.co.uk/worldservice/scripts/core/2/emp_jsapi_config.xml?218&showShareButton=true&config_settings_showPopoutButton=true&embedPageUrl=http://www.bbc.co.uk/persian/iran/2012/02/120214_l42_vid_kazakh_uni.shtml&relatedLinksCarousel=false&embedReferer=http://www.bbc.co.uk/persian/topics/video/?page=001&config_settings_showFooter=false&config_settings_autoPlay=false&config_settings_displayMode=standard&uxHighlightColour=0xff0000&messagesFileUrl=http://www.bbc.co.uk/worldservice/emp/3/vocab/en.xml&config.plugins.fmtjLiveStats.pageType=t2_eav1_Started&domId=emp-15588786&config_settings_language=en&config_settings_autoPlay=false" /> <embed src="http://www.bbc.co.uk/emp/worldwide/player.swf" type="application/x-shockwave-flash" allowfullscreen="true" allowScriptAccess="always" width="640" height="360" FlashVars="playlist=playlist=http://www.bbc.co.uk/persian/meta/dps/2012/02/emp/120214_l42_vid_kazakh_uni.emp.xml&config=http://www.bbc.co.uk/worldservice/scripts/core/2/emp_jsapi_config.xml?218&showShareButton=true&config_settings_showPopoutButton=true&embedPageUrl=http://www.bbc.co.uk/persian/iran/2012/02/120214_l42_vid_kazakh_uni.shtml&relatedLinksCarousel=false&embedReferer=http://www.bbc.co.uk/persian/topics/video/?page=001&config_settings_showFooter=false&config_settings_autoPlay=false&config_settings_displayMode=standard&uxHighlightColour=0xff0000&messagesFileUrl=http://www.bbc.co.uk/worldservice/emp/3/vocab/en.xml&config.plugins.fmtjLiveStats.pageType=t2_eav1_Started&domId=emp-15588786&config_settings_language=en&config_settings_autoPlay=false"></embed> </object>

در ادامه‌ سفر به جنوب قزاقستان روزی در دانشگاه بین‌المللی شهر ترکستان بودم.

در این دانشگاه دانشجویانی از 18 کشور جهان تحصیل می‌کنند.

این دانشگاه با 35 میلیون دلار سرمایه دولتهای قزاقستان و ترکیه بیست سال پیش بنیاد شده است.

به نظر می‌رسد تاسیس این دانشگاه با رؤیاهای تاریخی مردم ترک زبان این منطقه ارتباط دارد.

در دانشگاه احمد یسوی شهر ترکستان بیش از 14 هزار دانشجو از 29 قوم و ملیت مختلف از داخل و خارج قزاقستان درس می‌خوانند.

گریف‌الله و مرجانه

در مرکز فرهنگی دانشگاه با گریف‌الله و مرجانه آشنا شدم. آنها در گروه رقص دانشگاه فعالیت می‌کنند.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption گریف‌الله قزاقستان را وطن نیاکانش میداند.

بسیاری از دانشجویان مثل این دو نفر در اوقات فراغت خود به کارهای هنری مشغولند و به این وسیله، سنن و فرهنگ ملی خود را در این جا در کنار هم نمایش می‌دهند.

گریف‌الله که زبان انگلیسی می‌خواند، از مغولستان برای تحصیل به این دانشگاه آمده است. علاقه‌اش به قزاقستان به این دلیل است که حدود صد سال پیش گذشتگانش از قزاقستان اول به چین و سپس به مغولستان مهاجرت کرده‌اند.

وی می گوید: “به نظرم این امکان وجود دارد که برای کار این جا بمانم، زیرا قزاقستان وطن بابابزرگهایم است. آموزگاری شغل خوبی است، زیرا به دانشجویان درس می‌دهید و آنها را برای آینده کشور آماده می‌کنید.”

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption مرجان تحصیل در دانشگاه احمد یسوی را راهی برای رسیدن به آینده درخشان خود می بیند

مرجان، یک دختر ترکمن است که در رشته روابط بین‌المللی تحصیل می‌کند. او تحصیل در این دانشگاه را وسیله‌ای برای آینده درخشان می‌بیند.

وی می گوید: “می خواهم پس از پایان درسم، در قزاقستان در رده کارشناسی ارشد تحصیلم را ادامه‌ بدهم و در آینده دیپلومات شوم. حالا به جز زبان مادریم، زبانهای ترکی، قزاقی، روسی، انگلیسی و کمی چینی را بلدم.”

تحصیل در این دانشگاه گران است، امّا بسیاری از دانشجویان برای تحصیل از دولتهای قزاقستان و ترکیه برسیه دریافت کرده‌اند.

بیمارستان دانشگاه

چهار سال پیش با 7 میلیون دلار سرمایه قزاقستان و ترکیه در نزد دانشگاه بیمارستانی ساخته شد که به سه هزار دانشجو و استادان دانشگاه احمد یسوی خدمات پزشکی با امکانات مدرن ارائه می‌کند.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption دانشجویان دانشگاه احمد یسوی در اوقات فراغت سرگرم رقص و سرود می شوند

از این بیمارستان برای تدریس هم استفاده می‌شود. مثلاً، جریان عمل جراحی را می‌شود از تالار کنفرانس بیمارستان مشاهده کرد.

ژاند‌الله نکیپوف، سرپزشک بیمارستان در این باره گفت: “هنگام عمل جراحی اگر ضرورت پیش آید، ما تصاویر ویدیویی را به صورت همزمان به متخصصانی که در بیمارستانهای ترکیه قرار دارند، می‌توانیم منتقل کنیم.”

آقای نکیپوف می افزاید: “بیمارستان با دانشگاه احمد یسوی و مرکز مادر و کودک قزاقستان هم ارتباط تلویزیونی دارد.”

به گفته مسئولین دانشگاه، آنها با استفاده از وسایل جدید ارتباطاتی می‌خواهند جامعه‌ای مجازی برای همه فارغ‌التحصیلان دانشگاه بسازند.

مریم حسنوا، کارمند دانشگاه احمد یسوی شهر ترکستان، می گوید: “ما در پی ایجاد وبگاهی هستیم و قصد داریم در آن عملاً همه فارغ‌التحصیلانمان را، صرف نظر از محل کارشان، دور هم جمع کنیم. این یک انجمن فارغ‌التحصیلان دانشگاهمان خواهد شد.”

Image caption مریم حسنوا می گوید وبگاهی برای جمع آوردن حدود 50 هزار فارغ التحصیل دانشگاه تاسیس می شود

وی می افزاید: “نزدیک به 50 هزار فارغ‌التحصیل را کنار هم جمع می‌کنیم. حتماً این کار را از طریق فیسبوک نیز انجام خواهیم داد.”

هدف تأسیس دانشگاه – احیای ترکستان

مسئولین دانشگاه می‌گویند که هدف از تأسیس این دانشگاه احیای شهر ترکستان به عنوان یک مرکز باستانی علمی و فرهنگی و ایجاد پولی میان کشورهای ترکزبان برای ایجاد روابط بهتر علمی و فرهنگی است.

به گفته آنها، رجوع به گذشته به معنی بازگشت به عقب نیست. ار جمله، پرفسور صالح آینورال، استاد دانشگاه می گوید که آسیای مرکزی دیگر به عقب نمی گردد.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption در دانشگاه احمد یسوی شهر ترکستان بیش از 14 هزار دانشجو از 29 قوم و ملیت مختلف از داخل و خارج قزاقستان درس می‌خوانند.

او گفت: “فکر نمی‌کنم که این منطقه افراط گرا شود، چون فرهنگهای ما هیچ عنصری افراطی ندارد. مردم تحمل‌پذیر و مهمان‌نوازند. این از ریشه‌های انساندوستانه فرهنگهایشان منشأ می‌گیرد.”

همه کشورهای آسیای مرکزی در این سالها راه توسعه خود را در احیای روابط تاریخی با ملتهای همزبان و همفرهنگشان می‌بینند.

دانشگاه احمد یسوی شهر ترکستان قزاقستان با تأسیس یک گروه رقص متشکل از نمایندگان همه قومها و ملتهای ترکزبان منطقه، گامی مؤثر در این راستا برداشته است.

مطالب مرتبط